fbpx Strzelce są za drogie! | Strzelec Opolski

Strzelce są za drogie!

Strzelce są za drogie!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Masz małą firmę i szukasz lokalu na biuro w Strzelcach - gdy takie zadanie postawiła przede mną redaktor naczelna, przyznam że trochę się zdziwiłam. Ale jako, że nie było to najdziwniejsze dziennikarskie zlecenie jakie dostałam, więc zabrałam się do roboty. Notes, ołówek i kalkulator w rękę... ruszam na obchód centrum miasta.

Z redakcji idę w stronę starostwa. W promieniu 50 metrów od siedziby władz powiatowych są aż 3 puste lokale czekające na najemców. Spisuję numery kontaktowe i idę dalej. Ulica Marka Prawego - kończy się tu remont sporej kamienicy, w której wydzielono kilka lokali usługowych. Zapisane w notatniku. Plac Żeromskiego nie ma mi nic do zaoferowania, ale jego okolice i owszem. Jest ciekawy lokal tuż przy Browarze, pomieszczenie po sklepie z bielizną przy ulicy Ludowej. W samym Rynku dwa kolejne - zniknął jeden z banków, więc puste stoją pomieszczenia tak duże, że rowerem można po nich jeździć. Sklep z ubraniami też się przeniósł, ale - jak się okazuje - bardzo szybko znalazł się nowy najemca. Idę dalej. Przy ul. Dąbrowskiego już za dwa miesiące otwarty będzie nowy budynek, w którym też są lokale użytkowe. Kawałek dalej, przy ul. Ligonia - to samo. Poszukiwani są też najemcy pomieszczeń po sklepie mięsnym i dwóch kwiaciarniach przy ulicy Powstańców Śląskich.

Notes mam pełny, chwytam za telefon, dzwonię do właścicieli i pośredników nieruchomości. Pytam o cenę, warunki, dodatkowe koszty. Jak się okazuje, rozrzut jest spory. Cena za metr waha się od 25 do 60 złotych. Im bliżej Rynku, tym drożej. Poza czynszem muszę też liczyć się z kosztami ogrzewania, prądu, wody i innych mediów. Tylko w dwóch przypadkach ogrzewanie jest wliczone w cenę. Sprawdzam też, jaką ofertę najmu ma gmina i spółdzielnie. Lokali jak na lekarstwo, a jak są, to ich stan pozostawia wiele do życzenia.

Podsumowuje wyniki poszukiwań: za wynajęcie od prywatnego właściciela biura o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych średnio przyjdzie mi zapłacić 2000 zł miesięcznie. Drogo...

- Ceny wynajmu lokali użytkowych w Strzelcach kształtują się na poziomie cen z Opola czy Gliwic, często nawet je przewyższają - przyznaje Kamila Wójcik z firmy Tibi Nieruchomości.

- Coraz częściej właściciele są skłonni negocjować cenę - informuje prowadząca biuro pośrednictwa nieruchomości Ewa Żurowska. - Jest wiele lokali a mało najemców, to powoduje spadek cen wynajmu.

Niepokojące jest, ze zamyka się coraz więcej sklepów. I to takich, które działały na strzeleckim rynku od lat. Teraz nie wytrzymują konkurencji tańszych sieciówek.

Znalezienie lokalu na działalność to nie problem.. Problem jest zarobienie na czynsz...

Agnieszka Pospiszyl

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 11:09

Nie tylko ceny za wynajem lokali są w Strzelcach i okolicach wysokie. Tak sami jest z nieruchomościami, głównie domami do sprzedaży. Ceny za kilkudziesięcioletni domek na wsi w okolicach Strzelec jest w cenie 10 letniego domku na obrzeżach Opola czy Gliwic... Śmiać się chce, kto tyle żąda ? Stoją takie stare "kwadraciaki" za 400 i więcej tysięcy i sprzedający już 3 rok się dziwi, że nikt się na te "okazje" nie rzuca. Każdy, kto trochę się orientuje i chciałby taki dom mieć wie, że za 400-450 tyś postawi nowy. Może to też "wina" pośredników (również wymienionych w artykule powyżej), którzy podtrzymują sprzedających, że w takiej cenie się sprzeda... Nie sprzeda się bo i ludzi coraz to mniej, a i ci co zostają mają coraz to mniej kasy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 12:24

Mam podobne zdanie , na temat sztucznie wywindowanych cen niektórych nieruchomości , wystarczy porównać np. Zawadzkie i Strzelce za kawalerkę w Strzelcach od 80 tyś w górę a w Zawadzkim 50 tyś i to po remoncie nic tylko wejść i mieszkać a im większe mieszkanie tym większe różnica , oszczędności są olbrzymie.

