fbpx To nie przewozy pracownicze | Strzelec Opolski

To nie przewozy pracownicze

To nie przewozy pracownicze

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Zawadzkie, podobnie jak wszystkie samorządy w powiecie, należy do związku „Jedź z nami”, który współpracując z PKS organizuje przewozy autobusowe na terenie powiatu i gmin. Nasz samorząd płaci do związku składki członkowskie (w 2019 roku wynosi ona 9349 zł) oraz płaci za nierentowne kursy na swoim terenie.

 

Generalnie samorządy dopłacają różnicę pomiędzy rzeczywistymi kosztami połączeń, a wpływami z biletów. W Zawadzkiem dotyczy to kursów na linii Zawadzkie - Kielcza - Zawadzkie kursujących cztery razy dziennie tam i z powrotem oraz kursu Zawadzkie - Jemielnica, który pozwala na powrót uczniów ze szkoły ponadgimnazjalnej po 15:00, a następnie wraca do Zawadzkiego. Wyliczono, że dopłata do tych kursów w tym roku wyniesie 96 700 złotych.

 

Pierwszy kurs z Zawadzkiego do Kielczy rusza o 6:05, a z Kielczy do miasta o 6:50, ustawiony jest typowo pod szkoły. Na marcowej sesji pojawiła sugestia radnego Andrzeja Kotylaka, aby wprowadzić takie kursy autobusów, które pozwolą na dojazd pracownikom do spółek pracujących w hucie. Zdaniem Kotylaka takie rozwiązanie przyczyniłoby się do zmniejszenia smogu, bo auta zostałyby w garażu.

 

Wprowadzenie rozwiązań sugerowanych przez radnego oznaczałoby konieczność zatwierdzenia wielu zmian w rozkładzie, bo obecnie żaden z kursów nie pozwala ani dotrzeć do Zawadzkiego na 6:00 lub 14:00 (tak zaczynają się zmiany w zakładach), ani na powrót po 14:00 i po 22:00. Szkoda, bo bez tego pracownicy faktycznie skazani są na własne auta: rośnie ruch na drogach i zanieczyszczenia.

 

Burmistrz uważa, że przewozy gminne to nie przewozy pracownicze, z drugiej jednak strony, ci pracownicy to mieszkańcy gminy. Jeżeli rzeczywiście jest grupa osób, która byłaby skłonna przesiąść się do autobusu, żeby dojechać do pracy, powinny one złożyć wniosek do gminy. Jak widać, przewozy lokalne sporo gminę kosztują. Burmistrz nie wprowadzi zmian w wypracowanym przez lata rozkładzie jazdy, jeśli nie będą miały one solidnego uzasadnienia.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Czy pozostanie biało-niebieska?
Za tydzień
Za dwa tygodnie
Konieczny parkingowy kompromis
Będzie ładnie i praktycznie?

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Kwiecień, 2019 - 16:17

Zlikwidować jeśli nie są  jeszcze rentowne. Nie ma pieniędzy na halę a tutaj takie pieniądze się wydaje. Przecież wszyscy maja auta po co komu te autobusy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Kwiecień, 2019 - 17:58

Jeśli co kolwiej zlikwidować to ja rozpocznąłbym likwidację takich jak Ty, bo nie każdy ma auto, nie wspomnę o starszych i niepełnosprawnych których nie stać na utrzymanie  auta.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2019 - 07:16

Burmistrzu, chcemy kolejki linowej do Kielczy - wzdłuż torów kolejowych - wahadło co 20 minut.

Portret użytkownika Jaż pisałem
Wysłane przez Jaż pisałem (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2019 - 09:25

Pisałem o tym już kilka lat temu żeby zmienić trasę tych przewozów tak aby ludzie starsi mogli dojechać do lekarzana zakupy a przystanek mieli możliwie blisko a nie w środku wiochy niestety- nasza władza tylko narzeka a sama z tym nic nie robi. Godziny odjazdów zrobione tak żeby nikomu nie pasowało tak samo było z próbą przywrócenia pociągu do Kielczy pociąg jechał w takich godzinach że nikt nim nie jeździł i o to właśnie chodziło po kilku miesiącach stwierdzono że Pociąg jest nierentowny. Jestem mieszkańcem Żędowic i miło by było gdyby busik jechał gdzieś w okolicy kościoła później ulicą Strzelecką,Powstańców Śląskich, Dworcową tam gdzie mieszka dużo osób i to przeważnie starszych bo niestety społeczność naszej wioski się wyludnia a zostają tylko starsi.Lecz lepiej narzekać i powiedzieć że się nie opłaca panie burmistrzu, wspomina pan że mieszkańcy mają napisać wniosek może pana urzędnicy ruszyli by tyłek za biurka i sami sprawdzili gdzie i kiedy takie przewozy by się przydały.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2019 - 12:01

Zlikwidować i tyle. Sami widzicie jaki robi się problem. Ino nie potrzebne dyskusje. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2019 - 22:17

Ty zlikwiduj sobie auto, rower i zapierdalaj piechty wszędzie, a potem pogodomy, głupolu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2019 - 14:26

Zlikwidować łatwo, stworzyć trudniej. Co ma powiedzieć 15-17 latek który chciałby pójść do szkoły w Tarnowskich Górach, Strzelcach Op., Opolu by spełniały jego oczekiwania i zainteresowania? Na rowerze nie pojedzie. Pamiętam te czasy kiedy młodzież edukowała się w tych właśnie miastach, do Zawadzkiego równieź jeździło do szkół wielu młodych. Obecnie jest problem, nie z tego powodu, że ciekawych szkół nie ma w tych miastach ale właśnie z tego powodu, że młodzi nie mają jak dojechać. Żeby zdecydować się na szkołę poza miejscem zamieszkania muszą mieć pewność, że za rok lub dwa ktoś nie zlikwiduje im środka transportu.

Portret użytkownika Jola
Wysłane przez Jola (niezweryfikowany) w 25 Kwiecień, 2019 - 11:07

racja

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Kwiecień, 2019 - 21:38

Zastanawia mnie dlaczego w Zawadzkiem Burmistrz woli więcej dopłacac do przewozów gminnych anizeli "pogłówkować" by były bardziej rentowne? - zwłaszcza , że pomysły ma "podane na tacy": dopasowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców, /w tym i pracowników !!/ czy dostosowanie tras przejazdu. Mogłoby to przecież podnieść rentownośc tych kursów, a wiec zmniejszyć koszty po stronie gminy.

Ktoś wie z czego wynika ta swoista logika i tłumaczenie  gospodarza gminy ?

Portret użytkownika Tak jest
Wysłane przez Tak jest (niezweryfikowany) w 26 Kwiecień, 2019 - 22:14

Logiki tutaj brak,burmistrz ma to gdzieś ponieważ nie dokłada do przewozów z własnej kieszeni,tylko z kasy gminy...to moim zdaniem całe tłumaczenie.Czasem warto zajrzeć trochę dalej niż czubek własnego nosa i posłuchać głosów/pomysłów mieszkańców.

Odpowiedz