fbpx Susza jest czy jej nie ma? | Strzelec Opolski

Susza jest czy jej nie ma?

Susza jest czy jej nie ma?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ponad 30-stopniowe upały dają się nam wszystkim we znaki. Wysokimi temperaturami i brakiem opadów szczególnie martwią się rolnicy.

 

- Wiosną wydawało się, że wszystko będzie dobrze. Po opadach deszczu rośliny się zazieleniły i ładnie rosły, teraz niestety jest gorzej - mówi Krzysztof Kapica, rolnik z Rozmierki, który zajmuje się m.in. uprawą kukurydzy, buraków i rzepaku.

 

- Szybko musieliśmy zbierać trawę z łąk, żeby cokolwiek było na sianokiszonki. Zboża też mocno już dojrzewają, przypuszczam, że zbiór będzie słaby. Proszę zobaczyć, jak wygląda kukurydza, wszystko usycha... - dodaje rolnik.

 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG) na zlecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajmuje się monitoringiem suszy rolniczej w Polsce. Instytut tworzy raporty, w których wskazuje uprawy i obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą. Na stronie www.susza.iung.pulawy.pl każdy może sprawdzić, czy na danym terenie występuje zjawisko suszy.

 

- Aktualnie został opublikowany 4 raport, który nie potwierdził wystąpienia zjawiska suszy rolniczej na terenie województwa opolskiego - informuje Radosław Pierzga, doradca wojewody opolskiego.

 

Wojewoda powołuje na terenie województwa Komisje Wojewody. Nawet jeśli rolnik złoży wniosek o szacowanie strat spowodowanych suszą, to komisja musi czekać na raport IUNG, żeby mogła zareagować. Na razie według raportu suszy nie ma, może kolejny raport wykaże zjawisko suszy i komisje będą mogły rozpocząć swoją pracę. Jeśli chodzi o poprzedni rok, to w gminie Strzelce Opolskie sporządzono 142 protokoły. Była to 4 gmina w kolejności sporządzenia największej liczby dokumentów w województwie opolskim.

 

Ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi można pobrać informacje na temat aktualnych form pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne m.in. suszę. Rolnicy, po oszacowaniu strat przez komisje wojewody, mogą ubiegać się o pomoc m.in. w formie kredytu preferencyjnego na wznowienie produkcji rolnej, poręczeń i gwarancji spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, które znajdują się na obszarach, gdzie szkody powstały w związku z suszą.

 

JG

 

 

 

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Lipiec, 2019 - 10:52

Bardzo dobrze .... niech bedzie wiecej suszy..... nie wiecej tornad.....Jak ludzie byle czym pala w piecu, to potem maja ocieplenie klimatu i anomalie. Susza to sprawiedliwa nagroda.

Tak, jak sprawiedliwa nagroda za palenie papierosow  jest RAK PLUC!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Lipiec, 2019 - 10:52

Bardzo dobrze .... niech bedzie wiecej suszy..... niech bedzie wiecej tornad.....Jak ludzie byle czym pala w piecu, to potem maja ocieplenie klimatu i anomalie. Susza to sprawiedliwa nagroda.

Tak, jak sprawiedliwa nagroda za palenie papierosow  jest RAK PLUC!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Lipiec, 2019 - 11:51

Wy niewierni od Boga się odwracacie, zamiast do kościola to do kaufa chodzita, zamiast księdza to pedzia do kosciola wpuszacie. Co wychceta deszcza na ochłode a  suszy i gnia piekielnego wam niewiernym  robicie

Odpowiedz