fbpx Turystyka na drugim planie | Strzelec Opolski

Turystyka na drugim planie

Turystyka na drugim planie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Niektóre osoby odetchną pewnie z ulgą: wraz z likwidacją Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Zawadzkiem na dalszy plan schodzą kwestie związane z promowaniem turystyki na terenie gminy. Widać to już od pewnego czasu: logo informacji turystycznej w kinoteatrze ofoliowano, by nie przyciągało uwagi przyjezdnych, w ubiegłym roku nie odbył się „Rajd ze smakiem”, który był jedną z imprez sztandarowych Centrum Informacji Turystycznej...

 

Wielu śmiało się z projektu „Centrum Turystyczne Opolszczyzny”, ale dzięki temu przedsięwzięciu mamy przystanie kajakowe, teren rekreacyjny nad stawem i kanałem oraz przywrócony do użytku kinoteatr. Pewne rzeczy można było zrobić lepiej bądź inaczej, ale bez unijnej dotacji większości nie dałoby się zrobić wcale.

 

Burmistrz Mariusz Stachowski mówi, że rozwój turystyki w gminie będzie bazował obecnie na współpracy z działającym tu prężnie oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Liczne imprezy, rajdy, wycieczki, konkursy organizowane przez PTTK oddział zakładowy Huta Andrzej w Zawadzkiem - to wielka wartość dla gminy. Dokładne uporządkowanie spraw turystycznych nastąpi, kiedy samorząd upora się z zamieszaniem, jakie zapanował wokół spraw sportowych.

 

Informacja turystyczna do Zawadzkiego raczej nie wróci, nie jest tu potrzebna, ale w piwnicy kinoteatru stoją rowery kupione w ramach jednego z unijnych projektów - szkoda, żeby niszczały. Miejmy nadzieję, że znajdzie się pomysł na ich wykorzystanie, a turystyka w Zawadzkiem nie pójdzie w zapomnienie, a będzie rozwijać się odpowiednio do możliwości gminy.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Artyści przyjaźni środowisku
Zawadzkie się zmienia
Czuję się zaszczycona
Gdzie trafiają ścieki?

Komentarze

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 19 Marzec, 2019 - 15:26

Chetnie odkupie jeden rower. Jakby ktos mial tego typu info - jak i gdzie - prosze o apel na w SO. Z gory dzieki.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 19 Marzec, 2019 - 16:04

Bo to jest kwintesencja całego zarządzania gminą.

Wielu się śmiało z Centrum Turystycznego Opolszczyzny i miało rację, bo już sama nazwa była niedorzeczna sama w sobie. Zawadzkie Centrum Opolszczyzny? Zawadzkie żadnym centrum nie było i długo nei będzie, ciekawe, czy główny promotor tego projektu stanął by na rynku w Opolu i zaczął opowiadać przechodniom, gdzie jest centrum opolszczyzny?

Kajaki? Chyba tylko ktoś niespełna rozumu wierzy w związek chorego projektu z kajakami. Kajaki i przystanie kajakowe są efektem aktywności prywatnych inwestorów, którzy wyczuli bluesa i zorganizowali spływy. Projekt Centrum do niczego im w tym potrzebny nie był. Więc proszę nie przypisaywać nie swoje dzieci cudzym rodzicom.

Teren rekreacyjny nad stawem? Czy chodzi o słynne Znikające Wyspy? Wraz z zarastającym i nikomu niepotrzebnym parkingiem? Ze zlikwidowaną estradą i placem zabaw dla dzieci, wokół którego toczyło się życie kulturalne okolicznych mieszkańców i rodzinne pikniki? Od czasu rozebrania "starych" zabawek życie to zniknęło, pojawiło się kilka nowych atrakcji na miejscu starych, no i dwie wyspy, których tak naprawdę nikt nie potrzebował, a za które można było wybudować choćby gminazjum albo uruchomić Basen Leśny.

Przywrócony do użytko kinoteatr? Nie bądźmy śmieszni. Kino niemal popadło w ruinę za kadencji obecnego burmistrza, za kolejnej kadencji tego samego burmistrza zostało przywrocone do użytku. Chwała mu za to, że naprawił to, co wpierw zepsuł. Zwyłe poczuciem morlaności powinno nie pozwalać akurat takim "osiągnięciem" się chwalić.

PTTK w Zawadzkiem działa prężnie, ale to nie dzięki gminie tylko dzięki ludziom, którzy swoją pasję poświęcają turystyce i temu, by iinni też mogli z niej korzystać. Gmina im nie przeszkadza i chwała jej za to, więc proszę się nie przyklejać do nie swoich sukcesów.

