fbpx Ta noc ma moc | Strzelec Opolski

Ta noc ma moc

Ta noc ma moc

Artykuły : 
Numer wydania: 
Magiczną. Przynajmniej tak głosi tradycja. Najkrótsza noc w roku obfitowała w różnych kulturach w wiele rytuałów, których wykonanie miało zapewnić szczęście, bogactwo, miłość drugiej osoby. W tradycji słowiańskiej noc ta była znana jako noc Kupały. W czasach nowożytnych przemianowano ją na świętojańską.

W Grabowie początek lata obchodzony jest hucznie od czternastu lat. W tym roku Noc Świętojańska odbywała się w sobotę, 21 czerwca. Podczas tej imprezy co roku obowiązkowe jest puszczanie wianków, palenie ognisk oraz pali symbolizujących 12 apostołów. Za wszystkie sprawy związany z ogniem odpowiadał w sobotni wieczór (podobnie jak w latach poprzednich) Joachim Tic. Imprezę prowadziły Beata Frank i Klaudia Nocoń. Na scenie prezentowały się znane i lubiane zespoły, między innymi Suskie Skowronki, Złote Dzieci. Po raz pierwszy wystąpiły przed grabowską publicznością grupy Kamienianie i Echo Krośnicy.

- Zawsze staramy się tak ułożyć program, by co roku było coś nowego – mówi sołtys Grabowa Józef Stach. – Dzięki uprzejmości pana Polańskiego mamy na przykład telebim, specjalnie po to, by obejrzeć mecz piłki nożnej. W przygotowaniu festynu bardzo pomogła nam grupa osób z Nakła. My jesteśmy zbyt małą wioską, żeby unieść samodzielnie takie przedsięwzięcie.

Pomimo wielu atrakcji i wspaniałego klimatu, jaki panuje na imprezie, w tym roku odwiedziło ją mniej osób niż zwykle

- Może trzeba będzie zaniechać organizowania Nocy? – zastanawia się sołtys.

My mamy nadzieję, że te wątpliwości są tylko chwilowe i za rok wszyscy tłumnie spotkamy się na magicznej nocy w Grabowie.

bea

Odpowiedz