fbpx Winda ma uszkodzoną linę | Strzelec Opolski

Winda ma uszkodzoną linę

Winda ma uszkodzoną linę

Artykuły : 
Numer wydania: 

Trwa sezon imprez pod dachem. W kinoteatrze co rusz coś się dzieje i dobrze... jest jednak jedno „ale”. Utrudniony dostęp osób niepełnosprawnych. Winda, która powinna wwieźć osoby mające problemy z poruszaniem się do głównego holu budynku na pierwszym piętrze, nie działa.

 

Problem jest złożony. Zenon Charczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki poinformował nas, że na podstawie dokumentacji, winda powinna być umieszczona wewnątrz budynku, a jest na zewnątrz. Do windy wsiada się z tyłu kinoteatru, bezpośrednio z dworu. Urządzenie jest nieprzystosowane, żeby pracować w niskich temperaturach. Nie chodzi tu o mrozy. Problemy mogą pojawiać się już przy 15 stopniach Celsjusza! Winda w okresie chłodów działa gorzej, ponieważ tężeją oleje w niej zastosowane.

 

Inną sprawą jest, że winda przechodzi regularne przeglądy. Podczas takiej listopadowej kontroli firma stwierdziła, że lina, na której wisi urządzenie ma rozwarstwienia w dwóch miejscach. Z tego powodu winda nie może być użytkowana. Cała lina musi zostać wymieniona, to koszt około 3 tysięcy złotych. Dźwig jest unieruchomiony.

 

Pracownicy GOSiT radzą sobie z problemem w tradycyjny sposób: osoby na wózku są przez nich wnoszone po schodach. Jak zapewnia dyrektor, to rozwiązanie nie stanowi najmniejszego problemu dla obsługi hali i pracownicy są na to przygotowani. Wielu niepełnosprawnym taki rodzaj transportu jednak nie odpowiada i po prostu rezygnują z udziału w imprezach w kinoteatrze.

 

Wraz z nowym budżetem została podjęta decyzja o wymianie liny, ale ta inwestycja nie gwarantuje, że w obecnych warunkach pogodowych winda pojedzie. Rozwiązaniem byłoby obudowanie szybu, ale na to GOSiT-u na dzień dzisiejszy nie stać. Priorytetem jest ciągle termomodernizacja hali sportowej.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Co się dzieje podczas ferii?
Sprinter nagrodzony
Przybyli na koniach z Żędowic

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 10:28

Nie wiem po co nam ta Hala. Wiecznie na siłę w nią się pakuje pieniądze. A korzysta z niej garstka ludzi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 11:05

Na tą Hale chodzi tygodniowo więcej ludzi niż do kościoła. To wg twojego toku myślenia co jeszcze trzeba w zawadzkim zamknąć 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 11:00

Garstka ludzi?  Chyba nie wiesz co piszesz. Około 300 dzieci szkoły podstawowej i 100 gimnazjalistów od 8 do 15.  ASPR, tenis stołowy, Nidan,  piłka nożna, i inne sekcje np. Odboje,  to kolejne około 200 osób. Nie wspominając różnych turniejów.HALA jest wynajmowana nawet w niedzielę. Piszesz bzdury. Znając życie to siedzisz w fotelu z piwem i piszesz o sporcie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Styczeń, 2018 - 22:51

Tam też byłeś taki "MONDRY"? Bo przez takich "MONDRYCH" nie byłoby sportowców w ogóle w Polsce.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Styczeń, 2018 - 11:54

Bez Huty i jej pracowników to nie byłoby tej Hali. Oraz większości różnych obiektów w naszej Gminie. W czym jest problem aby ci sportowcy wnosili miesięcznie jakąś opłatę na rzecz utrzymwania i bierzących remontów Hali?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 11:10

O odezwała się wielcy sportowcy z Zawadzkiego 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 11:28

Może nie wielcy ale zawsze coś. A ty co trenujesz ciepanie gnoju.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 12:28

I jeden analfabeta

Portret użytkownika debil
Wysłane przez debil (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 17:52

debil jestes

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 19:21

debil debila debilem pogania smutna polska rzeczywistość

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 12:49

Skoro aż tyle ludzi korzysta to niech każdy płaci za to dzięki czemu dołoży się do remontu Hali.

Portret użytkownika Zonk
Wysłane przez Zonk (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 13:03

W zawadzkim powinno wybudowac sie jescze Plywalnie Kryta , aby dzieci mialy w zajeciach lekcyjnych przedmiot NAUKA PLyWania to jest bardziej potrzebne w zyciu anizeli jakie chore zbyteczne przedniot jak religia!!! A nie potem sie topia bo brak tej umiejetnosci bardzo waznej dla zycia!!