Do sukcesów gminy w zakresie turystyki można zaliczyć owe nieszczęsne rowery, które kiedyś wymyślił dyrektor hali, a gmina mu pomysł klepnęła. Pomysł chory od samego początku, kupować gminne rowery dla odwiedzających Zawadzkie turystów. Swego czasu wydano na nie kasę i nikogo w oczy nie kłuło, że na inne rzeczy gmina zaciągała kredyty. Dziś z rowerami nie wiadomo co zrobić - może kazać je odkupić promotorowi owego pomysłu, wtdey kolejny nawiedzony może zastanowi się dziesięć razym zanim wymyśli kolejny bezsensowny pomysł z piekła rodem.

Podobnie było z pociągiem do Kielczy, do którego przedlużenia wybrano akurat taki kurs, który nikomu nie był potrzebny i po roku okazało się, że "się nie opłaca", bo priorytetem było zapewnienie dojazdu z Kielczy do Zawadzkiego, zamiast z Kielczy do Opola. Teraz promuje się, choć już coraz ciszej, Centrum Parkingowe za kolejne miliony, Centrum Sportowe (dobra nazwa, nie?) przy hali sportowej, która tak naprawdę potrzebuje tylko ocieplenia (patrzcie jak prosto można nazwać nawet bardzo skomplikowane projekty i wszyscy wiedzą o co chodzi). Właśnie znika nasze Technikum, podkreślam, NASZE. To boli jak ręka wyrywana żywcem, ale ważniejsze jest, że szkoda rowerów, że burmistrsz po latach naprawił co spieprzył, a całe Centrum Turystyczne jednak może faktycznie nie było strzałem, używając eufemizmów, w dziesiątkę.

Może faktycznie Orgacki, choć bardziej opryskliwy i trudniejszy w odbiorze, mimo wszystko jako gospodarz był jednak lepszy?

 

W całym artykule tak naprawdę sedno tkwi w jego pierwszym zdaniu: "wielu odetchnie z ulgą, że turystyka w gminie zejdzie na dlaszy plan". Tak, to prawda, oby faktycznie to chora idea została zarzucona i niech nigdy nikomu w głowie już nie zaświta, by ją kiedyś przywracać. Szklarską Porębą nie będziemy. Szkoda, że trzeba do tego było aż likwidacji GOSiTów. MOKSiTów, MOSIRów i tym podobnych, bo sport też przez lata był atrybutem gminy, ale może po wycofaniu się z tego pomysłu włodarze gminy zajmą się bardziej realnymi sprawami, jak np uciekjącym z miasta biznesem, którego niemal już połowa siedzi w Kolonowskiem i może zrozumią wreszcie, że nikt nam niczego za darmo nie da, jak kiedyś dawała huta, a wszystko musimy sobie wypracować sami i to stąpając twardo po ziemi, a nie bująjąc w obłokach.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2019 - 13:01

Do wielu nie dociera, że to jak jakiś projekt się nazywa nie ma najmniejszego znaczenia, ważne by pozyskać środki na remont, na poprawę infrastruktury czy inny cel. Centrum turystyczne czy Centrum przesiadkowe, a niech i nazywa się „Centrum lotów kosmicznych” albo „Centrum badań nad obcą cywilizacją”, ważne że można zdobyć środki na remont placu, całego otoczenia w rejonie stacji PKP. W Opolu również realizowany jest ten projekt czyli „Centrum przesiadkowe” w rejonie Opola Wschodniego. Nigdy nie widziałem tam by cokolwiek się zatrzymywało (pociąg czy autokar), było to schronienie dla bezdomnych. Realizują ten projekt mimo ze nic tam nie jeżdzi i nikt się nie przesiada, ale za to jest kasa na przebudowę strategicznego skrzyżowania i okolicy. Nie słyszałem żeby mieszkańcy Opola biadolił, że po co skoro nikt tam nie przesiada się nawet z hulajnogi na deskorolkę, oni jakoś rozumieją, że nie chodzi o nazwę projektu tylko o środki jakie można zdobyć na remont i przebudowę.

Portret użytkownika s
Wysłane przez s (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2019 - 20:39

Fajnie, udać kasę na cokolwiek, bo ktoś ją nam daje. Rzeczy potrzebne zostawimy na poźniej.

To trochę tak jak z Dobrą Zmianą, cieszcie się tym, na co wam dajemy (500+), a od innych spraw wara (sądy).

Portret użytkownika Gizela
Wysłane przez Gizela (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2019 - 20:54

Na szczęście ta dobra zmiana ma poparcie większości społeczeństwa co pokazały wybory i wierzę, że w kolejnych wyborach to poparcie będzie większe. W końcu coś pozytywnego w Polsce się dzieje! Polacy, do urn!

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2019 - 07:18

Czy ktos wie nieco wiecej o aktualnej sytuacji w Unimocie? Prawda to, ze zaklad kupila firma Gaspol i wszyscy pracownicy dostali wypowiedzenia?

Odpowiedz