fbpx Śmieci podrożeją - to nieuchronne | Strzelec Opolski

Śmieci podrożeją - to nieuchronne

Śmieci podrożeją - to nieuchronne

Artykuły : 
Numer wydania: 

Tadeusz Goc ze strzeleckim samorządem związany jest ponad 20 lat. Na fotelu burmistrza zasiada od 2006 roku i tak też będzie przez najbliższe 5 lat, ponieważ wygrał wybory w pierwszej turze.

 

Jak podsumuje Pan ostatnie 4 lata?

 

- To było spokojne niepolityczne budowanie, które dało możliwość realizacji planów. Na pewno naszym oryginalnym pomysłem jest rozpoczęcie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, według całkowicie własnej koncepcji. Mimo że na początku było naprawdę wielu niedowiarków, teraz jesteśmy już na etapie stropów i dachu. Myślę, że w połowie przyszłego roku mieszkańcy będą szczęśliwymi posiadaczami swojego mieszkania. Udało nam się wprowadzić kłopotliwą reformę oświaty. Ona niczego nie przynosi, może poza problemami i bardzo dużymi wydatkami. Teraz mamy dwa puste budynki, mielibyśmy trzy, ale w jednym, w budynku byłej szkoły przy ulicy 1 Maja, zrobiliśmy oddział przedszkolny. Pozostałe mieszczą się w Szymiszowie i w Strzelcach przy ulicy Marka Prawego - są wolne i czekają na pomysły, a z pomysłami łatwiej niż z pieniędzmi. Trzeba to jakoś zagospodarować, ale podstawowym problemem z takim racjonalnym zagospodarowaniem są plany zagospodarowania przestrzennego. Właśnie według nich te budynki są przeznaczone pod oświatę. Najpierw trzeba zmienić plan, potem ewentualnie modernizować na inne cele.

 

Co Pana zdaniem jest największym sukcesem minionej kadencji, a co największą przegraną, czego nie udało się zrobić?

 

- O rzeczach, których nie udało się zrobić, niech mówią oponenci, na pewno coś znajdą. Ja będę mówić o sukcesach. Wielkim sukcesem ostatnich kadencji jest na pewno kryta pływalnia, a sukcesem tej - przystąpienie do budownictwa wielorodzinnego i przygotowanie terenów pod budownictwo jednorodzinne. Uważam, że to może powstrzymać zmniejszenie się liczby ludności w Strzelcach. Fakt, że są u nas poważni inwestorzy, duże firmy, to jest sukces, ale wymaga on kolejnych działań właśnie związanych z budownictwem.

 

Planuje Pan w najbliższym czasie ściągnąć do Strzelec kolejnego inwestora?

 

- Mamy przygotowane tereny, które w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod przemysł: przy ulicy 1 Maja po prawej stronie między drogą powiatową, a drogą gminną tzw. technologiczną. To ponad 25 hektarów. Potężny teren pod inwestycje znajduje się w Warmątowicach, około 400 hektarów... Inwestorzy są jednak ostrożni, ponieważ brakuje u nas rąk do pracy.

 

Niektóre miasta oferują młodym rodzicom bony, jest np. bon nyski. Czy myślał Pan o tym, żeby zaoferować coś podobnego rodzicom z małymi dziećmi?

 

- Przyglądam się tym różnym pomysłom i uważam, że dawanie nie zawsze przynosi odpowiedni skutek. Uważam, że dobra infrastruktura, dobre propozycje związane z funkcjonowaniem środowiska są chyba bardziej przyciągające niż bon. Tak samo jak 500+ nie spowodowało, że kobiety zaczęły nagle rodzić więcej dzieci.

 

To, co bardzo interesuje naszych Czytelników, to kwestia cen za śmieci. Strzelczanie mogą spodziewać się podwyżki?

