fbpx Ten basen też zniknie? | Strzelec Opolski

Ten basen też zniknie?

Ten basen też zniknie?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańcy Zawadzkiego z łezką w oku wspominają Basen Leśny, gdzie latem można było odpocząć od upałów... Te czasy już nie wrócą, chyba, że gmina znajdzie prywatnego inwestora, który poprowadzi w tym miejscu tę samą działalność. Na razie takiego podmiotu nie ma.

 

Do dyspozycji młodych zawadzczan pozostaje basen zlokalizowany za kanałem przy ul. Szopena, jednak stan tego obiektu pozostawia wiele do życzenia. W ubiegłym roku zarejestrowano tam duże straty wody. Sprawdzono zawory doprowadzające wodę - są one sprawne, więc zawartość ucieka z powodu nieszczelności niecki. Ubytki wody sprawiły, że w sezonie 2018 trzeba było jej dolewać w ilości odpowiadającej jednokrotnej ponownej wymianie całego zbiornika.

 

W listopadzie ubiegłego roku sporządzono ekspertyzę, co należałoby zrobić, aby nieckę basenową i brodzik doprowadzić do porządku. O udostępnienie treści dokumentu poprosił radny Michał Rytel. Z ekspertyzy wynika, że ogólny stan konstrukcyjny basenu jest dobry, należy jednak usunąć pęknięcia i wymienić zasuwy odpływowe z basenów. Zdaniem Tomasza Górskiego, ostatniego dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki, który zabiegał o wykonanie ekspertyzy, bez wykonania tych napraw basen w tym roku nie powinien być w ogóle uruchomiony.

 

Z kosztorysu wykonanego przez ekspertów z Katowic nieckę można pokryć folią uszczelniającą w płynie za około 86 tysięcy złotych netto albo wyłożyć folią basenową za 58 tysięcy netto. O dziwo fachowcy zalecają tańsze rozwiązanie, ponieważ jest ono trwalsze.

 

Tymczasem gmina nie ma funduszy na żaden z remontów. Burmistrz Mariusz Stachowski na sesji 25 marca mówił, że w tym roku planowane są tylko bieżące naprawy i udostępnienie basenu na takich zasadach, jak do tej pory. Radny Michał Rytel optował za kompleksowym wyremontowaniem basenu, jego zdaniem odpadający tynk i plac zabaw rodem z PRL źle świadczą o gminie, a pędzel i puszka farby nie załatwią problemu. Michał Baryga zaś obawia się, że jeśli basen nie zostanie pilnie naprawiony, to historia zakończy się tak jak z Basenem Leśnym - dojdzie do całkowitej degradacji obiektu i nie da się go wyremontować, a na budowę nowego gminy na pewno nie będzie stać.

 

Mariusz Stachowski przypomniał radnym, że ze względu na wielkie inwestycje: remont hali sportowej oraz planowany remont ulic 1 Maja i Mickiewicza w Zawadzkiem, gminy nie stać obecnie na żadne nowe wydatki, nawet takie, gdzie można pozyskać środki zewnętrzne, bo nie mamy wkładu własnego. Michał Rytel zaapelował, aby nie zapomnieć o basenie przy planowaniu budżetu na 2020 rok.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wiosennie, świątecznie
Teatr od najmłodszych lat
Gmina kontra województwo
Usuńmy azbest, póki są dotacje...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2019 - 11:08

Chyba sie tu komuś coś pomyliło .... Fachowcy zaproponowali właśnie rozwiązanie tańsze, a nie droższe.

W ekspertyzie napisano, że "Z uwagi na trwałość i estetykę oraz KOSZTY zaleca się wykonanie prac naprawczych basenów kąpielowych z zastosowaniem folii basenowej zgrzewanej (spawanej)".

Z przedstawionego kosztorysu wynika, że jest to rozwiązanie tańsze (ok. 58 tys.) niż z użyciem tzw. folii płynnej (ok. 85 tys.).

