Spotykamy się już 10 lat!

Spotykamy się już 10 lat!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gdy 10 lat temu wybieraliśmy w plebiscycie „Strzelca Opolskiego” pierwszą Perłę, nie spodziewaliśmy się, że impreza ta powtórzy się aż 10 razy.

 

W trakcie dekady nasz tygodnik przyznał dwie nagrody specjalne Brylantowe Perły dla pań, których pozytywne działania wykraczają poza Opolszczyznę. Otrzymały je: profesor Dorota Simonides oraz europosłanka Danuta Jazłowiecka.

 

Zaprezentowaliśmy „światu” także prawie setkę wspaniałych pań z powiatu strzeleckiego (grono to zasiliły też toszanki), które pracują z pasją, dla dobra innych, nie pytając o nagrody. Spośród nich, z pomocą Czytelników, wyłowiliśmy Perły: Danutę Kędzierską, Teresę Cwielong, Brygidę Pytel, Hildegardę Kokot, Barbarę Musioł, Romanę Rogulską, Reginę Koloch, Annę Piątkowską i Annę Tokarz.

 

10 marca tego roku do tego szacownego grona dołączyła Urszula Kałka. Otrzymała ona od Karola Cebuli perłę oprawioną w złoto. Pozostałe panie dostały perły w srebrze. Wzruszonej pani Urszuli oraz nominowanym do tytułu Perła Roku: Sylwii Czekale, Aleksandrze Garbal, Teresie Niedzieli, Magdalenie Pach, Urszuli Piekacz, Katarzynie Woźniak i Kazimierze Żukowskiej widownia odśpiewała „sto lat” na stojąco.

 

Wszystkim paniom życzymy, by były nadal przebojowe, elokwentne, rezolutne, łebskie i ambitne - i świeciły perłowym blaskiem!

 

 

Perła z Gąsiorowic

 

Perłą Roku 2018 została Urszula Kałka z Gąsiorowic.

 

Głosowała na nią cała wieś. Mieszkańcy znają bowiem panią Urszulę jako skromną, pracowitą, oddaną społeczniczkę.

 

- Pracy nauczona jestem od dziecka - przyznaje Urszula Kałka. - Razem ze mną było nas 5 rodzeństwa, a mama wcześnie owdowiała. Jak umiałam, starałam się jej pomagać w prowadzeniu domu - wspomina.

 

W szkole pani Kałka należała do teatrzyku.

 

- Sami go założyliśmy, sami wymyślaliśmy scenariusze, powołaliśmy do istnienia również chór - tak zaczęła się praca i zabawa w świetlicy młodzieżowej - opowiada.

 

Po ukończeniu nauki pani Urszula rozpoczęła pracę zawodową w GS-ie. Potem trafiła do Krupskiego Młyna. Tam miejscowa drużyna akurat otrzymała nowe buty do gry w piłkę...

 

- Zapytałam, co zrobią ze starymi. Powiedzieli, że chcą je wyrzucić na śmietnik. Pomyślałam wtedy, że chłopcy z Gąsiorowic grają boso, więc może buty przydałyby się im... To był rok 1954 albo 55 - przypomina pani Kałka.

 

Z Krupskiego Młyna za jej sprawą do rodzinnej wsi trafił też pierwszy stół pingpongowy.

 

W latach 1958-72 pani Urszula pracowała w jemielnickiej bibliotece, potem w spółdzielni kółek rolniczych w Jemielnicy.

 

- W `62 pani Stiler namówiła mnie na założenie we wsi koła gospodyń wiejskich. Od tego się zaczęło. Koło w Gąsiorowicach istnieje do dziś. Od początku jestem jego przewodniczącą, z przerwą na siedem lat, kiedy stanowisko to piastowała Stanisława Baliga. Na początku do KGW należało 40 pań. Spotkania pozwalały nam wymieniać się doświadczeniami domowymi i kulinarnymi. Jednym z pierwszych tematów były potrawy z cukinii. Dziś 80% członkiń z tamtego okresu już nie żyje. Pałeczkę przejęło młode pokolenie, z czego jestem dumna - podkreśla Urszula Kałka. - Początkowo spotykałyśmy się w prywatnych domach, nie miałyśmy stałej siedziby. Dopiero od połowy lat 80. zadomowiłyśmy się w świetlicy przy remizie OSP. Z tym miejscem kojarzy się wiele wspomnień: plotłyśmy koszyki, piekłyśmy ciasta i pierniki, zdobiłyśmy jaja wielkanocne, przeżyłyśmy wiele ciekawych spotkań. Dobrze, że są we wsi młode osoby, które będą pielęgnować wypracowane tradycje - dodaje.

 

Naszej Perle serdecznie gratulujemy zaszczytnego tytułu i pięknej życiowej społecznikowskiej postawy!

