fbpx Szkoła rolnicza | Strzelec Opolski

Szkoła rolnicza

Szkoła rolnicza

Artykuły : 
Numer wydania: 
O szkole rolniczej w Strzelcach Opolskich mieszczącej się w obecnym budynku restauracji Rezydent wiadomo niewiele. Z broszury z przełomu lat 1927/28 wiemy, że posiadała ona sale wykładowe i salę kinową. Była więc bardzo nowoczesna. Uczniowie mogli korzystać z poletek doświadczalnych znajdujących się obok kompleksu. Szkoła podlegała kuratorium, na którego czele stał starosta strzelecki, a w skład którego wchodził hrabia von Strachwitz.

Szkoły gospodarstwa wiejskiego i doradztwa rolniczego miały na celu doszkalanie gospodarzy. Były one doskonale zorganizowane. Szkolenia odbywały się cyklicznie, przeważnie w okresie zimowym, kiedy rolnicy mieli więcej czasu.

Na przykładzie ulotki podobnej szkoły, funkcjonującej w Dobrodzieniu, możemy zrekonstruować sobie działalność strzeleckiego ośrodka. Pismo to zawierało bardzo rzeczowe informacje o liczbie mieszkańców, areale rolnym, strukturze gospodarstw i uprawach. W informatorze umieszczona była też mapka powiatu z charakterystyką gleby i klimatu.

Informatory dostarczały wiedzy historycznej (np. o dziejach powstania spółek wodnych), a także zawierały pouczające teksty o tym, dlaczego rolnik powinien ciągle się szkolić, jakie ma obowiązki wobec rodziny, społeczności, a nawet Boga.

W broszurze zamieszczono plany zajęć, obejmujących różnorodne tematy. Oprócz szkoleń stricte rolniczych można było dowiedzieć się o infekcjach występujących wśród bydła, ubezpieczeniu gospodarstwa czy opłacalności produkcji. Wykłady obejmowały także wykaz instytucji pośredniczących w sprzedaży płodów rolnych, przegląd najnowszych maszyn rolniczych, a nawet wycieczki do Heimatsmuzeów. Zajęcia prowadzone były przez fachowców z izb rolniczych, a także specjalistów z poszczególnych dziedzin – na przykład księży zajmujących się pszczelarstwem.

Piotr Smykała, Romuald Kubik

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Październik, 2013 - 17:31

Należy jeszcze wspomnieć, że w okresie powojennym w budynku tym mieścił się Dom Młodego Robotnika tzw.DMR, czyli hotel dla pracowników byłej fabryki "Pionier", która następnie przyjęła nazwę "Agromet". Od lat 70-tych ubiegłego wieku w pomieszczeniach po "deemerze" utworzono zakładowy klub kultury.

Portret użytkownika neutralna
Wysłane przez neutralna (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2013 - 09:25

W roku 1945 budynek został zasiedlony repartiantami z okolic Rodatycz. Duże sale zostały podzielone ściankami działowymi na pokoje i kuchnie.
Z informacji mojej mamy, która tam mieszkała, wynika,że w budynku tym była ogromna ilość książek niemiecko języcznych z tąd też wniosek że znajdowała się tam również biblioteka.
Spora ilość książek była zniszczeniu przez opady deszczu i śniegu z powodu uszkodzonego dachu w wyniku działań wojennych. Duża ilość książek, które były w dobrym stanie została zabrana przez rodowitych strzelczan.
W 1947 roku praktycznie nik tam już nie mieszkał, miasto systematycznie przydzielało inne lokale mieszkalne.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2013 - 12:31

Właścicielem jest powiat. Ogłasza przetargi na jego sprzedaż, ale chętnych nie ma.

Portret użytkownika z naprzeciwka
Wysłane przez z naprzeciwka (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2013 - 16:46

Bzdury ,że aż przykro czytać .Już ponad 14 lat w/w jest to własność prywatna i mieści się tam REZYDENT- wesela , bale etc.

Nie masz pewności , to po co piszesz i siejesz zamęt ?!!!!!!!!!!!!!!
Powiat sprzedaje budynek na Kościuszki .

Odpowiedz