fbpx Tak zagłosowali mieszkańcy | Strzelec Opolski

Tak zagłosowali mieszkańcy

Tak zagłosowali mieszkańcy

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwujęzyczne tablice. Tak czy nie?

W niedzielę, 26 czerwca, mieszkańcy gminy Zawadzkie brali udział w konsultacjach społecznych w sprawie wprowadzenia dodatkowych nazw miejscowości w języku niemieckim. Konsultacje społeczne odbywały się w formie pisemnej. Punkty konsultacyjne znajdowały się w każdej miejscowości na terenie gminy i były czynne od 7.00 do 13.00. Ogólnie w konsultacjach wzięło udział 469 osób.

W Zawadzkiem wyraziły swoje zdanie 233 osoby, z czego 59 zaznaczyło, że jest za wprowadzeniem dodatkowej nazwy w języku niemieckim w tym przypadku o brzmieniu „Zawadzki”. Przeciwko było 172 mieszkańców, a dwie osoby się wstrzymały.

Inne zupełnie sytuacje były w Żędowicach i Kielczy. W Żędowicach do punktu konsultacyjnego przybyło 115 mieszkańców, z czego 80 popiera pomysł postawienia w ich miejscowości dwujęzycznych tablic z dodatkową nazwą Sandowitz. Przeciw było 35 osób. W Kielczy ankietę wypełniło 121 mieszkańców, za wprowadzeniem dodatkowej nazwy o brzmieniu Keltsh opowiedziało się 77 kielczan, 43 mieszkańców zdecydowało, że nie chce dodatkowej nazwy, a jedna się wstrzymała.

- Pragnę podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach - mówi Jan Stanek z mniejszości niemieckiej. - Szkoda jednak, że tak niewielu przyszło wyrazić swoje zdanie, pokazując w ten sposób brak zainteresowania sprawami miasta i gminy - dodaje.

Ostateczną decyzję w sprawie wprowadzenia polsko-niemieckich nazw podejmą radni, którzy będą mogli wprowadzić tablicę w całej gminie lub tylko w miejscowościach, gdzie mieszkańcy poparli wniosek.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Małymi krokami do mety
Jakie wnioski po komisjach wyjazdowych?
Piosenka poszła w las...

Komentarze

Portret użytkownika Cube
Wysłane przez Cube w 28 Czerwiec, 2016 - 15:45

W skali gminy  około 2% uprawnionych poparło wniosek. Uważam, że nie ma nad czym w ogóle dyskutować. 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 29 Czerwiec, 2016 - 12:40

Przeciez to byly tylko konsultacje spoleczne, a nie glosowanie. Przy takiej frekwecji nie mozemy nic stwierdzic. Poza faktem, ze mieszkancom jest temat jak najbardziej obojetny. Zreszta juz ktos pod jednym z artykulow zwrocil uwage, ze ten sposob referendum sie nie sprawdzi - no i mial racje. Mysle, ze decyzje musza podjac rajcy bez wzgledu na wynik konsultacji, ktory i tak nie jest miarodajny.

Portret użytkownika Bartłomiej Kowalczyk
Wysłane przez Bartłomiej Kowa... (niezweryfikowany) w 30 Czerwiec, 2016 - 07:50

Jeśli konsultacje odbyłyby się tak jak wnioskowała Pani Radna Beata Mańka- Kulik, to frekwencja byłaby wyższa. Pani Radna sugerowała,aby konsultacje połączyć z wyborami samorządowymi.
Pozdrawiam Bartek 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Czerwiec, 2016 - 11:24

Frekwencja potwierdziła fakt, że temat tablic dwujęzycznych nalezy odłożyć między kartki książeki i nim się wogóle nie zawracac głowy. Poza tym 2 % udziału wyborców mówi samo za siebie i pozwala na to, aby tablice wywiesić ale na terenie siedzib mniejszości anie na rogatkach gminy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Lipiec, 2016 - 13:13