 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 16:49

czyżby wyznawca mrocznego uzurpatora się odezwał? mozę startuj na burmistrza... ciekawe jak sobie poradzisz. na pewno wybudujesz pływalnię, szkocznię i zrobisz wifi na cmentarzu...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 13:55

Jak się to czyta to flaki się przewracają w bebechach to są efekty durnych nie przemyślanych decyzji które się podejmuje dzisiaj z chorymi wizjami a za parę lat okazuje sie to bublem nr 1 pieprzone wyspy obsrane przez psy z bloków i oszczane przez lokalnych meneli a teraz kinoteatr w którym na chama robi się imprezy,naprawdę ludzie myślcie kogo wybieramy i jak tych wybranych rozliczamy.Zawadzkie to mała biedna mieścina która powinna bardzo ostrożnie wydawać publiczne pieniądze a tu od lat tak lekkim ruchem ręki forsa jest rzucana w błoto,urzędnicy z burmistrzem na czele niech wizje rozwiju gminy zostawią sektorowi prywatnemu(np.rozwój firm zajmujących się spływami kajakowymi) oni sobie poradzą a urząd ma im tylko w tym pomagać broń Boże przeszkadzać. 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 23 Styczeń, 2018 - 16:24

Problem z windą i liną nie powinien się był pojawiać w gazetach. To sprawy, które załatwia się normalnie, coś jak wymiana zużytej opony samochodowej, po prostu wstyd do tego się przyznawać, a już mówienie o rozwarstwieniach zakrawa na jakąć kpinę. Fachowe terminy są dla fachowców, dla ludzi winda ma po prostu jeździć i tyle.

Druga sprawa. Nie pamiętam, żeby od początku, jak kino zbudowano, ktokolwiek kiedykolwiek tą windą jechał. Jest ona tam potrzebna jak świni dzwonek i choć z pewnością zaraz odezwie się Norbi, to i tak uważam, że stoi tam ona niepotrzebnie i tylko dlatego, że takie są obecnie przepisy.

Trzecia sprawa. Po remoncie kina zlikwidowano w nim główne wejście, które znajdowało się na piętrze i dojść do niego można było schodami albo długą pochylnią. I jedno i drugie zostało rozebrane, hall wejściowy przerobiono na "salę konferencyjną", a ludzi zaczęto wpuszczać ciasnym, bocznym wyjściem obok szatni, kiblów i umywalni, które nijak nie przystoi to do klasy całego budynku i tak samo nijak pełni fukncje reprezentacyjne. A przecież pierwsze wrażenie jest najważniejsze. I jak tu mają się poczuć zaproszeni goście, którzy na salę muszą wchodzić przez katakumby?

Czwarta sprawa. W kinie istniała specjalnie zaprojetowana sala projekcyjna(istnieje nadal!), gdzie można zamontować aparaturę potrzebną do wyświetlania filmów i nagłośnienia sali. Umijescowiona nad balkonem idealnie nadaje się do zainstalowania w niej ekip technicznych do obsługi imprez. Miast jednak z niej skorzystać, rozbeszono widownię na balkonach, gdzie dostawionoi nie pasującą do niczego "budę", natomisat ekipę z aparaturę nagłaśniającą ulokowano na głównej widowni przy fotelach. Mało tego, na jej potrzeby wymonotwano nawet część foteli na widowni. Jest to zupełny brak profesjonalizmu i gwałt przeprowadzany na kulturze, który ewidentnie ukazuje zaściankowość naszej mieściny i naszych "elit"

Popsuliśmy sobie na własne życzenie wizerunek wspaniałego (i o ile się nie mylę, nagrodzonego architektonicznie) budynku,  a najgorsze jest to, że zarządcy zdają się tego nie widzieć i zajmują się "rozwarstwieniem" liny.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 23 Styczeń, 2018 - 17:14

Tą windę można byłoby zastąpić tym niedokończonym podjazdem przy jednym z tylnych wyjść ewakuacyjnych, tylko wtedy nikt o tym nie pomyślał... Też uważam że ta winda to po prostu niewypał, jednak jak już podjęto się budowy windy, uważam, że powinno się wszystkie aspekty bezpieczeństwa w razie pożaru lub innej katastrofy, ponieważ w obu tych przypadkach odcina się energię elektryczną a to z kolei grozi niebezpieczeństwo znajdującym się w budynku osobom niepełnosprawnym...

