SZACHY Sukcesy w Reńskiej Wsi

Czworo szachistów klubu ze Strzelec Opolskich wywalczyło kilka ciekawych nagród w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Szachowego, który odbywał się niedaleko Kędzierzyna-Koźla.

Już po raz drugi przez pięć dni w Reńskiej Wsi odbywał się II Międzynarodowy Festiwal Szachowy „Dobra Chemia Open”. W tym roku startowało w turnieju trzydziestu zawodników i zawodniczek z Polski oraz Ukrainy i Francji. W tym gronie zagrało też czterech reprezentantów Strzelca DK Strzelce Opolskie, bracia Mateusz i Łukasz Hasterok, prezes klubu, Henryk Czempiel oraz Dominik Charczenko. Największe sukcesy odniósł młodszy z braci Hasteroków, choć w czołowej dziesiątce kategorii open nie udało się zmieścić żadnemu z naszych graczy.

W turnieju zwyciężył zawodnik z Ukrainy, Vadim Razim, zdobywając 6,5 pkt. w siedmiu rundach. Wyprzedził on swojego rodaka, Artema Omelja, który również miał na koncie 6,5 pkt. Trzeci był Michał Jelonek (DORS Ruda Śląska), który miał na koncie 5 pkt. Najlepszym z naszych przedstawicieli był Łukasz Hasterok, który zakończył rywalizację na 14. miejscu, mając na koncie 3,5 pkt. Ale to nie wszystko, gdyż Łukasz okazał się najlepszym graczem w kategorii zawodników mających ranking ELO (klasyfikacja wszystkich szachistów na świecie, uwzględniająca ich wszystkie starty) poniżej 1600 pkt. W niej Łukasz okazał się najlepszy z dziesięciu sklasyfikowanych graczy. Ponadto otrzymał nagrodę na najwyższy przyrost rankingu uzyskany w trakcie turnieju. Dodatkowo jeszcze zajął trzecie miejsce w kategorii wiekowej juniorów do 16 lat. Wynik pozwolił mu również wypełnić normę na drugą kategorię szachową. Na pewno sukcesem Łukasza jest również wygrana partia z prezesem klubu, Henrykiem Czempielem.

Kolejny zawodnik z naszego klubu w kategorii open, Henryk Czempiel, zajął 15. miejsce, Mateusz Hasterok był 16. Obaj zdobyli 3,5 pkt. o pół punktu więcej od czwartego z graczy Strzelca DK, Dominika Charczenko, który zajął 22. miejsce. W kategorii zawodników z rankingiem ELO między 1600. a 1799. Mateusz Hasterok zajął piąte miejsce, a Dominik Charczenko był dziewiąty. Cała czwórka naszych zawodników wypełniła również normę na trzecią kategorią sportową.

W sobotę odbył się również turniej szachów błyskawicznych, w którym zagrało jedenastu graczy. Wygrał w nim, podobnie jak w turnieju głównym Ukrainiec, Vadim Razin, zdobywając 6,5 pkt. Na czwartym miejscu rywalizację ukończył Mateusz Hasterok, zdobywając 4,5 pkt., siódmy był Dominik Charczenko, zdobywając 3,5 pkt., a na ósmym miejscu znalazł się Łukasz Hasterok, mając na koncie 2,5 pkt. Tak się złożyło, że wszyscy trzej nasi gracze grali ze zwycięzcą turnieju, lecz wszyscy przegrali swoje partie.