fbpx Śmieci. Jak płacić i kiedy | Strzelec Opolski

Śmieci. Jak płacić i kiedy

Śmieci. Jak płacić i kiedy

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od 1 lipca śmieci z terenu gminy odbierać będzie konsorcjum firm z Rudy Śl. i Pyskowic. Niektórzy zarzucają gminie, że nie wybrała usług strzeleckiego PUKiM-u, tak jak gmina Strzelce Opolskie. Otóż, PUKiM nie startował w przetargu ogłoszonym w Jemielnicy - ani samodzielnie, ani w konsorcjum z inną firmą.

Opłaty za śmieci
Obowiązują stawki przyjęte przez radę gminy. W gospodarstwie zamieszkiwanym przez 4 osoby opłata podatku śmieciowego wynosi 12 zł od osoby miesięcznie. Jeśli w domu jest więcej osób - maksymalnie do 8 - stawka za każdą z pierwszych czterech osób wynosi 12 zł, a za piątą, szóstą, siódmą i ósmą osobę wynosi 8 zł. Za dziewiątą i każdą następną osobę w gospodarstwie płacimy 1 zł na miesiąc.

Opłatę należy wnieść na konto podane mieszkańcom na ulotce. Można zapłacić w banku lub w urzędzie gminy. Podatków śmieciowych nie będzie zbierał inkasent! Gmina nie będzie też rozdawać książeczek opłat ani blankietów. Mieszkańcy sami obliczyli należność od swojej posesji i zadeklarowali kwoty opłaty, jaką będą wnosić co kwartał, w momencie złożenia deklaracji. Należało zsumować stawki za każdą osobę w domu i uzyskany wynik pomnożyć przez 3. Opłatę wnosi się bowiem za trzy miesiące z góry. Pierwszej wpłaty wyjątkowo należy dokonać do 15 lipca. Każdą następną wnosimy do ostatniego dnia miesiąca otwierającego kwartał (tj. 31 stycznia, 30 kwietnia, 31 lipca, 31 października).

Ważne, by płacić za śmieci zgodnie z deklaracjami i we wskazanym terminie. Gmina przeniosła wszystkie dane z deklaracji do systemu komputerowego. Według nich będzie rozliczać mieszkańców. Należy wnosić opłaty, nie czekając na wezwanie.

Uwaga! Właściciele posesji, na których mieszka 5 i więcej osób, nawet jeśli złożyli już deklaracje śmieciowe - muszą to zrobić raz jeszcze. Chodzi o wskazanie w deklaracji odpowiednio niższej kwoty za piątą i każdą następną osobę. Radni przyjęli zniżki już po tym, jak mieszkańcy oddali gminie deklaracje. Trzeba je więc zaktualizować.

Wywóz śmieci
Harmonogram wywozu dostępny jest na stronie internetowej gminy, w urzędzie i u sołtysów. Na początku nie będzie jeszcze kodów kreskowych, ale z czasem firma je wprowadzi. Będą służyły do identyfikacji kubłów i worków na śmieci poszczególnych mieszkańców.

Gmina nie narzuca rozmiarów pojemników. Można je kupić gdziekolwiek, ważne żeby kubły i worki miały odpowiednie kolory: żółty (odpady - surowce), zielony (szkło), czarny (zmieszane) i szary (popiół). Gmina proponuje, żeby na razie wstrzymać się z zakupem kubłów i poczekać aż spadną ich ceny. Na początku można używać starych pojemników - trzeba tylko oznaczyć, jakie odpady się w nich umieściło.

System do sprawdzenia
Zanim gmina ogłosiła przetarg, szacowała, że system gospodarki odpadami będzie ją kosztować ok. 604 tys. zł. Przetarg wygrała firma, która zaproponowała kwotę 525 tys. zł.

- Trzeba jednak pamiętać, że jest to kwota tylko za transport i zagospodarowanie odpadów - podkreśla wicewójt Piotr Pyka. - Nie została w niej ujęta opłata za PSZOK (tj. punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), który w najbliższym czasie musi powstać. W opłacie tej nie uwzględniono też ewentualnych kar, jakie gmina zapłaci, jeśli mieszkańcy nie będą sortować śmieci, a gmina nie osiągnie ustalonych poziomów odzysku. Poza tym, kwota ta nie zawiera kosztów obsługi systemu. Na razie pomagają nam stażyści z urzędu pracy. Zatem, nie wiadomo, czy opłaty, które wniosą mieszkańcy, w całości pokryją koszty gospodarki odpadami w gminie - wyjaśnia.

Jak podkreśla wicewójt, na razie system jest testowany. Na gospodarowaniu odpadami gmina nie chce i nie może zarabiać. System ten ma się samofinansować.