 

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dobra muzyka się nie starzeje
Urodziły się czworaczki!
Dobrze, że nie było pasażerów...
Sołtysi u ministra
Pijani wypadli z drogi i uciekli do lasu
Z roweru za kraty
Minister na Górze św. Anny
Aresztowany za rozbój
Wejdź w obraz!
Było na wnuczka i inkasenta - teraz na hakera...
Wielki ogień w Zawadzkiem
Kobieta wołała o pomoc...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Marzec, 2018 - 22:10

„W roku 62 pani Stiler namówiła mnie” ... to w takim razie ile pani Kalka ma lat? Sto?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Marzec, 2018 - 14:35

Policz sobie i nie rżnij głupa. 56 lat temu (2018-1962) mogła mieć np. 20 lat. Ma się w tym wieklu zdolność do podejmowania czynności prawnych, prawda?

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 16 Marzec, 2018 - 10:45

Pani  Urszula ma 83 lata.Sprobuj policzycz ile miała w  1968 roku.To nie takie trudne jak wygląda.Pozdrawiam.

Karol Cebula

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Marzec, 2018 - 14:17

   Na fotografii   Pani  Urszula   nie WYGLADA przez  okno  . Natomiast   średnio rozgarnięty szympans   posiadajacy  choc troche  sawuawiru   nie powinien     drążyć tematu  dotyczacego  wieku  kobiet.  Istnieja na tym świecie   redaktorzy    dużo starsi   aniżeli Pani Urszula.  

Portret użytkownika LatonyaRok
Wysłane przez LatonyaRok (niezweryfikowany) w 18 Marzec, 2018 - 07:00

Ten komunikat jest zamieszczony tutaj przy użyciu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 to rewolucyjna aplikacja, która może ominąć niemal każdą ochronę przed botnetami.
Uznawanie przez firmę Captcha Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com i ponad 8,4 milionów innych typów!

Czytasz to - to znaczy, że działa! ;)
Szczegóły na oficjalnej stronie internetowej XEvil.Net, jest bezpłatna wersja demonstracyjna.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Marzec, 2018 - 11:40

 ''POLICJA  po  17 w starym młynie

W dniu wczorajszym [17.03.2018] po raz 17 w tym roku  interweniowała strzelecka policja . Powodem interwencji  było głośne a czasami wulgarne zachowanie     tzw '' gości''  oraz głośna muzyka .  Patrol  przyjechał    z szybkościa pendolino [  jescze dobrze nie odłożyłem słuchawki telefonicznej a patrol już byl ]  i  udał się na interwencje . Po zakończeniu interwencji  zostałem  poinformowany   o  wnioskach  wynikających z tej interwencji . Oczywiście tuz po odjeździe  wszystko wróciło do stanu poprzednniego a  osoba  dopowiedzialna za przestrzeganie prawa   na terenie tej  meliny   po raz  17  w tym roku  zakpiła sobie z  interweniujących  policjantów..   Bardziej szczególowe  informacje zostaną   przekazane w czasie  ewentualnej rozprawy sądowej .  Na rok 2018     zarezerowowano   jak dotąt już 3   sądowe  terminy . To ładnie. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Marzec, 2018 - 12:51

A ta tydzień znowu ram wpadniemy,i ponownie będziemy się dobrze bawić, już się bój. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Marzec, 2018 - 13:41

 stary młyn  -  opinie bywalców 

Waldemar  - Niemcy   - styczeń 2018

Najgorsze bylo sniadanie. Takie cos juz dlugo nie przezylem. Nic prawie nie bylo swieze. kawa ze znajdujacego sie automatu byla prawie ze nie do zaakceptowania. Wode do automatu musza goscie hotelowi dolewac. Woda stala w jednym pojemniku. A jak nie bylo wody to szukaj kogos z personelu. Trzeba bylo miec szczescie aby kogos spotkac. Service nie zna ten hotel. Tylko jajecznica byla na swiezo robiona. Jesli sie kogos z obslugi trafilo. Wedlina nie smaczna serki beznadziejne. Pomidory i ogorki nie moglismy na szwedzkim stole znalesc. Pieczywo jako takie.

  Maciej - listopad 2017

Stosunek personalu arogancki i malo kuturalny. Zupelny brak zainteresowanuia w trakcie sniadań i systematyczne braki w menu sniadaniowym: brak pieczywa,, wedlin, sera, jajecznicy, wody w podgrzewaczu. O wszytko trzeba sie bylo dopominac a nikogo z personelu na sali nie bylio. Trzeba bylo wolac zeby ktos przyszedl. Funkcje recepcji pelni obsluga restauracji i przy rejestracji nie potrafila powiedziec na ktorym pietrze jest pokoj ani w jakich godzinach jest wydawane sniadanie. Kompletny brak profesionalizmu (z jednym chwalebnym wyjatkiem) i zainteresowania gosciem

Jacek

Jedna pani, która obsługuje recepcję, restaurację i nie wiadomo co jeszcze. Z tego względu zameldowanie trwało z 15 min., wymontowanie tylko połowę czasu. Niestety przez to nie może się odpowiednio zająć Klientem a ten się czuje jak 5 koło u wozu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Marzec, 2018 - 14:37

Nieźle 3 niezadowolonych przeciw 1000 zadowolonych, niezłe porównanie :-P weź się za coś pożytecznego. Zrób coś dla społeczeństwa. Zrób coś i zajmij się czymś. Wiem że zazdrość i zawiść przez ciebie przemawia "jak to może być aby komuś było lepiej niż mi"

Odpowiedz