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:33

Pier..lisz bzdury

Wytłumacz mi / no bo ja taki gupi jestem / co oznacza termin ''sztucznie wywindowany''
Czy ktos chce nieruchomość sprzedać czy ktos chce sztucznie sprzedać , czy ktos chce kupic czy ktos chce sztucznie kupić.
A wiesz że kawalerka Jemielnicy kosztuje 25 tys w Opolu kosztuje 150 w Krakowie 250 a Warszawie 300 i ...to po remoncie.
Cena mieszkania czy tez domu to w 95 procentach zależy od tego ...GDZIE TA NIERUCHOMOŚĆ SIE ZNAJDUJE .
Nie wypowiadaj sie na tematy o których nie masz zieleniutkiego [pojęcia.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 08:43

Synku z osiedla, czy jak tam cię w domu wołają, oczywiście w największej mierze ceny zależy od lokalizacji. Ale cena najbardziej zależy od tego ile chce za nią zapłacić nabywca. Jest taka zasada (nie tylko w nieruchomościach), że rzecz jest tyle warta ile ktoś (kupujący) chce za nią dać w danej chwili. Oczywiście są takie sytuacje, że sprzedającemu chyba nie zależy na sprzedaży bo trzyma cenę taką samą od 3-4 lat lub gdy po prostu nie rozumie tego, że bańka na nieruchomościach pękła już jakiś czas temu.
I jak się zajmujesz tak rynkiem nieruchomości to przyznasz pewnie że są osoby, które chcą "sztucznie sprzedać" tzn. sondują rynek tylko albo trzymają cenę nierealną, czasami o 30 % wyższą niż inne obiekty tego typu w tej lokalizacji. Są też osoby, które chcą "sztucznie kupić" tzn. mają te 40-50 tyś, ale są bez szans na kredyt, a chcą kupić mieszkanie w centrum Strzelec. Ale próbują, może jakaś "okazja" się znajdzie. Dobrze wiemy (oni pewnie też), że takiej okazji nie ma, no ale oni "chcą kupić" mieszkanie, choć stać ich na garaż.

Portret użytkownika wrocek
Wysłane przez wrocek (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 14:10

Tak ceny nieruchumości w powiecie są powalające , na tle innych , zachodze w głowę skąd to się bierze?

Portret użytkownika ja
Wysłane przez ja (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 14:32

Pewnie masz rację, ale za takie budy bo domem bym tego nie nazwał to chyba przesada taką kasę rządać ? Na allegro samych domów w powiecie Strzeleckim jest 190 masakra jak sie ludzie wyprzedają.

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:23

Pier..lisz bzdury
190 domów na strzelcki powiat to dużo? Byle jaki zapadły strzelecki przysiółek liczy ze 200 numerów a ty piszesz że w ok.80 tys powiecie w którym na sprzedaż wystawiono 190 domów w tym 20 projektów do realizacji/ rozumiem że wiesz o czy pisze/ to wyprzedaż ?
Masakra to twój sposób rozumowania i kompletny brak umiejętności czytania ze zrozumieniem .

Portret użytkownika ja
Wysłane przez ja (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:38

TY naprawdę jesteś mocno ograniczony -synek- dzieci w gimnazjum mają więcej mózgu i robią z niego lepszy użytek, wystarczy pomyśleć że nie tylko allegro jest wykładnią tego co się sprzedaje bo to zaledwie jeden portal i to nie o specjalizacji nieruchomośći. Gdybyś się tym rynkiem interesował to wiedziałbyś że niecałe trzy lata do tyłu , sytuacja wygądała zgoła inaczej , mieszkań było tylko na allegro podkreślam! 130 do 150 a domów raptem 60- do 80 sytuacja się zasadniczo zmieniła i pokazuje nam agentom nieruchomości nowe możliwości i potrzeby na tym rynku. No ale jak dorośniesz to wrócimy do tematu.

