fbpx Te hałdy mogą zagrażać życiu | Strzelec Opolski

Te hałdy mogą zagrażać życiu

Te hałdy mogą zagrażać życiu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na polu uprawnym przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Strzelcach znajdują się hałdy podejrzanej substancji. Pracownicy starostwa poinformowali o sprawie strzelecki ratusz. Burmistrz zgłosił sprawę na policję.

 

Pole jest we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a dzierżawi je rolnik ze Strzelec Opolskich. Jak informuje Małgorzata Kornaga ze strzeleckiego magistratu, 7 stycznia wykonano wizję w terenie. Zapach substancji zbliżony jest do sztucznych lakierów, a konsystencja przypomina kruszoną gumę.

 

- W związku z tym poproszono rolnika o złożenie wyjaśnień. W odpowiedzi przedłożył on dokument świadczący o tym, że jest to środek poprawiający właściwości gleby o nazwie Carbotera. Oświadczył jednocześnie, że odbiera go z papierni w Krapkowicach - mówi Małgorzata Kornaga.

 

Wykonana wizja budziła jednak wątpliwości urzędników, dlatego burmistrz od razu postanowił zgłosić sprawę na policję oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 14 marca do ratusza wpłynęło pismo z Prokuratury Rejonowej w Strzelcach, które potwierdziło obawy urzędników. Zawierało ono opinię biegłego laboranta, która wskazywała wyraźne „przekroczenia dopuszczalnych wartości substancji (...) mogące zagrozić życiu i zdrowiu człowieka, obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi i mogące dokonać zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym”. W piśmie prokuratura zwróciła się do burmistrza „o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie substancji, ich usunięcie, utylizację lub inne działania niezbędne do usunięcia istniejącego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego”.

 

- Na tej podstawie burmistrz Strzelec Opolskich zobowiązał rolnika do natychmiastowej utylizacji tej substancji. Pismo przekazano także Prokuraturze Rejonowej i Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska - dodaje Małgorzata Kornaga.

 

Próbowaliśmy się skontaktować z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Opolu. Przez telefon nie chciano nam jednak udzielić żadnych informacji na temat substancji znajdującej się na polu. Jak podają źródła, środek Carbotera powinien być m.in. przykryty nieprzezroczystą folią plastikową. Ten znajdujący się przy ulicy Kazimierza Wielkiego nie jest...

 

JG

 

 

Komentarz rolnika
Dzierżawcą pola jest Roman Cytera. Mężczyzna nie kryje zdziwienia całą sytuacją. W piątek 15 marca otrzymał pismo z gminy z nakazem utylizacji substancji znajdującej się na polu.
- Dla mnie to nie są niebezpieczne odpady, bo to jest środek użyźniający glebę. Nie wiemy co było badane przez prokuraturę i kiedy, bo nie mamy żadnych wyników. Nie wiemy też co było przekroczone, więc nawet gdybym chciał to utylizować, to nie wiem jak. To jest produkt uboczny przy produkcji makulatury i mam na to dokument. Od 20 lat jest stosowany na rynku i nikomu nic się nie stało.W poniedziałek pracownicy zewnętrznego laboratorium pobrali próbki do badań na moje zlecenie, zobaczymy co będzie dalej. - podkreśla rolnik.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Panowie do władzy
Panie świętowały swój dzień
Trójkąt bermudzki do przebudowy
Mali finansiści

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2019 - 09:15

7 stycznia zrobiono wizję lokalna.

Minęły 2 miesiące i co?

I nic się nie dzieje. Typowo  tak to jest w Strzelcach

Portret użytkownika Maciej1235
Wysłane przez Maciej1235 (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2019 - 14:45

Srodek stosowany od wielu lat...tylko ludzie tego co nowe zawsze się boją. Firma która jest właścicielem Carbotery robiła nowe badania wiele lat, poświęciła dużo pieniędzy i po licznych badaniach zarówno tego specyfiku jak i jego działania na glebę i roślinność po bardzo dobrych rezultatach wprowadziła ten produkt do obrotu (zgoda i aprobata Ministerstwa Rolnicta). Z drugiej strony proszę posłuchać wywiadu przedstawiciela WIOSiu w Opolu który też ten cały proces nadzorował i potwierdził że wszystko było zgodne z prawą i wszelkimi procedurami. Mamy młodych zdolnych ludzi na Opolszczyźnie którzy prowadzą innowacyjne badania a ktomuś to przeszkadza? Z drugiej strony wiadomo że poblem miedzy rolnikami i mieszkańcami osiedla obok którego został ten produkt umieszczony jest już od jakiegoś czasu (zaczęło się od obornika co nie?) Nawet niezgodnie z prawem rada miasta wydała zakaz wywożenia obornika rolnikom, co zostało później cofnięte przez marszałka województwa..... Jeszcze jedna sprawa czyż niedaleko nie buduje deweloper?...rolnik przecież wynajmuje te pole i jest związany umową z Kowrem może ktoś szuka pretekstru żeby go z tego pola "wywalili"? Coś za bardzo to śmierdzi.....

Portret użytkownika Carbotera
Wysłane przez Carbotera (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2019 - 16:12

Wyjaśniamy, czym są tajemnicze hałdy!

W związku ze wzmożonym zainteresowaniem preparatem CARBOTERA w okolicach Strzelec Opolskich, wytwórca oraz dystrybutor CARBOTERY informują, że w dniu 23 marca 2019r. w godzinach od 11.00 do 17.00 zostanie uruchomiony punkt informacyjny dla wszystkich osób zainteresowanych uzyskaniem wyczerpujących odpowiedzi na pytania związane z CARBOTERĄ.

Punkt informacyjny zostanie utworzony na terenie przylegającym bezpośrednio do drogi okalającej Osiedle Piastów Śląskich w Strzelcach Opolskich od strony pola z widocznymi pryzmami CARBOTERY.

Do tego czasu zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałem informacyjnym dotyczącym preparatu CARBOTERA pod adresem https://carbotera.com

Poniżej link do wydarzenia

https://www.facebook.com/events/1176769765840437/

Odpowiedz