fbpx Szpital potrzebuje grubych milionów... | Strzelec Opolski

Szpital potrzebuje grubych milionów...

Szpital potrzebuje grubych milionów...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich potrzebuje nowego tomografu. Stary często się psuje, a jego naprawa co rusz pochłania krocie. Nowy sprzęt ma kosztować ok. 1,5 miliona złotych.

- Początkowo planowaliśmy go zakupić z pomocą dotacji unijnych. Nie mamy jednak na to zbyt dużych szans - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Nie wiadomo, czy w tym roku w ogóle zostaną ogłoszone jakiekolwiek nabory na programy w obszarze zdrowia, ze względu na wymóg przygotowania tzw. map potrzeb zdrowotnych w poszczególnych województwach - rokuje Swaczyna.

Powiat, jako właściciel szpitala, poręczy kredyt, który musi zostać zaciągnięty na zakup nowego sprzętu.

- Innego wyjścia nie mamy - przyznaje starosta.

Placówka przygotowuje się do przetargu. Chce zakupić tomograf 16-rzędowy, obecnie najczęściej wykorzystywany w diagnostyce.

- Chcemy uzyskać kontrakt na to, by sprzęt był dostępny nie tylko dla pacjentów szpitala, ale także tych ambulatoryjnych - mówi Swaczyna.

Zakup drogiej maszyny to nie jedyne zmartwienie strzeleckiej lecznicy.

- Do końca tego roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, musimy zbudować lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli prowadzić szpitalnego oddziału ratunkowego - przypomina starosta. - Koszt budowy płyty lądowiska to ok. 1,5 miliona. Na tę inwestycję też nie mamy szansy na pieniądze unijne.

Do 2017 roku szpital musi też dostosować swoją infrastrukturę do ministerialnych wymogów. Program dostosowawczy obejmuje modernizację pracowni endoskopii, centralnej sterylizacji, stworzenie dwuosobowych sal na oddziale położniczym - całość prac modernizacyjnych ma kosztować 5 mln złotych.

Do tego planowana jest budowa sali konferencyjnej wraz z pomieszczeniami socjalnymi, zakup wind, zwiększenie liczby łazienek na oddziałach i zakup sprzętu medycznego - to kolejne miliony (ok. 8).

- Na te przedsięwzięcia postaramy się o środki z Unii Europejskiej w ramach Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego - mówi Józef Swaczyna.

Szpital musi się modernizować, szkoda tylko, że został przymuszony do wydania grubych pieniędzy na wątpliwą inwestycję - budowę lądowiska...

bea

 

Komentarze

Portret użytkownika Henryk
Wysłane przez Henryk (niezweryfikowany) w 2 Sierpień, 2016 - 09:46

 HA Ha a kto wyrzucił w błoto pieniądze kupując stary sprzęt?  pewnie znów brak odpowiedzialnego za marnotrastwo!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Sierpień, 2016 - 23:07

A fikcyjne stanowisko Gajdy bedzie w tej kadencji kosztowac podatnika 650 tys zl. To prawie połowa tego tomografu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Sierpień, 2016 - 13:33

Ciekawostką bez to że mamy w Strzelcach tomograf a mieszkańcy Powiatu są badani w Opolu, Kędzierzynie - Koźlu. Więc kto jest lub był na tym sprzęcie w Strzelcach badamy?

Odpowiedz