Portret użytkownika Zawiedziony
Wysłane przez Zawiedziony (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2019 - 11:16

Wkrótce całe Zawadzkie tak będzie wyglądało jak za PRL...to sobie wybraliście włodarza,na nic funduszy nie ma,ważne że niepotrzebne centrum przesiadkowe będzie.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 9 Kwiecień, 2019 - 12:03

Wkurza mnie  gadanie, że gminy nie stać na żadne nowe wydatki, gdy od lat co roku pojawiają się coraz to nowe pomysły kolejnych centrum typu Znikające Wyspy, gimnazjum, Centrum Przesiadkowe i to wszystko za grube miliony i na to pieniądze się znajdują. Na odrestaurowanie jedynego basenu, cieszącego się na dodatek dużą popularnością, pieniędzy nie ma. Na rozebranie cholernego mostka koło Netto też pewnie pieniędzy nie ma, choć przez dwa lata prowadzono konsultacje z których wyszło, że ludzie nie chcą tam tej barykady (nawiasem mówiąc obok mostka już powstała ścieżka wydetptana i wyjeżdżona przez mieszkańców, co tylko potwierdza tezę, że mostek tylko przeszkadza), ale gminy nie stać na żadne nowe inwestycje.

To po kiego wała było pchać się w parkingi przy dworcu, w rozkopywanie skarpy przy hali, w gimnazjum i w parę innych jeszcze zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Parę lat temu znalazała się kasa na rowery dla MOSiRu, z którymi dziś gmina nie ma co zrobić, i jakoś nie było słychać, że na żadne nowe inswestycje gmina nie ma.

Może dla odmiany posłuchać w końcu ludzi i dać pieniądze na to, czego chcą. A zapłacić z pieniędzy przeznaczonych na "Centrum Przesiadkowe" - było tego chyba ponad milion, jeśli się nie mylę. Starczy na folię w basenie i nawet jedną na zapas.

A basen?... powinien być otwarty cały rok. Latem tylko napuścić do niego wodę i posadzić ratownika. Tak było przez dziesiątki lat. Mamy świetny teren rekreacyjny zamknięty przez 10 miesięcy w roku na kłódkę, a w czasie wakacji otwierany od 10-tej do 19-tej. I to w "Centrum Turystycznym" ! Czy to jest jakieś prywatne ranczo gminy czy burmistrza, że tak go strzeże?

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 9 Kwiecień, 2019 - 12:12

Kilka lat temu gmina kupiła od nadleśnictwa teren pod cmentarz i sprawa też umarła. Kolejny niewypał? Czy raczej słomiany zapał? Kasy nie ma na nic, na wykupienie terenu się znalazła. No i wszyscy na tym korzystają bo idąc na cmentarz lub stadion można podziwiać unikatową na skalę światową "naturalną działkę rekreacyjną tuż obok cmentarza", nikt takiej nie ma, za to mieszkańcy nie mogą się nacieszyć, jakie to szczęście ich spotkało, że mają takie cudo na własnym podwórku. Inwestycja życia wprost.

 

Piszcie dalej, na jakie jeszcze "inwestycje" pieniądze się znalazły i ile ich było. Wypunktujmy nasze władze, na co przepuszczają kasę.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2019 - 12:34

Mi przyszło do głowy tak zwane boisko do siatkówki plażowej przy ul. Powstańców Śląskich,  które posłużyło do rozegrania 1 (słownie jednego) turnieju w czasie Dni Miasta..... Potem słupki i siatkę zdemontowano i dziś mamy "największą w Polsce kuwetę dla kotów i psów"  ....

Ciekawe ile nas to kosztowało: projekt, prace ziemne, piasek, słupki, siatka ..... itd.

Portret użytkownika Mieszkaniec Zawadzkiego
Wysłane przez Mieszkaniec Zaw... (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 20:24

Trzymajmy lepiej kciuki za młodych, którym cokolwiek się chce w tej radzie. Którzy w niej faktycznie pracują a nie są dawcami głosów. Tylko świeżość uratuje naszą gminę, więc dopingujmy i jednocześnie patrzmy na ręce złotoustemu burmistrzowi...za pięć lat wybory, oby już bez obecnego "władcy" i pionka podstawionego.