Każdy może sobie dorobić swój "fakt" ,mój "fakt" jest taki ,że większosć uznała ,że toradni już zdecydowali o tablicach !! A co wolno mi "faktować" jak innym.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2016 - 10:08

Ile trzeba mieć pychy w sobie aby garstka ludzi zmuszala do swoich racji wszystkich. Były konsultacje były. Ludzie się wypowiedzieli? Skoro ich nie chcą trzeba to szanować. Mniej pychy i buty z waszej strony.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2016 - 13:06

Naprawdę uważasz że ludzie się wypowiedzieli? Moim zdaniem tylko mniejszość głosowała(nie całe 500 osób),reszta ma wszystko w tyle tylko narzekac potrafią,ot cała prawda.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2016 - 11:05

Konsultacje pokazały 2 %, wiec dla mnie nie ma tematu. Jak juz miałby być ten temat powtórzony, to przy kolejnych wyborach.A tak na marginesie to  nie widze przeszkód dla postawienia tablic wielonarodościowych, np. w jezykach miast partnerskich i nie będzie wówczas mowy o nienawiści. Minęło prawie  juz jedno pokolenie od uzyskania ''wolności'' i ten czas juz pokazał w jakim miejscu była i jest obecnie MN. Na początku w Radzie było tych reprezentantów chyba z 12-13, dziś -2 , a za parę lat - 0 i to powinno być odpowiedzią, czy mają być tablice, czy nie i jaka za tym stoi liczba zwolenników i nie można tego nazywać nienawiścią

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2016 - 13:54

Radzę nie manipulować posługując się danymi o liczbie radnych z mniejszości niemieckiej. Zapewniam Cię, oraz Tobie podobnych, że jako Nemcy w Polsce mamy się zupełnie dobrze jeżeli chodzi o liczbę członków. Rośnie nowe pokolenie, nasze dzieci, wnuki i prawnuki uczą się języka niemieckiego oraz poznają kulturę, historię i obyczaje swojego narodu. Oni pozostaną na ojczystej ziemi swoich przodków aby kontynuować, zgodnie z przysługującym im prawem, to co moje pokolenie przez wiele lat mogło przechowywać tylko w sercu..Tablice wielonarodowościowe w językach miast partnerskich (jak to sugerujesz) mogą zakłamywać historię tych ziem i jeszcze ktoś pomyśli, że to dawna domena  węgierska lub ukraińska. Fakty historyczne jednoznacznie definiują chronologicznie okresy przynależności państwowej Górnego Sląska (mimo, iż na początkowym etapie historii nie istniało pojęcie państw narodowych): Czechy, krótki epizod piastowski związany z państwem Polan, rozbicie dzielnicowe, ponownie Czechy, Habsburgowie, Prusy, Niemcy, Polska. Z faktami się nie dyskutuje - mamy prawo do niemieckich nazw miejscowości - Habsburgowie, Prusy, Niemcy to przecież ponad 400 lat wpływów niemieckich na tych ziemiach. i niestosowne jest tutaj ględzenie o czymś co nazywasz mową nienawiści. Wpływy czeskie to również prawie 300 lat więc tablice czeskie mogą być doskonałym uzupełnieniem tablic polskich i niemieckich.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 10:25

Pycha i buta do kwadratu. Pokazywanie jacy to jesteście lepsi. Wręcz nad ludzie. Wszystko niby wam się należy. Powtarzam za przedmówcami KONSULTACJE BYŁY I MIESZKAŃCY CAŁEJ NASZEJ GMINY SIĘ WYPOWIEDZIELI. ODPOWIEDŹ MIESZKAŃCÓW JEST NADWYRAZ WYMOWNA!!!!! Jeśli prawdopodobnie jesteście tolerancyjni (tak wiele mówicie i domagacie się tolerancji) szanujcie wolę mieszkańców! !!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 14:04

Dla was zawsze będzie źle. Miarodajny byłby dla was gdyby i Zawadzkie chciało tych waszych tablic.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 13:00

