fbpx Sześciolatki pójdą do szkoły! | Strzelec Opolski

Sześciolatki pójdą do szkoły!

Sześciolatki pójdą do szkoły!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W tym roku w gminie Zawadzkie zabrakło miejsca w przedszkolach dla 39 dzieci: 12 z Kielczy i 27 z Żędowic. Z analizy urodzeń wynika, że w kolejnych latach brakować będzie jeszcze więcej.

 

Od wiosny trwały gorączkowe poszukiwania rozwiązania problemu. Budowa czy remont pomieszczeń w Żędowicach okazały się zbyt kosztowne, przedszkole mogło powstać w szkole w Zawadzkiem, ale nie zgodzili się na to rodzice maluchów, którzy nie chcą ich dowozić. Problem jednak udało się rozwiązać, a dodatkowe miejsca powstaną zarówno w Kielczy, jak i w Żędowicach.

 

W Kielczy oddział przedszkolny dla 20 dzieci tworzony jest w szkole podstawowej, w sali, gdzie do tej pory uczyły się dzieci z klas 1-3. Dzięki współpracy szkoły i przedszkola założono, że do przedszkola zlokalizowanego w szkole chodzić będą sześciolatki, czyli najstarsze dzieci. Koszt zaadaptowania i wyposażenia pomieszczeń to około 40 tysięcy złotych, kolejne 50 tysięcy gmina wyda na zatrudnienie nauczycieli do nowego oddziału do końca roku.

 

Utworzenie oddziału przedszkolnego oznacza, że w szkole zamiast 9 sal lekcyjnych zostanie 8, w tym sala gimnastyczna. Pojawiła się groźba chodzenia na lekcje na dwie zmiany. W szkole obecnie uczy się siedem klas (jak w większości szkół - brakuje czwartoklasistów), ale klasa trzecia ma tu dwa oddziały. Dyrektor szkoły, Gabriela Gosztyła, zapewnia jednak, że rodzice nie mają powodów do obaw.

 

- Dołożymy wszelkich starań, aby nowy plan nie był obciążeniem dla rodziców ani dzieci - mówi. - Na pewno nikt nie będzie kończył lekcji wieczorami! - zapewnia. - Poza tym jak zawsze będzie czynna świetlica - dodaje.

 

Drugie, prywatne przedszkole powstaje w Żędowicach. Zakłada je Barbara Maciosek. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztował pobyt dziecka w prywatnej placówce. Jest to uzależnione od dotacji, jaką uchwali gmina. Decyzję o wysokości wsparcia muszą podjąć radni. Sesja w Zawadzkiem odbyła się 26 sierpnia, już po zamknięciu obecnego numeru Strzelca. Jeśli zapadły jakieś decyzje w tej sprawie, poinformujemy o tym za tydzień.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Czy to rozwiąże problem?
Krótko, ale z sercem
Będzie proces?
Młot i prasa w parku
Już za dwa tygodnie

Komentarze

Portret użytkownika Dlok09
Wysłane przez Dlok09 (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2019 - 12:34

To było do przewidzenia że z czasem te przedszkole bydzie za male

ale  w tej biednej gminie nie ma osób które umia myśleć a poziomie europejskim to są potem takie skutki!!! I teraz dzieci szkolne na tym muszą tracić przez nieodpowiedzialnosc jakis blaznow!!! Te osoby które przyczyniły się do tego, że jest takie małe przedszkole powinny ponieść surowa karę!!!! 

Portret użytkownika as
Wysłane przez as (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2019 - 14:43

Chce przypomniec, ze to obecny burmistrz - genialny strateg- przewidywal zupelne wyludnienie gminy i brak dzieci. Zaplacil nawet kilkadziesiat tysiecy zlotych za ekspertyze "fachowcow z Krakowa", aby sie nia podeprzeć. Teraz to se moze tą ekspertyząc podetrzeć... Budowe przedszkola w Kielczy wymusili ale gdyby nie Orgacki to nigdy by nie powstalo. Przedszkole w Żedowicach chcial sprezdac a dzieci upchnac w 2 chlewikak w szkole. Zlikwidowal przedszkole w Zawadzkiem by potem nakladem wielkich kosztow, znow je przystosowac do celow oswiatowych.

