fbpx Śmieci bez rewolucji | Strzelec Opolski

Śmieci bez rewolucji

Śmieci bez rewolucji

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od miesięcy gmina przygotowuje się do wypełniania obowiązku ustawy śmieciowej. I co? Nie mamy pojemników, nie wiemy, kiedy są wywozy! Bałagan! - skarży się jeden z naszych Czytelników.

Co faktycznie w gminnych śmieciach piszczy? - zapytaliśmy Dariusza Bekiersza z Urzędu Gminy w Izbicku.

- Dopiero w miniony piątek została podpisana umowa z firmą Remondis, odpowiedzialną za wywóz odpadów z terenu naszej gminy i z Kolonowskiego. Przetargi na to zadanie organizował Związek Międzygminny „Czyty Region”, do którego należymy. Remondis sukcesywnie wyposaża gospodarstwa w nowe kubły i worki. Do dwóch tygodni wszyscy powinni mieć już odpowiednie pojemniki. Póki co, śmieci można wrzucać do worków i starych kubłów.

Niezadowolenie wielu mieszkańców wywołał pierwszy termin odbioru odpadów - te segregowane zabierane były już 4 lipca. Niektórzy dowiedzieli się o tym zbyt późno.

- Ludzie skarżyli się na to naszym urzędnikom, mieli wiele pretensji - przyznaje Dariusz Bekiersz. - Staraliśmy się, by informacja ta dotarła do każdego. Rozprowadziliśmy dużą ilość ulotek. Ponieważ harmonogram otrzymaliśmy późno (dopiero po rozstrzygnięciu przetargu), było za mało czasu, aby o dacie wywozu zawiadomić każdego z mieszkańców osobno. Znamy już terminy wywozu w lipcu, ale plan na pozostałe miesiące jest ustalany. Wiadomo, że odpady biodegradowalne (można na nie zamówić specjalny pojemnik) będą wywożone co tydzień, w okresie zimowym - raz na dwa tygodnie zmieszane odpady komunalne - raz na dwa tygodnie, odpady surowcowe (tzw. „suche”) - raz na miesiąc, szkło opakowaniowe - raz na dwa miesiące.

Odpady posegregowane nieprawidłowo traktowane będą jak zmieszane odpady komunalne, dla których nie stosuje się niższej stawki opłaty za odbiór śmieci.

Według obliczeń gminy deklaracje śmieciowe podpisało 80 procent właścicieli nieruchomości, wskazano w nich, że za śmieci będzie płacić ok. 70 procent mieszkańców gminy. Dlaczego nie 100 procent?

- Opłaty uiszcza się nie od zameldowanych osób, ale od zamieszkałych. Jak wiemy, wielu ludzi pracuje za granicą i nie przebywa w gminie na stałe - wyjaśnia Bekiersz.

Związek Międzygminny „Czysty Region” skupiał 17 gmin. Niedawno Głogówek, Krapkowice i Strzeleczki wystąpiły ze Związku. Dlaczego?

- Nie będę się wypowiadał w imieniu tych gmin, które postanowiły samodzielnie prowadzić politykę śmieciową. Nasza gmina na razie nie ma zastrzeżeń do Czystego Regionu. Wiadomo, że wdrażanie w życie ustawy nie obejdzie się bez trudności. Musimy sukcesywnie rozwiązywać problemy i stopniowo przyzwyczajać się zmian, jakie wprowadza ustawa.

bea

Odpowiedz