Jaka pycha? Wiekszość tutaj piszących akceptuje wynik  i to ,że w Kielczy oraz Żędowicach tablice mogą być,a w Zawadzkiem nie- bo taka  odpowiedź mieszkańców gminy była-prawda?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Lipiec, 2016 - 14:25

Ta wlaśnie hostoria pokazała w tym okresie co robiono z Polakami, jak długo musieli czekac aby teraz mówić po polsku. To, że uczymy sie nuiemieckiego, angielskiego  i innych języków świadczy, że zapomnieliśmy o tym co było i każdą znajomośc innego języka traktujemy jako bogactwo

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2016 - 17:37

Dokładnie! Lidzie się wypowiedzieli - w Kielczy i Żędowicach będą tablice w Zawadzkiem nie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2016 - 19:06

W cywilizowanym kraju nawet dla dwóch członków określonej mniejszości postawiono by tablice z nazwą miejscowości w ich ojczystym języku. Do tego obliguje zwykła przyzwoitość a nie normy prawne. W społeczeństwie ksenofobicznym jest, jak widać, z tym problem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 14:17

Mało kto pod własnym nazwiskiem potrafi uzasadnic dlaczego nie chce takich tablic bo argumentow brak a mozna sie osmieszyc.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 14:50

Bo ludzie w Zawadzkim ich nie chcą. Tak się odwołujecie do cywizlizacji. Były demokratyczne wybory. Skoro podobno jest was w Zawadzkim aż tak wielu to dlaczego wyniki konsultacji mówią co innego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 16:02

Dlaczego nazywasz debilem kogos o kim nie wiesz kompletnie nic? Czyzbys był ograniczony w swoim IQ?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 17:21

To taki swoisty chichot nie chcą nazwy Zawadzki ale w odmianie wychodzi im w Zawadzkim!!!! Taki ich język ojczysty.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 5 Lipiec, 2016 - 09:12

Temat niemieckich nazw miejscowosci nie jest nawiazaniem do faszystowskiej Trzeciej Rzeszy gdzie Zawadzkie nosilo nazwe Andreashütte, tylko do okresu z przed II Wojny Swiatowej - Zawadzki. Nie myl tematow. Nikt nie chce hitlerowskiego zaklamania i nikt tutaj tego tez nie zachwala. Docinki sa tylko odpowiedzia na celowa prowokacje.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 17:41

To ma byc argument? Nazistowskie niemcy nie maja z tym nic wspolnego. A jesli wedlug ciebie maja to w takim samym stopniu jak powojenne polskie komunistyczne wladze ktore rekami UB torturowaly i zabijały obywateli własnego narodu przez dziesieciolecia powojenne. Nie masz pojecia ile musieli wycierpiec autochtoni przez hitlerowcow. Niemieccy zołnierze wcieleni siła do hitlerowskiej armi mowili po wojnie ze niemcy powinny Hitlera ukamieniowac za to ze ich oszukał, a polacy powinni go po rekach całowac za to ze uwolnił  Polske od zydow. Medal ma dwie strony a ciebi zre nienawisc do czegos czego juz nie ma.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2016 - 18:46

O co wam jeszcze chodzi? Sami domagaliście się konsultacji. Konsultacje się odbyły i ludzie się wypowiedzieli. Jest odpowiedź a wy teraz maglujecie dlaczego ludzie ich ne chcą. Pytanie skierowane do mieszkańców Zawadziego brzmiało czy jesteś za tablicami czy nie a nie było pytaniem dlaczego jesteś przeciw ich postawieniu. Zawadzkie się nie zgadza i musicie uszanować wolę mieszkańców.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Lipiec, 2016 - 09:58

Tablice wymiernie wpłyną na bezpieczeństwo pieszych. Każdy kierowca widząc taką tablicę zaraz zwolni bo wie że w Niemczech jest pozonzdek 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Lipiec, 2016 - 10:12

Jak już to będziemy mieć,podobnie jak ,też będziemy mieć,chociaż  już chodniki mamy.

Odpowiedz