fbpx To był Armagedon! | Strzelec Opolski

To był Armagedon!

To był Armagedon!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym tygodniu przez nasze województwo przetoczyły się potężne nawałnice. Strażacy po przejściu przez Opolszczyznę dwóch burz wieczorem 10 sierpnia (od godz. 19:30) i w nocy z 10 na 11 sierpnia musieli interweniować 61 razy. Najwięcej, 22 razy, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w strzeleckim - 10 razy, najmniej w nyskim - tylko raz.

- Głównie działania polegały na usuwaniu powalonych drzew stwarzających zagrożenie - informuje - mł. bryg. Jarosław Larski z PSP w Opolu.

Gdzieniegdzie uszkodzone były dachy i brakowało prądu.

- Prawdopodobnie w wyniku wyładowania atmosferycznego o godzinie 20:22 w miejscowości Walce (powiat krapkowicki) doszło do pożaru stodoły. W zdarzeniu udział brało 9 zastępów tj. 47 strażaków. Podczas tego zdarzenia jedna osoba została ranna. Straty oszacowano na 150 tys. zł - zawiadamia Larski.

W powiecie strzeleckim strażacy kilkakrotnie wyjeżdżali do powalonych drzew. Najwięcej, bo aż dwanaście drzew naraz spadło na drogę powiatową między Żędowicami a Barutem. Na odcinku 1 km przejazd był zablokowany. Co gorsza, jedno z drzew spadło na samochód osobowy, którym podróżowały trzy osoby. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W Zawadzkiem na ulicy Kilińskiego drzewo zerwało linię telekomunikacyjną i zatarasowało całą drogę. Na ul. Ziai powalone drzewo również uniemożliwiało przejazd. Niebezpiecznie było przy hali sportowej, o którą oparło się jedno z drzew, uszkadzając kilka okien i elewację. Na jednym z domów mieszkalnych wichura uszkodziła dach na powierzchni około 35 m2.

W Żędowicach na ulicy Tuwima połamane wiatrem konary drzew zerwały linię średniego napięcia, do której zostali wezwani pracownicy pogotowia energetycznego.

Z kolei drzewo, które spadło na linię kolejową Zawadzkie-Kolonowskie, uszkodziło trakcję. Na miejscu działali pracownicy PKP Energetyka, ale drzewo usunięto dopiero po dojeździe specjalistycznego pociągu naprawczego. Na czas robót podstawiono autobus, który dowoził ludzi ze stacji w Zawadzkiem do Fosowskiego.

BB, JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Zawadzkie bez czystej wody!
Powstaje rondo przy A4
Nie chcemy smogu!
Zaćmiony Księżyc
Parafia dba o zabytki
Wakacyjne szaleństwo na drogach
Niedoceniany zabytek

Odpowiedz