fbpx Solidaryzujemy się z Tobą, Ukraino! | Strzelec Opolski

Solidaryzujemy się z Tobą, Ukraino!

Solidaryzujemy się z Tobą, Ukraino!

Artykuły : 
Numer wydania: 
W miejscu, gdzie dziś od kul Berkutu zginęli ludzie, jeszcze dwa lata temu była strefa kibica. Ukraina świętowała Euro 2012! Tak niedawno podziwialiśmy wysiłek gospodarczy Ukrainy, jej zaangażowanie i nowoczesność, nowe stadiony, drogi, budynki. Widzieliśmy w telewizyjnych relacjach uśmiechniętych ludzi w niebiesko-żółtych barwach. Ludzi, którzy spodziewali się, że za chwilę ich kraj dołączy do europejskiej wspólnoty.

Nagle nadzieja i radość prysły jak mydlana bańka. Na Majdan wkroczyły kordony milicji. Był strach, wystrzały, chaos, ranni i zabici...

Gdy my, Europejczycy, sączyliśmy sobie poranną kawkę i zagryzaliśmy ją słodkim rogalikiem, na Placu (nota bene) Niepodległości w Kijowie ginęli ludzie... Był czarny wtorek - 25 ofiar, czarny czwartek - 70 zabitych, ponad 500 rannych...

Przeciwnicy rządu Janukowycza walczyli o praworządne państwo, o wejście w struktury Unii Europejskiej, walczyli też o godność i prawa człowieka.

Opozycjoniści koczowali na Majdanie od trzech miesięcy, w protesty włączały się inne miasta zachodniej Ukrainy. Kraj był na skraju wojny domowej...

Jednak dopiero kilka dni temu unijni notable wybrali się w mediacyjną podróż. Wcześniej z daleka, jedynie przez telewizyjną szybkę grozili palcem Janukowyczowi i jego poplecznikom.

Co my, zwykli ludzie, możemy zrobić dla swoich sąsiadów? Dla tych, których prawa nie są respektowane, którzy byli bestialsko bici i polewani lodowatą wodą w mróz, do których strzelało się bez pardonu z ostrej amunicji?

Na pewno nie możemy milczeć! To się dzieje obok nas, w sercu cywilizowanej Europy!

Włączmy się w akcje charytatywne, manifestujmy swoje poparcie dla demokratycznych idei głoszonych przez opozycję Janukowycza, piszmy listy, palmy znicze... Każdy sposób jest dobry, by wyrazić swój sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka. Najgorsza jest obojętność.

Na szczęście w sobotę wiele się zmieniło... Parlament zdymisjonował Janukowycza, który uciekł w niewiadomym kierunku. Wysłano za nim list gończy. Wolność odzyskała Julia Tymoszenko. Wszystko wskazuje na to, że naród ukraiński odzyska swobodę działania. Wierzymy, że dalsze decyzje parlamentu i narodu doprowadzą do powstania w pełni demokratycznego, zjednoczonego państwa.

W tym tygodniu „Strzelec Opolski” jest żółto-niebieski, solidaryzujemy się z dążeniami ukraińskiej opozycji. Ukraino, czekamy na Ciebie w europejskiej rodzinie!

Redakcja

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 luty, 2014 - 20:28

Tak jest, najgorsza jest obojetnosc. Ukraincy pokazali ze maja jaja.
Polska tez doczeka sie Majdanu bo cywilizowana Eropa do Polski jeszcze nie dotarla.To co na papierku nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia. Galopujaca pauperyzacja spoleczenstwa to zadna cywilizacja. Najblizej nam do Majow.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Marzec, 2014 - 20:26

Żadna wojna, mały putinow (karakan z metra cięty) rozgrywa swego pokera i cały świat się boi , jak zawsze .

Odpowiedz