fbpx Suskie Skowronki mają 10 lat | Strzelec Opolski

Suskie Skowronki mają 10 lat

Suskie Skowronki mają 10 lat

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=644|title=|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=113]Kto ich nie zna? Grają, śpiewają i bawią gawiedź podczas dożynek, combrów, zabaw i urodzin. Zawsze na wesoło, zawsze z uśmiechem i nieraz, z ułożonymi specjalnie piosenkami i przyśpiewkami. Kiedyś, z okazji setnego numeru naszej gazety, Skowronki z Suchej zaśpiwały nam piękne życzenia, dzisiaj chcemy się zrewanżować (dla dobra ludzkości śpiew zostawimy dziesięciolatkom z Suchej):
Najlepsze życzenia,
Złożyć tutaj chcemy.
Dziesięć lat Skowronków,
Z Wami świętujemy.
Niech grają, śpiewają,
Co dzień i od świeta,
Niech „ptasia” muzyka
Trwa wciąż w Was zaklęta.
Suskie Skowronki to zespół działający od 1997 roku we wsi Sucha koło Strzelec Opolskich pod egidą miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Zespół śpiewa stare, ludowe przyśpiewki oraz współczesne, stylizowane na ludowo okolicznościowe piosenki. Mottem, którym kieruje się grupa, to słowa: Gdzie słyszysz śpiewa tam idź, tam dobre serca mają, źli ludzie uwierz mi, w ogóle nie śpiewają. Zespół powstał z inicjatywy Barbary i Reginy Skowronek z Suchej we wrześniu 1997 roku, w związku ze zbliżającymi się obchodami 100-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej. W momencie założenia w skład zespołu weszły mieszkanki Suchej - panie różnych zawodów i w różnym wieku - Bogusława Piechaczek, Barbara Skowronek, Maria Ploch, Urszula Skowronek, Regina Skowronek, Anna Piontek, Maria Hasterok, Jadwiga Golec oraz dwóch mężczyzn - Józef Hurek (akordeonista) i Grzegorz Skowronek. Po raz pierwszy Suskie Skowronki wystąpiły podczas dożynek sołeckich w Szymiszowie w miesiąc po powstawiu grupy. Tak spodobali się publiczności, że zaproszenia na koncerty posypały się jak z rękawa – Skowronki występowały w chyba wszystkich miejscowościach naszego powiatu, jak również w wielu miejscach w kraju i za granicą. Do ich osiągnięć należy między innymi stworzenie nieoficjalnego „hymnu” miasta Strzelce Opolskie – piosenki „To nasze miasto, to nasze Strzelce, nasz żółto – niebieski gród”.
Zespół kończy pierwsze dziesięć lat swojej działalności w bardzo dobrej, rozśpiewanej kondycji. Jak na takiego młodzieniaszka przystało, już planuje kolejne harce – występy, zabawy, szuka nowych piosenek, tworzy nowe spektakle. Takiej, a nawet jeszcze większej weny i zapału nie tylko na kolejne 10 lat, życzymy wszystkim rozśpiewanym Suskim Skowronkom.
pos

Odpowiedz