Szykują dokumentację na... Przedszkole i żłobek

Szykują dokumentację na... Przedszkole i żłobek

Artykuły : 
Numer wydania: 

W Jemielnicy ma powstać nowe przedszkole. Radni wyrazili zgodę na to, by gmina zleciła przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej na budowę nowego obiektu. Będzie gotowa do końca tego roku.

- Dokumentacja ma się opierać na wcześniej przygotowanej koncepcji - przypomina wójt Marcin Wycisło.

Ewentualna budowa przedszkola mogłaby ruszyć w przyszłym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na kilka milionów złotych. To drogie przedsięwzięcie, ale z dużymi korzyściami dla mieszkańców.

- W obecnych warunkach, od września, wszystkie miejsca w przedszkolach w gminie będą zajęte - mówi wójt. - Część rodziców nie znalazło miejsc dla dzieci w Jemielnicy, więc będzie dowozić swoje pociechy do innych miejscowości w gminie. W przyszłości chcielibyśmy zapewnić w Jemielnicy opiekę wszystkim młodym mieszkańcom, dlatego przymierzamy się do zainwestowania w całkiem nowe przedszkole.

Wójt zaznacza, że Jemielnica się rozbudowuje. Powstaje coraz więcej nowych domów, sprzedawane są działki budowlane. To rokuje przyrost liczby mieszkańców.

- Od dawna dostrzegamy problem braku miejsc w istniejącym przedszkolu - przyznaje wójt. - Stary budynek trzeba też na bieżąco remontować, co pochłania dodatkowe koszty. To dlatego gmina widzi potrzebę wybudowania nowego obiektu w celu poprawy warunków opieki przedszkolnej.

Wstępne plany zakładają budowę 5-oddziałowego przedszkola wraz z oddziałem żłobka. Koncepcja przewiduje możliwość rozbudowy o kolejne oddziały. Obiekt zostanie zlokalizowany na działce gminnej przy ul. Długiej w Jemielnicy, w pobliżu zieleńca. Na parterze mieścić się mają oddziały dla dzieci, kuchnia, szatnie, sala rekreacyjno-sportowa. Na piętrze - m.in. gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, pomieszczenie socjalne.

Na zewnątrz, od frontu, przewidywana jest budowa parkingów, z tyłu przedszkola ma powstać plac zabaw. Koncepcja przewiduje 2 m2 powierzchni placu zabaw przypadające na każde dziecko przedszkolne - łącznie 252 m2. Samo przedszkole ma liczyć ok. 1315 m2 powierzchni, parking i tereny utwardzone - ok. 1000 m2, tereny zielone - 3484 m2.

Do tej pory w gminie pierwszeństwo w finansowaniu miały kanalizacja sanitarna oraz przebudowa gminnych dróg. Stopniowo jednak gmina spłaca długi za te inwestycje i może pomyśleć o nowym kredycie (bez którego pewnie się nie obędzie)... na przedszkole.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ławka jak za dawnych lat
Wstąpią na nową drogę
Podziwiali fiordy
Budują mosty...

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2017 - 13:09

No tak wybory tuż, tuż, więc trzeba zamknąć usta narzekających młodych rodziców. Zawsze będzie można powiedzieć, że władze działają, myślą o młodych, rozumieją, chcą pomóc itp. wyborcze farmazony, ... i, że jak chcecie żeby było w przyszłym roku przedszkole to głosujcie na "Nas" - dokończymy co zaczeliśmy :-). Problem w tym, że jeżeli przyjąć założenie, że jest to inwestycja za 5-6 mln zł to sama dokumentacja projektowa takiego przedszkola kosztować będzie gminę ok. 200 tyś złotych i za takie pięniądze .... trafi do szafy. Po pierwsze obojętnie co by projektant nie namalował to ciężko mu będzie zdobyć pozwolenie na budowę - raz ze względu na lokalizację - brak dróg pożarowych, chodników, parkingów, rozbudowany obszar oddziaływania obiektu, linia 15kV itd, itd. Dwa to gmina nie ma i nie będzie miała takiej kasy. bo jest już po uszy zadłużona. Poprzedni Wójt nie bez powodu zrezygnował z tego pomysłu. Za te 200 tyś, które gmina jeszcze w tym roku chce wydać na samą makulaturę lepiej byłoby wyremontować stare przedszkole, które w każdej chwili może zostać zamknięte przez sanepid, straż pożarną, nadzór budowlany itd. Brawo dla naszych najmądrzejszych i nieomylnych radnych.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2017 - 18:31

Z tego co pamiętam to właśnie budowa nowego przedszkola była jedną z obietnic poprzedniej kampani wyborczej a więc wynika z tego że nasz bardzo dobrze rządzący wójt doskonale wywiązuje się z swoich obietnic. Pozdrawiam wiecznnie narzekających!!!!

Odpowiedz