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:48

Pier..lisz bzdury
Akurat ja korzystam z portalu OTODOM i ten portal jest dla mnie pomocny w pracy a zarazem wykładnikiem trendów na strzeleckim rynku nieruchomości.
A wiesz dlaczego tyle było mieszkan do sprzedaży 3 lata wstecz - poniewaz jak ludziska sie zwiedziały że moga dostac za byle chawire 3tys i więcej za metr kwadratowy to wyzbywali sie mieszkań na siłę. Kto sprzedał ten moze dzisiaj kupic dwa takie mieszkania.

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:49

Pier..lisz bzdury
190 domów na strzelcki powiat to dużo? Byle jaki zapadły strzelecki przysiółek liczy ze 200 numerów a ty piszesz że w ok.80 tys powiecie w którym na sprzedaż wystawiono 190 domów w tym 20 projektów do realizacji/ rozumiem że wiesz o czy pisze/ to wyprzedaż ?
Masakra to twój sposób rozumowania i kompletny brak umiejętności czytania ze zrozumieniem .

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 15:00

No, ale pośrednicy tym ludziom tego nie powiedzą oczywiście bo mają % od ceny sprzedaży, wiec im się nie opłaca powiedzieć sprzedającym że przynajmniej te 10-15 % w przypadku mieszkań i 20-30 % w przypadku domów, ceny są zawyżone. Sytuacji jednak "uzdrowią" najbliższe lata, a kto ze sprzedających nie wybudzi się w porę teraz, ten zostanie z w "ręką w nocniku".

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:15

Pier...sz bzdury
Odpowiedz sobie na pytanie ?
Czy lepiej mieć pewne 10-15 % od 10zł czy wymyślone sobie 10-15% od np.15zł . Pośrednik musi z czegoś życ i cos sprzedawac lub wynajmować dlatego pośrednikowi to akurat pasi najniższ cena transakcykna ponieważ jest większe prawdopodobieństwo że ZA-RO-BI.
Pomyśl zanim cos napiszesz.
Co do prognoz to wegług GUS-u w Polsce potrzeba ''na już'' 2 mln mieszkań tak że spoko.
Nie tak dawno nie można było sprzedać mieszkania w Strzelcach za 800zł/m2 a teraz ciężko kupić za 2200zł/m2.
Proponuję nie wypowiadać się na tematy o których nie masz zieleniutkiego pojęcia.

Portret użytkownika wujo
Wysłane przez wujo (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:23

Oj synek widze że jednak to u Ciebie jakość wiedzy i kultury leży , silco ma rację ceny nie zostały wywindowane przecież taraz , a w czasie bumu sprzedażowego , i jakoś nikt do tej pory nie dostrzegł że mamy kryzys i ceny nie przystają już swoim poziomem sprzed paru lat do obecnego mocnego tąpnięcia na rynku nieruchomości.

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:40

Pier..lisz bzdury

W czasie kryzysu mieszkania w Strzelcach schodziły jak ciepłe bułeczki po 3000zł /m2 i więcej . Teraz po mocnym tąpnięciu ustabilizowały sie na poziomie 2200-2500.
Jeżeli ktos nie dostrzegł że mamy kryzys w nieruchomościach to może to świadczyc tylko i wyłącznie o tym że ... kryzysu w nieruchomościach NIE MA .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 18:49

Dziecko poproś rodziców żeby umówili Ci wizytę u psychiatry może uda się coś z tym zrobić , jak narazie to piszesz takie głupoty że już trzeba wyrzucić sobie na luz, Najwyższą ceną zapłaconą w powiecie Strzelckim była cena 2600zł ciemna pało.

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 19:01

Ciemna pała pośredniczyła w kupnie mieszkania na rychla za 3100.
Za 2600zł to można i teraz sprzedać ładne mieszkania w dobrym punkcie
Ale coż ja ci bęDĘ tłumaczył - toć ty taki MONDRY JESTEŚ.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 08:30

Synku z osiedla twój poziom jest taki jak cen mieszkań na osiedlu właśnie czyli najniższy :-)

Portret użytkownika ona
Wysłane przez ona (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 08:52

