fbpx W Kielczy pozostaną szamba | Strzelec Opolski

W Kielczy pozostaną szamba

W Kielczy pozostaną szamba

Artykuły : 
Numer wydania: 

W 2017 roku ZawKom pozyskał środki unijne na budowę kolejnego etapu kanalizacji w Kielczy. Wartość kosztorysowa inwestycji w momencie składania wniosku wynosiła ok. 3,9 mln złotych, a przyznana dotacja prawie 2 mln. Ogłoszone w 2018 roku przetargi na realizację zadania nie zostały rozstrzygnięte ze względu na wysokie ceny proponowane przez wykonawców - ponad 5 milionów złotych.

 

Ostatecznie spółka musiała wycofać się z inwestycji, co zostało usankcjonowane na lutowej sesji rady miejskiej. W 2019 roku w Kielczy zostanie wybudowana tylko część sieci kanalizacyjnej, która pozwoli na podłączenie gotowego od 2017 roku fragmentu kanalizacji pod ulicą Opolską.

 

Przypomnijmy: w 2017 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął pracę na drodze wojewódzkiej 901 w Kielczy, czyli ul. Opolskiej. Zanim jednak to nastąpiło, ZawKom musiał pod drogą położyć sieć kanalizacyjną. Nie ma ona na razie połączenia z resztą sieci, więc nie jest użytkowana. Problem miała rozwiązać inwestycja finansowana ze wspomnianej na początku dotacji, ale się nie udało.

 

Zgodnie z nowo uchwalonym 25 lutego 2019 roku wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, w bieżącym roku spółka dokona połączenia sieci z ulicy Opolskiej w Kielczy z całym rurociągiem na własny koszt. Inwestycja, która obejmie ulice Topolową i Polną, ma kosztować 2,2 miliona złotych i zostanie sfinansowana z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W ramach budowy, w wiosce ma powstać też stacja zlewna, gdzie do sieci będą wprowadzane ścieki z gospodarstw, które korzystają z przydomowych szamb.

 

Z perspektywy rachunku ekonomicznego działania spółki znajdują uzasadnienie, ale już z perspektywy mieszkańców - nie. Kielczanie zwrócili się do naszej redakcji, mówiąc, że nikt nie informuje ich, co dalej z budową.

 

- Jakieś dwa lata temu dostarczaliśmy do ZawKomu mapki z informacją, gdzie chcemy, aby zostało ulokowane przyłącze do każdego z domów - wspominają. - Na zebraniach przed wyborami obiecywano nam, że kanalizacja będzie. 18 stycznia napisaliśmy do burmistrza zapytanie, co z budową sieci na naszych ulicach, ale do dziś nie mamy odpowiedzi - żalą się. - Ostatnio od radnego dowiedzieliśmy się, że na sesji zmieniono plan rozbudowy sieci, bo nie ma pieniędzy, a my nadal nie dostaliśmy odpowiedzi.

 

Burmistrz Mariusz Stachowski poinformował nas, że pismo do mieszkańców zostało wysłane w ubiegłą środę, 6 marca.

 

- Żałuję, że nie wydłużyliśmy terminu na udzielenie odpowiedzi, a musiałby być wydłużony ze względu na wagę i trudność sprawy - przyznaje Stachowski. - Nadmieniam, iż odpowiedź na to pismo była uzależniona od decyzji radnych w zakresie wprowadzonych zmian w Planie rozwoju urządzeń - dodaje.

 

ZawKom na razie nie ma dobrych wiadomości dla mieszkańców Kielczy.

 

- Ponieważ w chwili obecnej rynek robót instalacyjno-budowlanych jest nieprzewidywalny, trudno prorokować, jak zakończy się rozstrzygnięcie przetargu, ile firm złoży swoją ofertę, i za jakie kwoty - tłumaczy prezes ZawKomu, Gabriela Krawiec-Górzańska. - Okres, w którym nastąpi dalsze kanalizowanie Kielczy, jest trudny do określenia i zależy od różnych czynników zewnętrznych m.in. od pojawiających się na rynku pieniędzy w formie dotacji na takie działania. Jeśli pojawi się nabór z programu unijnego - spółka na pewno złoży wniosek o dotację.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Baby się bawią!
Zadbaj o siebie
Biznes pod specjalną opieką
Rozpoczął się Wielki Post

Komentarze

Portret użytkownika Kielcza
Wysłane przez Kielcza (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2019 - 10:52

Kto za zmianą burmistrza marzyciela i pogromcy gminy. Wykończy tę gminę i nad zlicytują jak technikum przestaniemy istnieć. Powstanie od Krupskiego młyna aż po rondo, mega jezioro z znikającymi wyspami ..

Portret użytkownika Ginter
Wysłane przez Ginter (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2019 - 11:14

Wielki reformator się znalazł. Może wystartujesz w kolejnych wyborach, pokażesz co możesz zrobić dla gminy oczywiście wskazując źródła finansowania? Kwiczeć każdy potrafi.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Marzec, 2019 - 17:17

Też uważam ,że Siewiera to dobry wybór( o ile by chciał), a już na pewno lepszy niż obecny burmistrz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Marzec, 2019 - 18:28

chodzi o to że burmistrz oszukuje i obiecuje cuda przed wyborami a po to już jest jak zwykle problem z kasą.Nie rozumiem dlaczego on nie słucha wyborców realizuje swoje plany bez konsulatcji.Znając życie na halę też pewnie braknie kasy w połowie remontu.