- Nie wykluczamy zatem obniżenia stawek opłat za śmieci, kiedy wystąpią ku temu przesłanki - zapowiada zastępca wójta.

Najpierw jednak gmina musi mieć pewność, że mieszkańcy na poważnie potraktują segregację śmieci i uczciwie będą za nie płacić.

JL

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Lipiec, 2013 - 20:54

Czy w urzędzie gminy pracuje urzędnik o nazwisku "Gmina", który ogłosił przetarg? I jakie zajmuje stanowisko ten urzędnik "Gmina"?
I znów nadarza się dobra okazja do zwiększenia liczby urzędasów, ale co tam, mieszkańcy bogaci to niech płacą śmieciowe a przy okazji na nowe stołeczki.
Przedszkola polikwidować, biblioteki, też, bo po co to komu, a nowe urzędasy od śmieci, będą pietrzyć stosy świstków. Do wyborów przecież ludzie o tym zapomną.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2013 - 10:40

Opłata za śmieci w gminach woj. śląskiego jest o wiele niższa niż w gminie Jemielnica. NP . w Wielowsi jest 6 zł od osoby, w Dobrodzieniu 7 zł. od osoby , czy ci mieszkańcy śmiecą bardziej od nas ? CZy mamy w gminie niekompetentnych urzędników, którzy nie potrafią zadbac lepiej o dobro obywateli?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2013 - 21:24

śpieszmy się czytać komentarze na temat urzędu gminy - tak szybko znikają.

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 4 Lipiec, 2013 - 14:07

rrr,ciesz się,że admin Twój wpis szybciutko usunął Uratował Cie przed sprawą sądową.Piwa nie musisz Mu postawić bo zrobił to w ramach swoich OBOWIĄZKÓW.

Karol Cebula

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Lipiec, 2013 - 22:07

W strzelcach burmistrz wybrał święty PUKiM do odbierania śmieci , a nie była to najlepsza oferta , tą spółkę już dawno powinno się rozwalić , ludzie tam pracujący są zdania czy się stoi czy się leży wypłata się należy ,

Portret użytkownika rr
Wysłane przez rr (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2013 - 19:09

A kto kupuje kubły / bloki , domy jednorodzinne/ na smieci? No chyba nie obywatele. Czyżby kolejny złoty interes na zasadzie / łącza elektryczne , gazowe , wodne, ../- '' budujemy Panu Karolowi gazete - która obowiązkowo u Niego musimy kupować''
Zatem kto ma zapewnic kubły - obywatel czy firma.
I jescze jedno - jak to jest w innych miastach , państwach- NORMALNYCH
rr

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2013 - 20:49

Czy Ty "rr" masz problemy z logicznym formułowaniem zdań. Chyba, że to ja nie dorosłem do Twojego poziomu intelektualnego. Jeżeli ma miejsce to drugie to biję się w piersi i przepraszam.

Portret użytkownika rr
Wysłane przez rr (niezweryfikowany) w 5 Lipiec, 2013 - 10:06

do czytelnik
Wychodzi na to że to ty jesteś kretynem i nie dorosłeś do czytania pomiędzy wierszami.
Forumowicz ''nik'' zrozumiał i odpowiedział w prosty sposób na moje pytanie bez zbędnego filozofowania.
rr

Portret użytkownika nik
Wysłane przez nik (niezweryfikowany) w 5 Lipiec, 2013 - 08:15

Rozdział 3

Obowiązki właścicieli nieruchomości

Art. 5. [Obowiązek zapewnienia utrzymania czystości i porządku przez właściciela nieruchomości] 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:

1) wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy, o której mowa w art. 6r ust. 3, obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi;

Portret użytkownika DJ Öbste
Wysłane przez DJ Öbste (niezweryfikowany) w 7 Lipiec, 2013 - 12:47

Znowu pan Jozef Cwilong z Piotrowki z uprorem maniaka porusza sprawe smieci. Nie ma on racji, jest uciazliwy i posluguje sie prymitywnym jezykiem absolwenta SPZ-tu (Szkoly Poszukiwaczy Zlota).

Nie mozna zablokowac jego IP, zeby nie pisal wiecej na forum? Jest to uciazliwe! Mam dosyc tego szaro-burego szambo-nurka.

Portret użytkownika AK
Wysłane przez AK (niezweryfikowany) w 2 Sierpień, 2013 - 16:30

I tak nie rozumie dlaczego jest tak drogo, bo w gminie Rudziniec jest za osobę 8 zł. (12 zł za nie segregowane) a też mają firmę wywożącą z Rudy Śl.za każdy oddany worek dostaje się nowy i nic nie trzeba kupować (kubły też dostali) no i jeszcze jak jest w gospodarstwie domowy więcej niż 4 osoby to wszystkie osoby płacą mniej, a nie dopiero 5,6 itd.

Odpowiedz