fbpx Szkolą się dla więźniów | Strzelec Opolski

Szkolą się dla więźniów

Szkolą się dla więźniów

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na każdym kroku spotykamy inwestycje zrealizowane dzięki funduszom zewnętrznym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że środki pomocowe wykorzystują też więzienia. Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich realizował w ostatnim roku kilka projektów. Były one finansowane w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. NMF to nie środki unijne, lecz forma bezzwrotnej pomocy skierowanej przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein do państw członkowskich Unii.
Dzięki wsparciu w ZK nr 1 dostosowano salę widzeń do kontaktu skazanych z dziećmi, tworząc dla nich przyjazne miejsce.
- Część sali widzeń zagospodarowaliśmy na kącik zabaw dla dzieci, wyposażony w krzesełka, stoliki, szafki z zabawkami, materiałami do kolorowania, klockami – informuje Tomasz Fijałkowski, oficer prasowy ZK nr 1. – Kącik ma służyć wzmocnieniu więzi pomiędzy osadzonymi ojcami i odwiedzającymi ich małoletnimi dziećmi.
Z innego projektu wyszkolono kadrę penitencjarną tak, by potrafiła przygotowywać skazanych do powrotu na wolność. Dwudziestu funkcjonariuszy uczestniczyło w kursach z zakresu m.in. kształtowania umiejętności społecznych u osadzonych, przeciwdziałania bezrobociu, ekologii, przeciwdziałania przemocy i agresji czy z arteterapii (terapii przez sztukę).
Pracownicy doskonalili też swój język angielski.
- W zakładach karnych wyroki pozbawienia wolności odbywają czasami cudzoziemcy. Choć nie jest to liczna grupa, to jednak codzienna praca z takimi osobami wymaga umiejętności komunikacji w języku obcym – wyjaśnia oficer prasowy.
Od września 2013 do czerwca br. kurs przeszło 8 funkcjonariuszy oraz zastępca dyrektora zakładu karnego. We wrześniu kolejnych 6 osób podejmie naukę angielskiego.
Znalazły się też pieniądze na szkolenia pielęgniarek.
- Dwie ukończyły kurs wykonywania zapisu EKG i jego interpretacji, dwie – studia podyplomowe na kierunku zarządzanie w ochronie zdrowia – podaje Tomasz Fijałkowski. – Dodatkowo w 2013 roku z udzielania pierwszej pomocy przeszkolonych zostało 25 funkcjonariuszy. W tym roku planujemy przeszkolić w tym zakresie 10 osób. Jeden funkcjonariusz w październiku ubiegłego roku uczestniczył w wizycie studyjnej w Norwegii.
JK

Odpowiedz