N. Cz.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 23 Styczeń, 2018 - 16:51

Fakt, że winda w kinoteatrze powinna być wewnątrz budynku, to nie jest jedne uchybienie w dostosowaniach do wymogów tego budynku, a mianowicie winda jest za wąska dla niektórych wózków z napędem elektrycznych...
Za windą, także z tyłu budynku znajduje się wyjście ewakuacyjne z niedokończonym podjazdem zakończony pięcioma stromymi schodkami. Wyjście te jest w dolnej części sali projekcyjnej po lewej jej stronie...
Fakty te były zgłaszane poprzednim dyrektorom, jak i poruszane były przeze mnie na sesjach poprzedniej i teraźniejszej kadencji samorządowych a także teraźniejszemu Burmistrzowi na którymś spotkaniu z mieszkańcami w Kinoteatrze...
Powszechnie wiadomo jest, iż w razie katastrofy budowlanej, pożaru musi być zapewniona możliwie jak najbezpieczniejsza droga ewakuacyjna, jak również odcina się wtedy energię elektryczną w takich budynkach, więc korzystanie z windy jest w takich przypadkach nie możliwe...
To był powód wielokrotnego zgłaszania tego uchybienia...
Jednak pojawia się światełko w tunelu, iskierka nadziei, że nowy dyrektor doprowadzi do pełnego dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych jak również pełnego bezpieczeństwa w budynku kinoteatru w Zawadzkiem

N. Cz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2018 - 19:17

Uwazam, że należy sprawdzic i podac do publicznej wiadomości kto był "autorem" tak niekorzystnych zmian przebudowy kinoteatru, o jakich pisze Smok ?! Kto taki projekt zaakceptował !!??

Dlaczego wydano pieniądze na zamontowanie windy, która z założenia nie moze dzialac w niskich temperaturach, bo jest hydrauliczna, a olej, jak wiadomo - w niskich temperaturach gęstnieje !!!

Może wreszcie nalezy rozliczac  osoby odpowiedzialne za nietrafione decyzje i żle wydane pieniądze z budżetu miasta.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Styczeń, 2018 - 23:04

Droga Pani Redaktor jeśli w Zawadzkiem oprócz tego, że Gosit się wali nic się nie dzieje to należałoby zamknąć rubrykę a nie pisać o pierdołach. Prosiłbym, żeby Pani się trochę wysiliła i znalazła jakiś poważny TEMAT. No i tak do informacji skoro winda została dopuszczona do eksploatacji przez UDT (dla nie wtajemniczonych - Urząd Dozoru Technicznego) to musi być dostosowana także do użytkowania na zewnątrz, może porostu ktoś chciał przyoszczędzić i kupił badziewie. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Styczeń, 2018 - 13:26

Może by tak napisać o sprawie centrum Przesiadkowego za 800 tys. I dalej- czy to starczy, gdyz jak mi wiadomo, to znalazł się na razie jeden chętny do jego budowy, który zaooferował za robote  200 tys więcej, czyli 1 mln i do kiedy ten absurd bedzie sie pilotowało dalej ? Drugo temat : co jest dalej z działkami na Paderewskiego? Ile juz tam pieniędzy wpompowano z budżetu, a ile juz wpłynęło ze sprzedaży? I trzeci temat : żłobek - miał być w październiku i nie ma. Opisać fortel jaki zrobiono, tz, trzeba było je otworzyć jeszcze w starym roku, więc powołano dyrektor, przecięto wstegę (oczywiście zdjęcia) i zaraz zamknięto, dyrektorka się zwolniła i powołano nowa i żłobek dalej zamkniety. No jaja. Mistrzostwo świata. I to są ważne tematy, a nie jakaś lina z windy w kinoteatrze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2018 - 07:43

otworzyli bo groziły im kary za niedotrzymanie terminu i stad ta cała szopka  ale to co robi burmistrz  z tym żłobkiem i z innymi rzeczami  to jest przegięcie na całej lini

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 25 Styczeń, 2018 - 17:36

Mam propozycję, by wszyscy, którzy chcą o tym mówić, pisali "parking" zamiast "centrum przesiadkowe". Jesteście za?

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 25 Styczeń, 2018 - 17:37

Zamiast "Centrum Opolszczyzny" - "Zawadzkie", a zamiast "Centrum Turystyczne" - "Kino"

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Styczeń, 2018 - 07:47

teraz zamiast kino będzie BiK następny absurd i niewypał burmistrza, czy naprawdę wśród radnych nie ma mądrych ludzi żeby sprzeciwić się tym pomysłom burmistrza chce żeby było o nim głośno przed wyborami to niech jakieś konkretne rzeczy robi a nie te jego mrzonki i wielkie plany i bezmyślne wydawanie pieniędzy

 

Portret użytkownika budowlaniec72
Wysłane przez budowlaniec72 (niezweryfikowany) w 27 Styczeń, 2018 - 16:03

Przecież można sprawdzić kto był nadzorującym budowę kinoteatru i odebrał takie badziewie z windą..o innych bublach nie wspomnę..może coś pan Wasik wie ?