To taki zawadczanski Rockefeller - co rok to feler

 

Portret użytkownika Lodzia
Wysłane przez Lodzia (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2019 - 17:43

dostajesz pincet to posli sobie ich do prywatnego przedszkola. Juz wystarczajaco pieniedzy panstwo daje na twoje latorosle. Co chcialas to masz i teraz sobie radz a nie wyciagaj reki po wiecej. Pokolenie pincet to pokolenie rozczeniowe, tyle ze jak kaczyzm upadnie to i kasa sue skonczy i co potem? Bedziesz szukac frajera, ktory cie bedzie finansowal? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2019 - 18:40

Fryzjerem są Ci którzy nie rozumieją co to ekonomia psiacza na PiS nie uczestnicząc w wyborach.A dane światowe dotyczące Polski plasują ją już w czołówce .Budżet 2020 będzie historycznym pierwszym bez deficytu ale kto to z was zrozumie?  I na koniec skąd przekonanie że za np po było by wam lepiej wróżka wam to przepowiedziala .Po okradło Polaków na 90 miliardów zł.a ciemny lud bił brawo ehh szkoda słów . 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2019 - 20:17

..ehh szkoda słow, rzeczywiście szkoda słów,jak można dać się ogłupiać ,propagandą rodem z komuny głoszoną. przez kłamczuszka Mateuszka.On już tyle miliardów "znalazł" ,że szok a wystarczy wejsć na oficjalną stronęmin.finansów przeanalizować wykonanie budzetu za 2016 r. i....gdzie te miliardy??? Ale ciemny lud kupi wszystko co mu podsuną ,teraz rozbiorą po PO do końca OFE ,po to zrównoważyć budżet a cienmy lud piał z zachwytu.Wiecz co napędza teraz PKB?Konsumpcja!!! Wiesz jak bylo za Gierka??? Tak samo! Wiesz jaki był efekt końcowy??? Szkoda słów .PO ukradło podaj jeden wyrok skazujący-bo kradzież to przestępstwo! Włącz myslenie nie słuchaj polityków.

 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2019 - 12:07

On pisze o drugim filarze. Ale oboje macie racje. Oby dwie partie maja swoje za uszami...

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 4 Wrzesień, 2019 - 12:38

Tak. Dobra rzecz jesli rozchodzi sie tu o calodzienne stojace stanowisko pracy, np. sprzedawczyni lub obsluga maszyn.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2019 - 19:47

Pamiętaj domorosły ekonomisto, że planowany budżet to nie to samo co budżet zrealizowany. Wyniki za 2020 rok poznamy dopiero wiosną 2021 roku. Zobaczymy czy będziesz się wtedy nadal wymądrzał. Ponadto wysil się trochę i sprawdź jakie dodatkowe przychody - i to wyłącznie jednorazowe - znajdować się będą po stronie wpływów do budżetu przyszłorocznego. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz to chętnie cię poduczę. Przed wyborami można elektoratowi obiecać wszystko - nawet zakup Grenlandii do spółki z wielkim. światowym mocarstwem...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2019 - 10:28

Dowody dowody nie ma i nie będzie .A według Twojego rozumowania wszyscy światowi ekonomiści i instytucje finansowe się mylą w ocenie polskiej gospodarki.A tylko profesor Balcerowicz no i ty macie rację .Tak trzymaj 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2019 - 11:02

A cóż Cię tak straszy "duch" Balcerowicza! jego od 2000 roku nie ma w rządzie! Czy Twoi światowi eksperci ekonomii ,piszą też,że jestesmy liderem w "rolowaniu długu publicznego" tj. spłacanie dlugu kolejnym długiem? Na marginesie najwyższą ocenę finansową mieliśmy za PO i co z tego? Ale słuchaj  dalej bankiera Mateuszka kłamczuszka -tak trzymaj.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2019 - 13:42

