fbpx Suszarnia już stoi | Strzelec Opolski

Suszarnia już stoi

Suszarnia już stoi

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwa lata temu burmistrz Tadeusz Kauch na łamach „Strzelca” zapowiedział, że w gminie Ujazd powstanie suszarnia osadów ściekowych. Miało to związek ze zmieniającym się prawem unijnym.- Do tej pory można było zagospodarowywać osady poprzez ich pryzmowanie (hałdowanie), wapnowanie czy poprzez wykorzystanie rolnicze - mówi burmistrz. - Nowe zasady na to nie pozwalają. Trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Jednym ze sposobów jest suszenie osadów i sprzedaż ich jako paliwo zielone do spalarni.
Na budowę suszarni gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego. Cała inwestycja warta jest ok. 1,5 mln zł.
Suszarnia jest już wybudowana. Mieści się przy ujejskiej oczyszczalni ścieków (przy drodze do Sławięcic) i ma wymiary: 56,5 m na 18 m, wysokość wynosi 7,5 m. Wykonana została ze stalowej konstrukcji samonośnej pokrytej folią polietylenową.
- Suszenie osadów odbywać się będzie pod wpływam słońca, które nagrzeje tunel, oraz dzięki mieszaniu osadów za pomocą automatycznej przewracarki. Urządzenie nie zostało jeszcze zamontowane - informuje burmistrz. - Jest to niemiecka technologia. Zdaje się, że nasza suszarnia będzie jedną z pierwszych tego typu w Polsce.
Gmina planuje sprzedawać zasuszony osad do spalarni. Nie będzie jednak na nim zarabiać, bo zgodnie z prawem nie może czerpać zysków z inwestycji unijnej.
- Ważne, żeby zwracały nam się koszty działania mechanizmu i żeby oczyszczony osad ściekowy był należycie zagospodarowany - podkreśla Tadeusz Kauch.
Termin oddania suszarni do użytku mija z końcem października.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Spotkanie po latach
Kto dewastuje przystanki?
Bądź na bieżąco!
Wycieczka do Ustronia
Łodzią po podziemiach

Odpowiedz