Żyje się tylko raz powtórki nie będzie,nie wróci zmarnowany czas,przeszłość jest duchem,przyszłość to marzenie,liczy się chwila obecna,musimy wybaczać i podążać dalej bo jesteśmy cholernie nie doskonali,musimy znaleźć miejsce które nazwiemy domem,miejsce w którym czujemy się bezpieczni i kochani.To może być małe mieszkanie lub rezydencja na wzgórzu,lub słoneczna plaża,sami kreujemy każdą chwilę ból,miłość,strach,szczęście,sami wybieramy któreś z uczuć.Ja wybieram szczęście!
I sza już proszę

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 08:57

Sfrustrowany agencie nieruchomości !!! Do ciebie te słowa - nie obchodzi mnie dola pośrednika nieruchomości, tak jak jego nie obchodzi moja pewnie. Po drugie (jako ponoć się orientujesz) przy sprzedaży mieszkania czy domu te 10-15 % więcej to np. przy sprzedaży mieszkania za 200 tyś jest to 30 tyś (15 %). I jak policzymy średnią marże pośrednika (jakieś 2,5 %) od tych dodatkowych 30 tyś to jest to 750 zł. Chyba nie jest to mało.
Na szczęście mieszkań coraz więcej, więc jest w czym wybierać i negocjować, ludzi coraz mniej, a i od 2014 będzie uwolniony dostęp do zawodu pośrednika.
W Polsce może i potrzeba na już 2 mln mieszkań, ale SOCJALNYCH.
Gdyby policzyć wszystkie dostępne mieszkania (rynek pierwotny i wtórny) które są ogłaszane na portalach to wyszłoby ich na pewno kilkaset tysięcy w skali kraju. Więc to nie jest tak, że mieszkań, domów nie ma tylko są za drogie na aktualne warunki w Polsce.

Portret użytkownika RTV
Wysłane przez RTV (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 09:31

Romek to porządny gość i nie będzie się wypowiadał na tematy które sa mu obce , mało ważne , nie istotne , a dyskutanci mało wiarygodni. Trole internetowe szybko się rozpleniają ,zaraz ruszą do ataku .

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 12:24

do czytelnik 07;57
Przeczytaj raz jeszcze mój post. Ja skumasz w ciom djeło to daj znać.
Przykro mi że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem a elaboraty które wypisujesz są nie na temat.

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 13:27

Przykro mi . [...]

Panowie. Moja cierpliwość się kończy. Jeżeli nie potraficie napisać kilku słów bez używania wulgaryzmów, będę kasował posty. Admin.

Portret użytkownika Strzelec1
Wysłane przez Strzelec1 (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 13:00

Dokładnie, synku-trollu, twoje wypociny bez ładu i składu nic nowego nie wnoszą poza rzeczami oczywistymi. Taki poziom "życiowych mądrości" odpowiada poziomowi gimnazjum gdzieś, co już i inni czytelnicy wcześniej zauważyli. Zmykaj do szkoły bo już dzwonek "Einstainie" :-)

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 13:17

Wprawdzie ja to gupi jetemm ale wydaje mi sie że w gimnazium miałem wykłady o Einsteinie . Natomiast nie wiem nic o kolesiu o którym mówiano w twoich mondrych szkołach /... Einstainie.../
Chciałeś byłsnąć a .. wyszło jak zwykle.

Portret użytkownika Strzelec1
Wysłane przez Strzelec1 (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 14:04

Napisałem przygłupie to w cudzysłowie, żebyś zrozumiał no i nawet ci się udało trollu. Gratulacje możesz przejść do klasy 2 gimnazjum !

Portret użytkownika  synek z osiedla
Wysłane przez synek z osiedla (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 14:49

hurra ....zdałem... Wielkie dzięki mój ty wybawco-einstAinie Wiesz za co Kain zabił Abla ? Za to że się głupio tłumaczył....

Portret użytkownika ona
Wysłane przez ona (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 08:50

Żyje się tylko raz powtórki nie będzie,nie wróci zmarnowany czas,przeszłość jest duchem,przyszłość to marzenie,liczy się chwila obecna,musimy wybaczać i podążać dalej bo jesteśmy cholernie nie doskonali,musimy znaleźć miejsce które nazwiemy domem,miejsce w którym czujemy się bezpieczni i kochani.To może być małe mieszkanie lub rezydencja na wzgórzu,lub słoneczna plaża,sami kreujemy każdą chwilę ból,miłość,strach,szczęście,sami wybieramy któreś z uczuć.Ja wybieram szczęście!

Odpowiedz