fbpx Te drogi to dramat! | Strzelec Opolski

Te drogi to dramat!

Te drogi to dramat!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańcy Raszowej skarżą się na stan dróg powiatowych w swojej wsi. Główna droga biegnąca przez wioskę ul. Góry Św. Anny zostawia wiele do życzenia, co kilka metrów dziura i to niemała.

 

- Problemem jest też stojąca po każdym deszczu woda, kratki ściekowe nie zbierają jej, a jadące samochody rozchlapują kałuże na moją posesję, niszcząc mi ogrodzenie. Już jeden płot musiałam wymienić, bo zgnił, kto zapłaci mi za kolejne zniszczenia? Sama muszę na to ciężko pracować - żali się Renata Waisner.

 

- Gdy robili chodnik, była ładna pogoda, po pierwszych deszczach dopiero wyszło, że woda nie spływa – dodaje Beata Staniszewska.

 

Problem z kratką ściekową jest również nieopodal restauracji Wiktorian, stojąca woda uniemożliwia przejście.

 

- Tą drogą dzieci uczęszczają do szkoły, mieszkańcy do kościoła. Trzeba schodzić na jezdnię, by ominąć kałuże, ryzykując własne zdrowie i życie – mówi inny z mieszkańców.

 

Starosta Józef Swaczyna zapewnia, że w okresie wiosennym zostanie wykonany przegląd oraz czyszczenie studzienek ściekowych oraz ewentualnie studni chłonnej funkcjonującej w systemie odwodnienia drogi.

 

- Kratka ściekowa naprzeciwko restauracji wymaga remontu poprzez wykonanie odpływu i taki remont postaramy się wykonać także wiosną - zapewnia starosta.

 

Kolejny problem ul. Góry Św. Anny to ciężki transport przejeżdżający tuż pod nosem mieszkańców. Drogi nie wytrzymują, domy pękają, a hałas uprzykrza życie.

 

- Nasz dom nie należy do najmłodszych, przez wzmożony ruch dom zaczął pękać. W obawie przed pogarszającym się jego stanem postanowiliśmy zlecić spięcie go stalowymi prętami, by wzmocnić jego konstrukcję - wyjaśnia mieszkanka Raszowej.

 

- Remonty cząstkowe nawierzchni drogi powiatowej w Raszowej zostaną wykonane na początku kwietnia, do tego czasu wykonywane są remonty doraźne największych ubytków masami na zimno. Rozpoczęcie prac zaraz na początku kwietnia uzależnione będzie od pogody, ważne jest, by w nocy nie było już przymrozków, a konstrukcja drogi była wysuszona - wyjaśnia starosta.

 

Kolejna ulica to Lipowa, tam cała nawierzchnia wygląda jak po wojnie, mijające się na wąskiej drodze auta uszkadzają pobocze. Praktycznie już go nie ma.

 

Mieszkanka ul. Lipowej podjęła już interwencję w powiecie. Pracownicy przyjechali, wysypali pobocze kamieniami, a problem się pogłębił.

 

- Samochody rozjeżdżają te kamienie, a one odbijają się od podłoża i niszczą mi elewację. Postawiłam nawet siatki przy swoim płocie, by zatrzymać te kamienie, ale niestety wiatr potargał zabezpieczenie - skarży się Renata Łącka.

 

- Dziura na dziurze, pobocze jest beznadziejne, droga za wąska, jadąc rowerem zastanawiam się, do której dziury wpadnę, zwłaszcza wieczorem, gdy jest słaba widoczność - mówi Józef Jędrusz.

 

- Na ulicy Lipowej zaniżone pobocza zostały uzupełnione, ze względu na stan jezdni zostało wprowadzone ograniczenie prędkości oraz ustawiono dodatkowo znaki ostrzegawcze. Ten odcinek drogi od przejazdu kolejowego do nowej nawierzchni w obrębie skrzyżowania z ul. Góry Św. Anny został wyznaczony do kapitalnego remontu w ramach odnowy nawierzchni. Ulica Lipowa doczeka się zatem nowej nawierzchni asfaltowej oraz bezpiecznych i trwałych poboczy - zapewnia starosta Józef Swaczyna.

 

Drogi w Raszowej są rozjeżdżane przez tiry i wielkogabarytowe samochody zwłaszcza podczas kampanii buraczanej, zamknięcie drogi przez Zalesie Śl. również ma w tym swój udział.

 

Powiat na więcej remontów nawierzchni na innych odcinkach dróg powiatowych w gminie Leśnica w tym roku nie może sobie pozwolić, ponieważ nie ma na to pieniędzy. Przed kilkoma laty powiat strzelecki przy pomocy gminy wybudował chodnik wraz z odwodnieniem w ciągu ul. Góry Św. Anny w Raszowej oraz wykonał inwestycje związane z kapitalnym remontem nawierzchni tej drogi.

 

Miejmy nadzieję, że i teraz ulice Góry Św. Anny i Lipowa doczekają się obiecanych przez starostę remontów, by mieszkańcom żyło się bezpieczniej.

 

Jok

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dzień Kobiet u Marlenek
Zapraszamy na turniej siatkówki mężczyzn
Drogi pełne dziur

Odpowiedz