fbpx Śmieci podrożały! | Strzelec Opolski

Śmieci podrożały!

Śmieci podrożały!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od 1 lipca zapłacimy więcej za odbiór i wywóz odpadów. Taką decyzję podjęli radni miejscy na sesji, która odbyła się w poniedziałek 10 czerwca. Jak zapowiedzieliśmy w poprzednim numerze, miesięczna stawka za odpady zbierane i odbierane selektywnie od lipca będzie wynosiła 17 zł od osoby, czyli 5 zł więcej niż obecnie. Stawka za odpady niesegregowane będzie o 16 zł większa, czyli wyniesie 34 zł. Na sali obecnych było 20 radnych, nieobecny był Karol Bischoff. Podczas głosowania dotyczącego stawek, jedynie Jan Chabraszewski i Piotr Pospiszyl wstrzymali się od głosu.

 

Skąd wzięły się te podwyżki?

 

22 maja upłynął termin składania ofert na wyłonienie wykonawcy, który będzie wywoził i zagospodarowywał odpady komunalne z terenu gminy Strzelce. Swoją ofertę zgłosiło jedynie konsorcjum firm Naprzód Sp. z o.o. z Rydułtów oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych Sp. z o.o. ze Strzelec, które obecnie odbiera odpady z terenu gminy. Na realizację tego zadania gmina początkowo planowała przeznaczyć nieco ponad 7 mln, ale - jak poinformowała nas Małgorzata Farajewicz, kierownik referatu Zarządzania i Gospodarowania Odpadami Komunalnymi - już w kwietniu zwiększyła tę pulę do 8,5 mln. To jednak okazało się niewystarczające, bo kwota wynikająca ze złożonej w przetargu oferty konsorcjum szacowana jest na blisko 10,4 mln!

 

Zgodnie z przepisami, gmina ma prawo unieważnić przetarg lub przeznaczyć większe środki na realizację zamówienia. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja (umowa nie jest jeszcze podpisana), podniesienie stawek za odbior odpadów od mieszkańców było nieuniknione ze względu na bardzo duży wzrost kosztów związanych z wykonywaniem usługi odbioru oraz zagospodarowaniem odpadów w instalacjach przetwarzania (m.in. wzrost opłaty marszałkowskiej, czyli kosztów ponoszonych z tytułu składowania odpadów ze 170 zł na 270 zł za tonę odpadów, wzrost cen paliwa, kosztów pracowniczych).

 

W porównaniu do obecnej ceny - najbardziej wzrosły koszty wywozu odpadów wielkogabarytowych, bo aż o 117%. Następne w kolejności są: szkło, którego wywóz jest droższy o 76%, tworzywa sztuczne i metale - ich wywóz podrożał o 54%, odpady zmieszane - o 37%, odpady bio - 24% i popiół o 4,5%. Jedynie o 24% zmniejszyła się cena zużytego sprzętu elektrycznego. Do tego dochodzą jeszcze koszty odbioru papieru, który od lipca będzie zbierany osobno w niebieskich workach i pojemnikach.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dostali gwiazdy, są szeryfami
Piosenki dla mamy i taty
Przedszkola na wakacje
Świętowali jak jedna rodzina
Koncert na Dzień Ojca

Komentarze

Portret użytkownika rob_
Wysłane przez rob_ (niezweryfikowany) w 18 Czerwiec, 2019 - 14:52

Ciekawe czy moja wypłata też wzrosnie o 41,7%. Czy Wy umiecie cokolwiek zrobic bez podnoszenia opłat? A moze jak nie dajecie sobie ze śmieciami rady to to podpalcie jak na innych wysypiskach się dzieje... Przez 30lat po upadku PRL nic nie stworzyliście tylko się ciągle kłócicie. pozdrawiam

Odpowiedz