SWiK podnosi ceny

SWiK podnosi ceny

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od nowego roku wzrosną ceny wody i odbioru ścieków na terenie gminy Jemielnica. Spółka Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja przedstawiła gminie Jemielnica nowe stawki. O powodach podwyżek na łamach „Strzelca” pisaliśmy przed tygodniem w związku z podobnymi wzrostami cen w gminie Strzelce Opolskie. Prezes SWiK, Marian Waloszyński, tłumaczył zmiany m.in. rosnącymi kosztami amortyzacji czy energii.

Jakie podwyżki czekają jemielniczan w ich gospodarstwach domowych?

Metr sześcienny wody obecnie kosztuje 3,25 zł, od stycznia 2017 cena metra wyniesie 3,35 zł, a więc o 3,08% więcej.

Znacznie większy wzrost cen dotyczy odbioru ścieków. SWiK podwyższył stawkę za ścieki o 51,64%! Obecnie mieszkańcy gminy Jemielnica za metr sześcienny ścieków płacą 7,03 zł. Po zapowiedzianej przez SWiK zmianie stawka ta miałaby wynieść 10,66 zł.

- Gmina nie chce, by mieszkańców dotknęła tak wysoka podwyżka - mówi wójt Marcin Wycisło. - To dlatego, decyzją radnych, gmina Jemielnica obejmie w SWiK udziały za kwotę 302 500 zł, dzięki czemu zminimalizujemy podwyżki dla mieszkańców - wyjaśnia.

Ten zabieg finansowy spowoduje, że mieszkańcy ostatecznie od nowego roku zapłacą za ścieki mniej, tj. 7,58 zł za odbiór metra sześciennego.

- Będzie to podwyżka na poziomie 7,82%, a nie przeszło 50% - obrazuje wójt. - Dodatkowo, dzięki takiemu rozwiązaniu, gmina nabędzie udziały w SWiK oraz zrealizuje część zobowiązań, które wynikają z umowy zawartej między gminami Strzelce i Jemielnica przed rozpoczęciem wspólnego projektu budowy kanalizacji sanitarnej w aglomeracji strzelecko-jemielnickiej.

Obecnie gmina Jemielnica ma ok. 8% udziałów w spółce SWiK.

JK

 

Budowa kanalizacji na terenie gminy Jemielnica, w ramach wspólnego projektu z gminą Strzelce Opolskie, kosztowała 25,5 mln zł (jest to ok. 27% wartości całego wspólnego projektu). Budowa była realizowana przez jednostkę organizacyjną gminy Strzelce Opolskie - spółkę Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja.
Dotacja unijna z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla gminy Jemielnica wyniosła 16,4 mln zł (kwota ta stanowi ok. 27% dofinansowania dla całego wspólnego projektu).
Gmina Jemielnica musiała zapewnić środki na wkład własny w wysokości 9,1 mln zł. Do września 2016 roku w ramach wkładu własnego wniosła do spółki SWiK kwotę 5,4 mln zł. Pozostało do wpłacenia 3,7 mln zł. Planowana kwota 302 500 zł, którą gmina przekaże do SWiK w 2017 roku na podwyższenie wartości udziałów, będzie stanowiła część zobowiązań pozostających do spłaty wobec spółki.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Stworzyli wyjątkowy nastrój
Turniej mikołajkowy
Pożyczki tylko na wkład własny
Co myślisz o strategii?
Mona Lisa w oknie

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Grudzień, 2016 - 18:20

Gdyby Gmina i jej wladze potrafili obracac pieniedzmi kanalizacja bylaby polowe tansza. Niestety mamy niedolegi wiec musimy "bulic" za ich niezaradnosc! Trzy firmy, po wygraniu przetargu z nieznanych powodow splajtowaly (Zawodzie)! Ciekawe kto za to zaplaci? Pamietam jak dostalem list ze jesli nie wywiaze sie z obowiazku podlaczenia sie do kanalizacji w terminie takim i takim beda na mnie nalozone kary administracyjne... List ten pokazalem adwokatowi, usmial sie chlopina! Nie dosc ze Gmina spoznila sie z jej wykonaniem o kilka lat dowodzac swoja nieudolnosci to jeszcze strasza?! Napisal do odpowiednich wladz list ze jego "klijent" zadnych kar placic nie bedzie bo i z jakiego powodu (wszystkie paragrafy, punkty ktore byly zawarte w liscie byly smiechu warte i zaden sad w Polsce nie nalozylby na mnie kary), do dzisiaj nie dostalismy odpowiedzi! Panowie Radni, starosto popukajcie sie w te wasze puste lby a moze cos tam zaskoczy! Mamy studnie, podlaczone do instalacji wodniej w domach wiec wode w kiblach do waszej kanalizacji "spuszczamy" i grosza nas to nie kosztuje! I kto tu kogo w maliny wpuszcza? Takie "gowniane" interesy......

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Grudzień, 2016 - 15:14

Tego nie da sie wytrzymac. Chcemy telewizji polsat, a pana wojtta wycisly pytam, czy pan sie przychodzi wyspac na gmine, strzeleckie wodociagi podnosza ceny a prezesi zarabiaja krocie. My mowimy razem chcemy przyspieszonych wyborow w gminie jemielnuca!!! 

Portret użytkownika cztelnik
Wysłane przez cztelnik (niezweryfikowany) w 10 Grudzień, 2016 - 18:14

Przed wyborami bylo juz wiadomo co bedzie jak Wycislo wybory wygra wiec nie rozumiem po co te biadolenie?? Wycislo co obiecal? Ze bedzie nas doil i doi! To nasze rece pomogly mu zwyciezyc wiec po co ta zgryzota? Kanaly i Wycisle mozna "dymac" w taki sam sposob jak on nas, wystarczy odrobina fantazji..... Pomysl a jestem przekonany ze wpadniesz na jakis genialny pomysl, kreatywni jestesmy wszyscy!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Grudzień, 2016 - 22:21

Akurat ja na niego nie glosowalem i sie z tego bardzo ciesze. kurde ale nas dojaaaaa

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Grudzień, 2016 - 22:21

Akurat ja na niego nie glosowalem i sie z tego bardzo ciesze. kurde ale nas dojaaaaa

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Grudzień, 2016 - 22:42

Chcemy szybszych wyborow w gminie. Ludzie dlaczego wy nie umiecie tego zrozumiec ze oni nas lupia z kazdej strony. Preses wodociagow zarabia kokosy a nam podnosza oplaty, gdzie jest wojt wycislo, czy on ma klapki na oczach, gdzie sa ci nasi radni. Jest mi bardzo wstyd za nasze wladze lokalne. Recepta jest tylko jedna - referendum. 

Portret użytkownika Rafał01
Wysłane przez Rafał01 (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2016 - 11:32

Chłopie a kto Ci bronił wystartować w wyborach na radnego czy wójta? Miał byś okazję się wykazać! Kto Ci broni zostać prezesem Wodociągów i zarabiać duże pieniądze? Nikt! Tylko żeby coś osiągnąć to trzeba było w szkole uważać i się na czymś teraz znać a twoim największym osiągnieciem jest pisanie od miesięcy, ze gdzieś tam ktoś zarabia duzo pieniedzy. Nikomu z nieba pieniądze i dobra praca nie spadły!

Odpowiedz