 

- Wraz ze wzrostem rygorów państwowych będzie to nieuchronne. Ale to wynika z polityki państwa. Jeżeli państwo nakazuje sortowanie na kolejne elementy, to ogłaszamy kolejny przetarg. A opłaty indywidualne są właśnie wynikiem tego przetargu. One nie wynikają z woli burmistrza czy woli radnych. Rada tylko dostosowuje te stawki do wyników przetargu.

 

Jest Pan burmistrzem już kolejną kadencję, więc część inwestycji będzie Pan kończył. Proszę jednak powiedzieć, co nowego szykujecie dla strzelczan.

 

- Mam trochę pomysłów, ale najpierw musi ukształtować się władza w radzie. Później to razem omówimy. Podzieliłem się pomysłami z moimi zaufanymi ludźmi i jeżeli uda się zyskać pozytywną opinię poszczególnych komisji, to myślę, że będzie ciekawie. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale mogę powiedzieć, że są one związane z poprawą jakości życia.

 

Startował Pan też na radnego. To miało być takie zabezpieczenie, gdyby nie udało się wygrać w wyborach na burmistrza?

 

- To miało być wzmocnienie mojego komitetu. Dla burmistrza, który jest trzy kadencje i startuje na czwartą, to jest pewne zabezpieczenie, ale nie potrafię sobie wyobrazić, że przegrywam wybory na burmistrza i bardzo chcę być radnym. Chyba nastąpiłoby zniechęcenie, bo to znaczyłoby, że moja polityka nie jest akceptowana przez społeczeństwo.

 

A teraz będziecie w trójkę, bo Pana kontrkandydaci Henryk Rudner i Jan Chabraszewski, dostali się do rady miasta.

 

- To są rozumni ludzie. Zresztą, jak Pani zauważyła, nie było u nas kampanii agresywnej, wszyscy bardzo się szanowaliśmy, szczególnie z panem Rudnerem, którego znam od kilku kadencji. Z panem Chabraszewskim nie współpracowałem, ale również go szanuję. Oczywiście nie mam żadnego urazu, że chcieli kandydować na fotel burmistrza, na tym przecież polega demokracja.

 

To będzie ciekawe i pracowite 5 lat. Mam bardzo dużo planów... Oczywiście jakość życia, drogi, przedszkola, szkoły też są bardzo ważne. Na pewno mocno chciałbym rozwijać mieszkalnictwo. Bardzo dużo osób obserwuje nasze poczynania, one są naprawdę nowatorskie. Nikt takiego czegoś wcześniej nie wymyślił. Musieliśmy przebrnąć przez mnóstwo różnych utrudnień, przepisów, które nie sprzyjają tego typu aktywności, ale się udało.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Chcę tylko kilka metrów krawężnika
Dlaczego nie ma parkingu?

Komentarze

Portret użytkownika Gminny
Wysłane przez Gminny (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2018 - 11:58

Panie burmistrzu a co z wioskami tam tez na pana głosowalismy????????????????????????????????

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2018 - 19:55

P. Burmistrzu przez zasiedzenie. 500+ spowodowało że kobiety dużo chętniej decydują się na kolejne dzieci. A widze i słyszę  to po swoich znajomych, których jak widać chyba Pan nie ma lub Pana to nie interesuje bo wpisuje się P. w retorykę totalnej opozycji. 

Co do śmieci to nie jest to wynikiem polityki państwa drogi Burmistrzu tylko nakazu innego zdezolowanego tworu, która stara nazywać się Unią Europejską.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2018 - 20:12

jestes chyba przydupkiem Goca albo masz totalny odlot.

ale nie o tym chcialem pisac ale o pewnej sprzecznosci  a mianowice poprzednio napisaliscie, ze nie ma mocy przerobowych na oczysczalni abez tego nie może powstac żaden nowy zaklad pracy a teraz Goc pie..li  o jakis terenach inwestycyjnych, może i one sa ale nie do wykorzystania bo ktos przespal odpowiedni moment. A tym ktoś byłnam panujacy Tadek G. Tadek sciemniac to ty umiesz........

