fbpx W kościele będzie cieplej | Strzelec Opolski

W kościele będzie cieplej

W kościele będzie cieplej

Artykuły : 
Numer wydania: 

Rozpoczęła się kolejna (po remoncie organów) spora inwestycja w kościele pw. św. Wawrzyńca w Strzelcach. Tym razem świątynia przejdzie termomodernizację.
- W kościele kiedyś działało ogrzewanie. Pod zakrystią jest kotłownia, w której stały piece na węgiel. Piece ogrzewały powietrze, które przez kratę przed bocznym ołtarzem wlatywało do wnętrza kościoła - tłumaczy proboszcz ks. Rudolf Nieszwiec. - System ten nie funkcjonuje od kilkunastu, jak nie od kilkudziesięciu lat. Zależy nam, żeby w kościele zimą było cieplej, żeby wierni dobrze się w nim czuli.
- Poza tym, niedawno sporym nakładem sił i środków wyremontowaliśmy organy. To delikatny instrument. Zimno i wilgoć powodują szybsze niszczenie jego elementów - dodaje ks. Bartłomiej Krajewski. - Nie wpływają też zbyt dobrze na malowidła i złocenia dekoracji.
Termomodernizacja podzielona jest na trzy etapy: wymiana systemu grzewczego, wymiana szyb chroniących z zewnątrz witraże, wymiana górnych okien oraz ocieplenie poddasza.
- Trwają już prace w kotłowni - mówi ks. Krajewski, który nadzoruje inwestycję. - Usunięto stare piece, które nadawały się na złom. Wstawiono piece gazowe, które poprzez 42 grzejniki będą podnosić temperaturę powietrza w specjalnej komorze grzewczej. Grawitacyjnie będzie ono wypychane przez szyb do wnętrza kościoła, a w jego miejsce będzie wpadać zassane z zewnątrz zimne powietrze. Modernizację kotłowni przeprowadza firma pana Rajmunda Adamtza.
Obecnie witraże w kościele są z zewnątrz zabezpieczone szybami zbrojonymi. Będą one, zgodnie z zaleceniem konserwatora, wymienione na szyby niskoemisyjne. Z kolei górne okna będą zastąpione nowymi. W starych stolarka jest w fatalnym stanie. Nowością jest to, że będzie można je uchylać, żeby w ten sposób przewietrzyć wnętrze. Wymianą okien zajmuje się firma Kapica.
Dodatkowo strop nad kościołem będzie ocieplony wełną mineralną, która zostanie rozłożona na strychu. Wszystkie prace potrwają - jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - do końca października. Nie powinny przeszkodzić w normalnym funkcjonowaniu kościoła.
Już najbliższej zimy kościół pw. św. Wawrzyńca będzie ocieplany. Nie oznacza to, że gdy na dworze będą siarczyste mrozy, to w świątyni zapanuje afrykańskie gorąco. Optymalna temperatura dla budynku, którym jest kościół, to 8-10 stopni Celsjusza. Całość inwestycji to koszt ok. 470 tys. zł. Część środków będzie pochodzić z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (100 tys.), Fundacji Górażdże (5 tys.), powiat i gmina Strzelce też zamierzają przekazać pieniądze w ramach funduszy na ochronę zabytków. Jednak zdecydowana większość to datki parafian.
- Wszystkim serdecznie dziękuję za włączenie się w zbiórkę na ten cel - mówi ks. Rudolf Nieszwiec, proboszcz parafii.
POS

Odpowiedz