Portret użytkownika alf
Wysłane przez alf (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2019 - 20:57

 

Na pewno starsi pamietają ksiazke J. Lubosa - Zawadzkie miasto w rozwoju"

A dzis -znikajace wyspy, znikajacy basen, znikajacy mieszkańcy, znikająca kolej itd. Jednym slowem "Zawadzkie - maisto w zaniku"

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 10:38

Co z Halą?? wiecie coś? remontują czy nie?

Na remont basenu nie można przeznaczyć pieniędzy ze sprzedaży działki na Paderewskiego (sprzedano 3 sztuki). Radni co wy na to?

Portret użytkownika ccc
Wysłane przez ccc (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 18:24

Szlag mnie trafia co za nie udole w tej gminie na nic nie ma pieniedzy . Nie potrafią rozpisać przetargu na remont Hali . Czy prawdą jest że pieniędzy na remont hali nie ma ?. Firmy uciekają z Zawadzkiego  i nic się robi by przyciągnąć inwestorów .Teny zielone wyspy i basen na Powstańców próbuje się wcisnąć Spódzielni Mieszkaniowej .Stan drogi na powstańcw obok żłobka jest tragiczny  po remoncie wykonanym przez spółkę  Zawkom  dziur na dziurze ale włodarze miasta nie mają pieniedzy  na remont i ignorują apele mieszkańców . Likwiduje się wszystko

Portret użytkownika abc
Wysłane przez abc (niezweryfikowany) w 11 Kwiecień, 2019 - 20:43

Spółka szybko musiała kłaść rury bo Gmina miała robić drogę z pieniędzy unijnych. Czemu tak się nie stało? Nie wiecie?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2019 - 20:25

Tak ktoś o Strzelcach Opolskich napisał: "Dla uczciwości muszę napisać, ze są pedagodzy z powołania, dla których to zajęcie i kontakt z młodzieżą jest całym życiem. Jednak o zgrozo zdecydowana większość „nauczycieli” to osoby które widzą wyłącznie w tym zawodzie przywileje jakie otrzymali od komuchów i teraz do pełni szczęścia brakuje im tylko pieniędzy jakich inne grupy pracownicze nie oglądają na oczy. My rodzice widzimy patologie w szkołach do których chodzą nasze dzieci - brak przygotowania, spóźnianie się na lekcje, brak zaangażowania, brak umiejętności zmotywowania dzieci, brak kompetencji o zgrozo ale często tak jest, kolesiostwo przy zatrudnianiu i faworyzowanie w traktowaniu swoich znajomków, lekceważenie uczniów i nas rodziców, często też kierownictwa szkoły. Można by wymieniać. Wszystkie te patologie wynikają z tzw. Karty Nauczyciela. Gdyby funkcjonowały zdrowe zasady zatrudniania, oceny, rozliczania nauczycieli, to rynek pracy sam by weryfikował tych leserów, „ślizgaczy”, olewusów i pozostałą patologię"

 

- uważam, że ma rację.

 

W naszej Gminie Zawadzkie podobna sytuacja. Teraz strajk powinien trwać, aż do września. Wszyscy strajkucjący maja "niepłatne" godziny strajkowe. Gratuluję Wam drodzy Pedagodzy - troszczący się o nasze dzieci!!! Teraz Rząd powinien Was wyczekać do września co najmniej. Mieliście już przydzielone podwyżki w ubiegłym okresie. Wam ciągle mało. Gdybym w pracy ciągle źle się czuł... to zmieniłbym pracę. Was strajkujących namawiam więc do zmiany pracy. Poznacie inne branże. Tam zarobicie na pewno więcej.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Kwiecień, 2019 - 16:45

Masz racje z tym basenem. Najlepiej będzie wypełnić go piaskiem. Można będzie wtedy kąpiele słoneczne na piasku zażywać. 

Odpowiedz