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2018 - 23:40

                                                                                                                  1. POSLUCHAJCIE  STRZELECCY  DURNIE  Strzeleckie  tereny inewstycyjne?   Jedyny inwestor ktłóry w ciagu ostatnich  20 lat zainwestował w  Strzelcach to    Kronospan   , który ze względu na   rażace  zatruwanie środowiska  nie potrafił  znaleźć  innych  terenów   w Polsce . O Europie nie   wspomnę. A teraz  was   STRZELECCY  DURNIE  co dziennie   częstuje   ponadnormatywnymi  dawkami    opóxniającymi   dozywanie   spokojnej   ''  starości''  , jezeli  za '' starosc'' można uznać   umieralność wiek    lat  ok 50  

2.   POSŁUCHAJCIE   STRZELECCY  DURNIE -  Aby  wykorzystać tereny inwestycyjne nalezy     głosować na   ludzi  którzy   decydują o  inwestycjach   .  A    STRZELECCY  DURNIE   zagłosowali za   utrzymaniem   budżetowych  posad .  Tak więc    będziecie    mieć  swoje   drobne w kieszeni . A jedyna  koronna inwestycja  jaka mogą pochwalić się   DURNIE   na ktorych  głosują   STRZELECCY DURNIE  to    DEFICYTOWY    BASENIK    którego koszy będą  spłacały    wnuki    zaciągających ten kredyt.    ,  o  oibwodnicy   to  mozecie zapomniec    jak  również o    inwestorze  który  ulokuje się  na terenach   na  które    '' życzliwym okiem  '' moze   spojrzeć    premier RP. 

3. Dlaczego  należy  przująć do  wiadomosci     STRZELECCY7  DURNIE  że  Strzelce Opolskie wyludnia sie   w  zastraszającym tempie ?    Dlatego  ?   Ponieważ  ok   5tys  STRZELECKICH  DURNIÓW   uwaza  ze   tak powinna   być  zarzadzana  nasze  prowincjonalne  miasteczko. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2018 - 14:57

Po pierwsze odnoszę wrażenie, że nadużywasz epitetu. I pewnie chciałbyś by strzelczanie byli durniami i ci uwierzyli. Gdyby twoje mądrości "poszły" do sądu w trybie wyborczym to pewnie mógłbyś się poczuć jak premier. Ale nie wiem czy to powód do dumy, gdy są stwierdza, że mówi się nieprawdę. Nie oceniając inwestorów to Kronospan nie jest JEDYNYM inwestorem, który zainwestował w Strzelcach Opolskich.

Co do 2 punktu to po prostu żal, że samorządność obecnie rządzący próbują sprowadzić do roli układu (kasa dla naszych, figa dla nie-naszych).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2018 - 08:09

To nie retoryka. Powiadasz Pan, że widzisz po swoich znajomych. Jak rozumiem masz 38 milionów znajomych i dlatego potrafisz ocenić skutek globalny tego programu? Goc niestety tutaj dobrze mówi. A jak nie wierzysz Gocowi to może zauważ co nieopatrznie szczerze wyrwało się samemu premierowi swego czasu (https://wpolityce.pl/polityka/300353-wicepremier-morawiecki-w-bydgoszczy...). A co do suchych statystyk to.... https://www.rodzice.pl/500-plus-nie-pomoglo-w-polsce-rodzi-sie-coraz-mni....

Zamiast łykać wszystko co ci podsuwa "dziennik telewizyjny" zacznij sam szukać informacji w różnych źródłach i zacznij je weryfikować.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2018 - 16:29

Czyli lasy beda nam lsnily odpadami? Respekt panowie! Tacy politycy nam juz europe zasmiecili.... Merkel z tymi "opalonymi" inaczej.... Respekt!

Odpowiedz