Portret użytkownika alf
Wysłane przez alf (niezweryfikowany) w 13 Marzec, 2019 - 19:47

To równanie z ziemią budynków technikum, to symbol upadku Zawadzkiego! 

I pomysleć, że jeszcze krótko przed debilnym pomysłem , tragicznym w skutkach dla gminy, budowy na kredyt gimnazjum, była szansa by za ok. 1 mln zł (z kazdej strony tj. gminy i powiatu), utworzyc 2 zespoły szkół gmniazjalno-ponadgimnazjalnych - jeden dla humanistów (tj. klasy gimn i LO) i dla mlodziezy o inklinacji technicznej (gimn. + szk. zawodow. oraz gimn. + technikum). Niestety mędrcy - radni, z owej kadencji (a i dzis obecni - np. krzykacz Romberg), przeforsowali katastrofę!  Efekt - technikum zrownanie z ziemia a pozyczka na gimnazjum wciąz w trakcie spłaty. Nad p. burmistrzem spuścmy zasłonę milczenia. On przecie z tych "co nie wiedzą co czynia"

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 14 Marzec, 2019 - 08:05

Liceum też ponoć ledwo zipi i za kilka lat może podzielić los technikum.

A co do kalkulacji to przecież nei jest tak, że wszystko musi się kalkulować. Edukacja jest zagwarantowana w konstytucji, na poziomie podstawowym pieczę nad nią ma gmina i to u nas funkcjonuje. Na poziomie średnim (liceum, technikum) odpowiedzialny za nią jest powiat, więc jest jego obowiązkiem ją zapewnić. Może czas pociągnąć za sznurki i zapytać w starostwie, jak sobie wyobraża wykonywanie swoich obowiązków? Budynek technikum od miasta dostał darmo wraz z wprowadzeniem powiatów, szkołę zamknął, a potem sprzedał. Czy to nie jest jakieś "sprzeniewierzenie" czy coś w tym rodzaju?

Błędem być może było oddanie szkół średnich pod kuratelę powiatom, może powinny one być, jak szkoły podstawowe, też pod opieką gmin. Strzelce nie mają żadnego interesu, by prowadzić szkołę w Zawadzkiem, oni wolą mieć szkołę u siebie. Gmina ma tutaj związane ręce i nie może nic zrobić oprócz pokornego całowania klamek w starostwie. Co można zrobić i na co gmina powinna naciskać, to egzekwować od starostwa wymóg prowadzenia szkół średnich. I jak np. starostwo prosi o dofinansowanie remontu drogi powiatowej w Żędowicach, to przypomnieć onaszym technikum, tymczasem mam wrażenie, że w sprawie szkolnictwa starostwo robi nas na szaro, a nasi włodarze zdjają się tego nie dostrzegać albo udawać, że nie widzą.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Marzec, 2019 - 08:10

Panie smok - wymądrzasz się Pan na forum od lat - minęły jedne wybory, drugie - nie było Pana na liście kandydatów. Może pora wyjść z fotela z głupimi przytykami, a zacząć konkretnie działać. Załatwisz Pan wszystkie sprawy które leżą na łopatkach w Gminie - z miejsca. Załatwisz Pan kasę, pogadasz z inwestorami, ze starostą i naród cię będzie wielbił!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Marzec, 2019 - 14:05

Szkoła ledwo nie zipi i ma się dobrze. W zespole jest technikum, liceum, branżówka od koloru do wyboru. Lepiej szkoła na miejscu niż tracić pieniądze i czas na dojazdy. 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 16 Marzec, 2019 - 14:53

No właśnie. Włączenie do LO technikum, zawodówek i branzówek na pewno przydało mu prestiżu i pozycji. Już samo to świadczy o rozpaczliwych próbach  szukaniu ratunku dla liceum, które bez przyklejonych klas nieprzystających powadze szkoły pewnie też podzieliłoby los technikum.

Zapytaj absolewntów liceum sprzed lat, czy wyobrażają sobie uruchomienie choćby jednek klasy "zawodowej" w liceum za czasów dyr. Cieślika i uważaj, by cię śmiechem nie zabili.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Marzec, 2019 - 09:55

Mimo powyższego i bezsensownego komentarza, Smok ma i tak rację i to prawie zawsze.

Portret użytkownika alf
Wysłane przez alf (niezweryfikowany) w 14 Marzec, 2019 - 19:55

No co za pytanie!

W Kielczy ( i nie tylko  bo w zlaej gminie zostanie SZAMBO!!!

Portret użytkownika Mieszkaniec Zawadzkiego
Wysłane przez Mieszkaniec Zaw... (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 20:54

Jak czytam te komentarze to jest to smutne......obecny burmistrz to wodzirej weselny i na tym się zna (stawiam że też nie za dobrze) i potrafi piękne bajki opowiadać, na szczęście coraz młodsi są bardzdiej świadomi i na czcze pogadanki bez pokrycia nie dadzą się nabrać, "nowy" kandydat w postaci Pana Siewiery to z całym szacunkiem dalej człowiek ze starego układu z poprzedniego systemu, więc w pewien sposób zepsuty (nie ujmując mu fachowości). Osobiście upatruję siły, rozsądku i chęci do roboty, tak tak dosłownie do roboty wyłącznie w młodszych pokoleniach, które mam nadzieję są gotowe do współpracy między sobą dla dobra nas, czyli dla dobra gminy.

Odpowiedz