Naprawdę niespodziewałem się że w naszym mieście mamy tak utalentowanych ekonomistów,to może tak wybitną wiedzę wykorzystać na naszym gruncie żebyśmy nie byli najbiedniejszą gminą w Polsce

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2019 - 13:48

Jeszcze wiele rzeczy "nie będziesz się spodziewał! By wykorzystać wiedzę na naszym gruncie,musi ktoś posłuchać, i wtedy wykorzystać.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 14:01

to zamiast bzdurnie przycinać komuś na kalwiaturze komputera to do dzieła i dać dobry przykład,gadać jest łatwo zrobić napewno trudniej więc czekam na jakieś widoczne efekty

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 14:37

A dlaczego czekasz na efekty? Nie stać Cię dać dobry przykład?Czekasz na innych? Sam daj przykład.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 17:12

Czarno na białym widać że PIS to naprawdę potrafi rządzić samemu się nachapać ale i ludziom  sypać obficie. brawo oni

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 17:29

Jak Ty to odczytałeś z wykresu???Gdzie to sypanie???Ja oprócz wzrostu kosztów od ubezpieczeń,po wyższy koszyk zakupów, nie zauważyłem tego "sypania".

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2019 - 20:41

Poważnie!? Powiedział Ci to po Twojej wizycie? Mam wątpliwości po Twoich wpisach czy to dobry specjalista, u Ciebie efektów terapii brak.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Sierpień, 2019 - 04:36

co nie zmienia postaci rzeczy że Polska staje się liderem uni A malkontentów nigdy nie zabraknie..

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Sierpień, 2019 - 14:46

buuuuu hahahahahahahahhahahahahahahahahhaahahahahahahha buuuhahahahahahahahaaaaa

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2019 - 20:07

I znowu 13 października pokażą swoim zawistnym sąsiadom kto tu rządzi niech żyje demokracja no i 500+

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2019 - 20:20

Zastanawiam się czy są miarodajne badania dotyczące zależności pomiędzy poziomem wykształcenia a preferencjami wyborczym. Ja mam w tej kwestii swoje zzdanie...

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2019 - 20:54

Czy miarodajne to nie wiem,ale patrzac na mapę wyborczą to ściana wschodnia czyli zacofanie i "ciemny lud"  łatwy do ogłupienia i manipulowania głosuje na PIS to wiele mówi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 09:43

śmiem nawet twierdzić że na zachodzie niestety coraz więcej patologii bo niestety zamykane huty i kopalnie a tym samym brak pieniędzy  nie sprzyjały rozwojowi intelektualnemu spłeczeństwa które z lubością gustuje w 500+ i opiece społecznej natomiast na wschodzie są bardzo zauważalne zmiany bardzo podniósł się standard życia ,rozwija się przemysł  budownictwo mnóstwo nowych zakładów pracy,widać że ludziom powodzi się bardzo dobrze niestety śląsk został daleko w tyle

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 14:46

Dla Ciebie zachód to ślask????? Nie mam pytań. Wytłumacz jeżeli potrafisz ,dlaczego Mateuszek kłamczuszk powiedział w Białymstoku ,że już za kilka lat wchodnia Polska poziomem życia nie bedzie odbiegać od zachodniej Polski.....Czy to jednak kłamczuszek??Czy Tobie pomyliły się strony świata

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 10:22

Za 500+ oraz za inne gratyfikacje fundowane z podatków osób zaradnych i przedsiębiorczych ciemny lud nieświadomie (bo za głupi) sam się pozbawia praworządności i swobód obywatelskich. Za parę darowanych złotych torują drogę dyktaturze. Wstyd mi za tę część społeczeństwa.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 05:32

ważne że ktoś w ogóle chodzi na wybory bo demokracja kuleje strasznie i widać tylko ciemny biedny lud to rozumie dzięki temu ma profity. A ci pseudo mądrzy biadolą po wszystkim jak im źle itp.....