fbpx Trzeba mieć pomysł | Strzelec Opolski

Trzeba mieć pomysł

Trzeba mieć pomysł

Artykuły : 
Numer wydania: 

Już siedmiolatkowie podejmują starania, aby utrzymać wyjątkową tradycję kroszenia jaj. W tegorocznym konkursie kroszonkarskim „Ale jajo” w Kielczy brali udział uczniowie od pierwszej klasy podstawówki aż po trzecią gimnazjum, łącznie 64 osoby. Mierzono się w kategorii rytowniczej i dowolnej. Przyjechali młodzi artyści z terenu gminy Zawadzkie, ale też z Jemielnicy, Kolonowskiego, Krupskiego Młyna, Świbia i Wielowsi.

 

Urszula Piekacz, która od lat uczy dzieci kroszenia, nazywa ozdobione jaja małymi dziełami sztuki. Uważa, że najpiękniejsze wzory nie pochodzą z gotowych szablonów, ale rodzą się w głowach. Pani Piekacz przyjechała do Kielczy z grupką konkursowiczów z Żędowic, jako ekspertka zasiadła w jury. Prace oceniała także niezrównana na tym polu mieszkanka Kielczy, Helena Świtała. Kroszonkarka wyznała, że w tym roku ozdobiła już dwa jaja strusie, dwa gęsie i osiem kurzych. Do Wielkanocy planuje wykonać kolejnych dwadzieścia dzieł. Obie panie czekając na pracę w jury złapały nożyki w ręce i skrobały po przywiezionych ze sobą wydmuszkach.

 

Kiedy sędziowie oceniali, dla młodych przygotowano program artystyczny: po śląsku berał Adam Koźlik z Żędowic, dzieci z Kielczy opowiadały ciekawostki o jajkach, była też prezentacja doświadczeń fizycznych z jajkiem.

 

Konkursowi zdobienia jaj towarzyszyły po raz piąty zmagania fotograficzne „Ale jajo! Pstryk!”. Młodzi ludzie wciąż mają nowe pomysły, jak przedstawić jajko, aby przykuło oko. Jak mówi Sławomir Zielonka, opiekun konkursu, szkoła chce, żeby młodzi ludzie wykorzystywali aparaty nie tylko do robienia selfie. Chcąc zrobić wartościowe zdjęcie, należy najpierw je zaplanować.

 

Imprezie w Kielczy patronował burmistrz Zawadzkiego, Mariusz Stachowski. W organizacji imprezy pomogło Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, rada rodziców i prywatni sponsorzy, wśród których znaleźli się nauczyciele: Małgorzata Walnik i Sławomir Zielonka ufundowali słodycze dla uczestników konkursu.

 

MM

 

Wyniki konkursu Ale jajo!
Klasy I-III technika rytownicza
1. Emilia Swoboda
2. Emilia Kozub
3. Julia Małecka
Klasy IV-VIII technika rytownicza
1. Alicja Mrochen
2. Emilia Trzasko
3. Kinga Glogaza
Klasy gimnazjalne technika rytownicza
1. Roksana Grondes
2. Olivia Frewer
3. Agata Czudaj
Klasy I-III technika dowolna
1. Vanessa Wiesner
2. Pascal Moczygęba
3. Anna Bonk
Klasy IV-VII technika dowolna
1. Alina Saternus
2. Paulina Kołodziej
3. Natalia Strancich
Klasy gimnazjalne technika dowolna
1. Agata Pokorna
2. Angelika Mudrak
3. Alicja Konieczny
Konkurs fotograficzny Ale jajo! Pstryk!
1. Paulina Bonk
2. Emilia Klonz 
3. Elwira Krawiec

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Mistrzynie są wśród nas!
Kiermasz nowości
Na rehabilitację, sport, turystykę

Komentarze

Portret użytkownika as
Wysłane przez as (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2018 - 19:18

Faktycznie - nie ma w gminie (tonącej) wazniejszych niż szkrabanie jajek!!!

Tym zyją wszyscy mieszkańcy gminy a moze i świata!

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Marzec, 2018 - 15:30

Tak ma być i jeszcze jedno inne gowno jakie miasto takie dni jego,poczytaj na nto w dziale strzelce op.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2018 - 10:43

W Strzelcach Bednarek i u nas za parę dni też Bednarek naprawdę to już szczyt głupoty i  myślenia to nie ma już innych zespołow jak już chcieli zabłysnąć, jaki sens wydawać tyle kasy  tym bardziej że niedawno był artykuł o bankructwie gminy czy na tej gminie ktoś myśli w ogóle 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Marzec, 2018 - 14:26

Niedługo to szkrobać się będziemy po kieszeni. 7 mln Hala, 3,5 kanalizacji w Kielczy,1 mln Centrum Przesiadkowe, 700 tys dopłaty do oświaty za źle policzone subwencje, bo nie wiedzieli, że nie dostana pieniędzy na niemiecki. Oj będziemy się szkrobać

Odpowiedz