fbpx Ten festiwal to strzelecka marka! | Strzelec Opolski

Ten festiwal to strzelecka marka!

Ten festiwal to strzelecka marka!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Miasta duże i małe, a nawet wioski starają się czymś wyróżnić. Mnożą się jak grzyby po deszczu autorskie projekty, które pozwolą wypromować daną miejscowość, uczynić ją rozpoznawalną. Opole jest stolicą polskiej piosenki, Bolesławiec - ceramiki, Kostrzyn nad Odrą ma Przystanek Woodstock, a malutki i w sumie nieciekawy Szczebrzeszyn - pomnik słynnego chrząszcza, co wiadomo każdemu - brzmi w trzcinie.

 

Co mają Strzelce? O pięknym myśliwcu pod ratuszem nikt znanego wiersza nie napisał, kiedyś wielu przejezdnych witał skrzypek na dachu, niestety zniknął... Strzelce mają jednak coś, co może rozsławić je nie tylko w naszym kraju - to Strzeleckie Spotkania Amatorskich Teatrów Lalek. Odbywają się one (z krótką przerwą) od pół wieku! Przez scenę strzeleckiego ośrodka kultury przewinęły się tysiące młodych aktorów...

 

Pierwszy przegląd teatrów lalkowych w Strzelcach Opolskich odbył się w 1967 roku. Pomysłodawcą imprezy był instruktor Stefan Giełdon. W 2002 roku, po pięciu latach przerwy, impreza została reaktywowana dzięki mojej inicjatywie i pomocy finansowej.

 

Jeszcze do niedawna spotkania trwały dwa dni. Do Strzelec przyjeżdżało po 15, 17 amatorskich teatrzyków. W ubiegłym roku mogliśmy oglądać jedynie sześć przedstawień. O mały włos podobnie byłoby w tym roku. Jeszcze kilkanaście dni temu SOK przyjął pięć zgłoszeń. Pracownicy placówki podkreślali, że nikt więcej nie chce wziąć udziału. Postanowiłem interweniować. Spotkałem się z burmistrzem Tadeuszem Gocem oraz dyrekcją ośrodka kultury. Nie było to miłe spotkanie. Nie mogło być - skoro sztandarowa impreza strzelecka tonęła w morzu obojętności. Przygotowywana naprędce, w ostatniej chwili, rutynowo nie mgła się udać. Po trudnych rozmowach okazało się, że do Strzelec udało się ściągnąć 12 teatrzyków i to nie tylko z Opolszczyzny, ale także z Małopolski czy województwa śląskiego. A gdyby tak dołożyć więcej starań - pewnie przyjechałoby dwa razy więcej grup!

 

Festiwalowe jury to najwyższej klasy specjaliści, którzy od lat chętnie przyjeżdżają do Strzelec Opolskich, bo dzieje się tu rzecz wyjątkowa. Długoletni przewodniczący jury - Krystian Kobyłka - dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora niejednokrotnie podkreślał, że takich przeglądów, jak te strzeleckie, nie ma wiele w Polsce ani poza jej granicami!

 

Miasto powinno żyć festiwalem, powinno się wystroić na przyjęcie gości, tętnić choć przez jeden dzień (a może dwa, trzy?) teatralnym życiem. Czy miejscy urzędnicy zajmujący się kulturą znajdą na to energię, czy uczynią z przeglądu markę Strzelec Opolskich, dzięki której o Strzelcach może być głośno nie tylko w Polsce? Warto!

 

Karol Cebula

 

 

 

 

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2017 - 12:19

Panie Karolu po co w tym mieście Amatorski Festiwal Lalek. To archaizm mamy parki, dziurawe ulice, przemądrzałych radnych i jeszcze mądrzejszego Burmistrza to po co to komu? To miasto nie potrzebuje reklamy............... ale mądrego Burmistrza i mądrych radnych 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2017 - 10:20

Co prowda to prowda Mocie racja.Ale zachowajmy choć troszka kultury od naszych ojców i praojców.Lalkarstwo jest hołubione w wielu krajach gdzie ludzie są nie głupsi jak my.Stary Cebula jak zawdy mo racja.Wie co robi.

Portret użytkownika bulsara1
Wysłane przez bulsara1 (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2017 - 12:49

takich komentarzy mozna sie bylo spodziewac. Co tu oczekiwac od ludzi kochajacych marionetki (ewentualne analogie do rzadu, sa czysto przypadkowe).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2017 - 10:53

Wyjątkowa kreatura! Współczuję władzom Strzelec Opolskim i części mieszkańców.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2017 - 12:37

Zacznie ponownie rzucać analfabetami itp.  on chyba ma z tym problem i to tak od dzieciństwa się za nim ciągnie. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2017 - 19:58

W tej sytuacji nie ma co współczu władzom  bo to one swoją bezczynnością przyczyniły się w dużej mierze do takiego stanu rzeczy. Na terenie gminny mogę jeszcze wymienic pare innych miejsc z którymi  sąsiedzi mają problemy z sąsiadującymi lokalami i ich właścicielami a władze pomimo tego przechodzą nad tymi problemami do porządku dziennego. Np Amsterdam czy też Wiktoria itd 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2017 - 21:20

   TO  należy   [  jak Sasza]   brać  za................................................. .    Sasza    wygrywajac ze strzel.............................  pokazał -  KTÓRĘDY   DROGA .  Do    galopu z tymi bęcwałami .  Brawo   PIS  . Dwie kadencje to   co najwyżej   ponieważ  bizantyjskie ukladziki  prowadzą do takich wlaśnie patologii   ......................................... 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2017 - 13:03

... winni   zaistniałej sytuacji   będą   ''wisieć  na cieńkich sznurkach na suchych gałązkach '' 

To bardzo popularny ostatnio motyw. Popularny również wśród organów ścigających samozwańczych "wieszaczy".

Odpowiedz