Uchwała jest - poprawy nie ma

Uchwała jest - poprawy nie ma

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ekolodzy już od jakiegoś czasu alarmują, że na Opolszczyźnie przekraczane są normy czystości powietrza. Dlatego sejmik województwa opolskiego postanowił przyjąć uchwałę antysmogową, która obowiązuje już od 1 listopada. Zgodnie z nią mieszkańcy nie mogą palić w piecach i kominkach węglem brunatnym, węglem kamiennym niskiej jakości, mokrym drzewem oraz biomasą drzewną. Wiele osób miało nadzieję, że z dniem wejścia tej uchwały zakończy się palenie „byle czym”.

 

Jednak okres grzewczy pokazuje zupełnie coś innego.

 

- Dalej ludzie palą czym popadnie, również mokrym drzewem, które jest tak bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia - mówi mieszkaniec Mokrych Łanów.

 

Danuta Foryt, radna, zwraca uwagę na inny aspekt problemu.

 

- Bywa, że w Nowej Wsi nie można wyjść na spacer, nie ma czym oddychać - mówi Danuta Foryt. - Zgłaszałam sama niejednokrotnie sprawę w urzędzie czy na policję, ale jak się okazuje problem nie dotyczy tylko spalania śmieci, ale palenia złej jakości węglem. Jak to jest możliwe, że ciągle mówimy o walce ze smogiem, a państwo zamiast od razu kontrolować węgiel, który wychodzi z kopalni pozwala go sprzedawać ludziom, a potem cała odpowiedzialność za smog zrzucana jest na samorządy i obywateli, którzy zresztą słono za ten opał płacą.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Na dworze cieplej niż w budynku
Mikołajkowo pod ratuszem
Lodowisko już otwarte!
Warto pomagać - dobro powraca

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Grudzień, 2017 - 15:53

Węgiel to  twoar  ktory   w  obrocie handlowym  powninien spełniać  określone noemy . Jeżeli ten węgiel  nie spełnia norm to mozna go reklamować i  oddać  sprzedawcy   jako towar nie zgodny z normą . Kiedy   do sprzeadwcy  zgłosi  się  kilku czy kilkunastu   ''reklamowiczów''   ktorym   sprzedawca  zobowiązany jest dostarczyc towar zgodny z normą  . to  sprzedawca  będzie zwracal uwagę  czym handluje .. analogicznie do    margaryny , smartfona czy    kalesonów . Za  sprzedawany towar   odpowiada .. sprzedawca. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Grudzień, 2017 - 16:00

  A tak swoją droga ..to dlaczego  służby burmistrza czy  starosty  odpowiedzialne za ekologię   i za to  sowicie opłacani  nie ruszą dypsk zza swoich  brudnych biureczek i   udając się  w teren nie  wychwycą   trucicieli  ? Służby te nie są  powołane do parzenia herbatki , mlaskania w obecności petentow  czy  przerzucaniu  papierologii  tylko do   wali o   czystosc i  ekologie tzn praca głównie w terenie . A jezeli się nie podoba to  zapraszamy na taśmę do kronospanu czy    pearl streamu .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2017 - 09:19

Nie ruszą, bo nie mają możliwości ukarania truciciela. Jak mi powiedział kiedyś taki truciciel że pali certyfikowanm węglem z polskiej kopalni i nic mu nie można zrobić. Inni truciciele ( z wyższym wykształceniem) po zwróceniu im uwagi że zadymili całą ulicę stwierdzili że to nie oni .... to polski węgiel. Przykre 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2017 - 12:13

W dzisiejszym stanie prawnym, urzędnik może co najwyżej pogrozić palcem i powiedzieć tytytytyt ty! Więc lepiej niech pije kawę - tylko czemu mlaska przy tym:-))?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2017 - 14:29

   Jeżeli   burmistrz czy starosta   zaturdniaja urzęnikow    KTÓRZY  NIC NIE  MOGĄ  .. to   należy tą strzelecka   wierchuszke  oskarżyć o   MARNOTRAWSTWO    pieniędzy  strzeleckich podatnikow .

  Czegoś tu nie rozumiem ... NIC NIE MOGĘ  MOJA PRACA TO   FIKCJA  ale  JESTEM NIEZBĘDNY 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2017 - 15:07

Podziwiam infantylność z jaką oceniasz zasady a szczególnie możliwości funkcjonowania samorządu. Zazdroszczę jednocześnie prymitywnego i naiwnego rozumowania w tych kwestiach. Pogląd p. Danuty Foryt jest natomiast jasny i logiczny. Sprawa jakości powietrza wymaga uregulowań na szczeblu krajowym a nawet unijnym - poziom cen paliw alternatywnych dla węgla i towarów "węglowopodobnych". Ludzie są zmuszeni palić tym co jest, w majestacie prawa, dostępne i oferowane na rynku po cenach niższych od ceny gazu czy oleju opałowego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2017 - 07:05

Typowa   pilnego ucznia  Marksa i Engelsa ...  należy się sprawie przyjrzeć  , przeanalizować  a następnie powołać  komisję ..a to wszystko po to   aby NIC W TEMACIE SIE NIE RUSZYŁO . Urzędnik-ekolog  jest po to aby tropić   przstępcow ekologicznych  a nie po to aby  poszukiwać  nieprawidlowości  w  pismach które   wskazuja nieprawidlowości  . Abstrahując od   złej jakości węgla ....ale   jaki przepis zabrania   interwencji  eko-gryzipiórka  kiedy   stoi pod domem   a z komina  bucha    smierdzący dym o zapachu   plastikowych butelek czy  palonych opon. ?

...oj   żeby   mi się tak  chciało ..jak mi się nie chce ...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2017 - 20:10

Danka twoi koledzy i ty pozwalają na to żeby zakopywano smieci w majestacie prawa a ty tu chcesz rządowi mówic co ma robic najpierw powiedz to burmistrzowi co ma robic z zakopywanem smieci i wylewaniu swinst z wysypiska do lasu a pożniej sie profituj na lamach gazety  o ile można ten tygodnik nazwac gazetą. Nie powiesz bo sie boisz o stolek pod swoja dupą.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2017 - 07:12

 Z tego co wiem to Danka nie musi się obawiać o swoją dupe  . Danka nie jest  etatowym pasożytem ssącym z budżetowego cycka  tylko zostala wybrana w demokratycznych wyborach . Uzyskała najlepszy wynik wśród radnych .  Z czasu i energii   jaki poświeca swojej pracy na rzecz  wyborców   mozna wywnioskowac że   dokłada do tego  interesu .  Tak wię   .. nie pierd...  bzdur  ale  zawsze możesz wystartować  w najbliższych wyborach i  ..zakosztować   tego  CUDOWNEGO STAŁKA . Kaman ?  Czy  wytłumaczyć ci   ''na migi'' ?