fbpx Uczeń potrzebny od zaraz! | Strzelec Opolski

Uczeń potrzebny od zaraz!

Uczeń potrzebny od zaraz!

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=869|title=|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=113]W Otmicach pierwszaki zmieszczą się do jednej ławki

W gminie Izbicko rodzi się coraz mniej dzieci. W przyszłym roku szkolnym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Otmicach nie zostanie uruchomiona klasa pierwsza, w kolejnych latach może być podobnie. Po raz kolejny radni z komisji oświaty oraz wójt gminy podjęli drażliwy temat: reorganizacji sieci szkół, a dokładniej rekrutacji uczniów. W tej chwili do Otmic uczęszczają tylko uczniowie z tej wioski. Dzieci z sołectw sąsiadujących: Siedlca, Sprzęcic, Poznowic dojeżdżają do szkoły w Izbicku. Taki podział funkcjonuje od czasu wyżu demograficznego. Teraz traci on sens – gdyż do Izbicka dojeżdżają dzieci z peryferii gminy, gdy tymczasem w otmicka szkoła świeci pustkami. W tej chwili do klasy pierwszej uczęszcza tam 6 osób, w przyszłym roku w ławach szkolnych (a raczej w jednej ławce!) zasiadłoby... dwóch pierwszaków. Aby temu zapobiec komisja rady gminy na najbliższej sesji chce przedstawić propozycję zmiany obwodów, tak by siedmiolatki ze Sprzęcic, Siedlca i Poznowic od przyszłego roku zaczęły naukę w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Otmicach. Gdyby tak się stało pierwsza klasa w Otmicach liczyłaby wtedy 11 uczniów. Z tego tytułu straty nie poniosłaby podstawówka w Izbicku - zamiast 29 - naukę rozpoczęłoby tam 20 pierwszaków.
Jest tylko jedno „ale” - podobne propozycje już padały i niestety nie spotkały się z przychylnością rodziców, którzy wolą posyłać dzieci do Izbicka.
- Nie wiem dlaczego. Obie szkoły dysponują dobrą bazą, osiągają wysokie wyniki nauczania - mówi wójt Brygida Pytel. – Będziemy starali się jednak przekonać rodziców. Pokażemy im placówkę w Otmicach, przedstawimy jej osiągnięcia. Szkoła jest wyremontowana, ma salę gimnastyczną, pracownię komputerową, czytelnię internetową, współpracuje na stałe z prywatną szkołą TAK w Opolu.
- Mogę zapewnić ponadto, że szkoła jest bezpieczna. Od początku powstania realizujemy program „Szkoła bez przemocy”. Nasze pierwszaki są witane kwiatami przez starszych uczniów. Każdy z nich przez cały rok ma swojego „opiekuna” z szóstej klasy, który służy radą i pomocą przez cały czas pobytu dziecka w szkole – informuje dyrektor ZSP w Otmicach Jolanta Lamm.
Obecne pierwszaki, a jest ich siedmioro, gorąco polecają swoją szkołę kolegom i zapewniają, że nie zamieniłyby jej na inną.
- Co tydzień jeździmy na basen do Kamienia. Mamy też lekcje w pracowni komputerowej - zachwala Marta.
- Podoba mi się nasza sala gimnastyczna – dodaje jej koleżanka Daria – i to, że w szkole jest sklepik.
- Na przerwach możemy napić się cieplej herbaty, często pomagamy naszej pani w bibliotece albo uczymy się grac w ping–ponga – zachwala Ania.
Same plusy. Czy jednak rodzice dzieci z Poznowic, Siedlca i Sprzęcic zdecydują o posyłaniu swoich pociech do Otmic czy też do Izbicka? Przekonamy się we wrześniu.
bea

Komentarze

Portret użytkownika _zdziwiony
Wysłane przez _zdziwiony (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2008 - 20:14

Czegoś tutaj nie rozumiem...?..Gmina dbając o swoje wydatki powinna raczej zabiegać o likwidację takiej szkoły i przenieść wszystkie dzieci do przodującej szkoły w Izbicku - po co podwajać koszty utrzymania obiektów - przecież tych dwoje pierwszaków śmiało może powiększyć grono uczniów szkoły w Izbicku - a zaoszczędzone pieniążki proszę wydać na budowę ścieżki rowerowej pomiędzy Izbickiem a Otmicami..

Portret użytkownika noName
Wysłane przez noName (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2008 - 22:44

oj...czy to tekst sponsorowany....bo jakoś tak mówi tylko o interesach jednej szkoły - dlaczego szkoła w Izbicku ma tracić uczniów? Coś tutaj jest grubymi nićmi szyte.

Portret użytkownika JA
Wysłane przez JA (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2008 - 09:04

Do "zdziwionego"
Bardzo łatwo zamknąć szkołę!!!!! A szkoła w Otmicach na prawdę na to nie zasługuje: wyremontowana z każdej strony(nowe okna, dach, parkiet w sali gimnastycznej, doskonałe zaplecze techniczne, w klasach, na korytarzach kolorowo, przyjaźnie i ciepło). Uważam że jest o niebo lepsza od "izbickiej". Dużo wysiłku, pracy, zaangażowania a przede wszystkim PIENIęDZY kosztowało doprowadzenie jej do takiego stanu. Zamknąć taką szkołę: to było by dopiero marnotrawstwo budżetu gminy.....a nie tak jak mówisz oszczędność.

Radzę obejrzeć najpierw szkołę w Otmicach a potem zastanowić się nad ewentualnym wypisywaniem zbędnych komentarzy!!!

Portret użytkownika blue
Wysłane przez blue (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2008 - 09:07

DZIECI Z MIEJSCOWOśCI SIEDLEC, POZNOWICE, SPRZęCICE itd. należą do okregu Otmice....i to tutaj właśnie powinny kontynuować lub dopiero zacząć swoją edukacje!!!!

Portret użytkownika Anonim
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w 7 luty, 2008 - 20:10

A kto to niby podzielił (przydzielił) Poznowice, Siedlec, Sprzęcice do okręgu Otmickiego. Bardzo by mnie to ciekawiło ...???
Dobrze się dowiadywac po wielu latach mieszkania w jednej z w/w wiosek, że się należy do "okręgu" Otmickiego.
Dla mnie to nowośc, ale jak sie to mówi człowiek całe życie sie uczy.
Ps. Może sie postaw "Blue" na miejscu np. dzieci ze Sprzęcic czy Poznowic. Najpierw dojeżdżaja do przedszkola w Siedlcu, potem dojeżdżałyby do podstawówki w Otmicach, a następnie do gimnazjum w Izbicku. Niezła wędrówka ludu od małego!!!

Odpowiedz