fbpx Tajemnicza kapliczka | Strzelec Opolski

Tajemnicza kapliczka

Tajemnicza kapliczka

Artykuły : 
Numer wydania: 
W samym centrum Strzelec przez wieki stała kapliczka. Zniknęła z krajobrazu dopiero tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. Obiekt jest o tyle tajemniczy, że nie posiadamy dziś o nim żadnych informacji. Nie wiadomo, kiedy powstał, kto go zbudował i pod czyim był wezwaniem. Pozostały po nim jedynie fotografie.

Tajemnicą jest nawet powód, dla którego kapliczka została usytuowana w tak niezwykłym miejscu. Stała praktycznie na środku drogi tam, gdzie dziś znajduje się przejście dla pieszych na ulicy Krakowskiej.

Ulica Krakowska pełniła przed wiekami funkcję głównego szlaku prowadzącego do miasta. Opisywane miejsce pierwotnie znajdowało się poza murami obronnymi Strzelec. Można więc przypuszczać, że kapliczka pełniła rolę ostatniego przystanku przed przekroczeniem bramy miejskiej.

W tym miejscu także istniała studnia artezyjska, z której mieszkańcy przedmieścia i podróżni mogli czerpać wodę. W pobliżu znajdowała się karczma Pod Czerwonym Jeleniem.

Z zachowanych zdjęć można dowiedzieć się jedynie, że kapliczka była murowana, pokryta dachem namiotowym, wykonanym z blachy. Posiadała drzwi wejściowe i dwa małe okienka. Na jej szczycie umieszczony był mały metalowy krzyż.

Pod koniec lat 30. XX w władze zdecydowały o rozbiórce obiektu. Przyczyną były utrudnienia, jakie sprawiał on w ruchu drogowym, a także fakt, że nieremontowany był mocno zniszczony.

Przez lata jeszcze, nawet w czasach powojennych, funkcjonowała tu pompa wodna, z której czerpali okoliczni mieszkańcy.

Być może ktoś z Państwa posiada więcej informacji o kapliczce, która już nie istnieje? Będziemy wdzięczni za wszystkie wiadomości.

ROMUALD KUBIK, PIOTR SMYKAŁA

Odpowiedz