Są mistrzami ortografii

Są mistrzami ortografii

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwudziestego czwartego listopada w Zawadzkiem odbyło się 11 Gminne Dyktando, organizowane przez PSP Zawadzkie. Zmagania po kilku latach wróciły z kinoteatru do szkoły.

- Tu są lepsze warunki do pisania, jest to też forma promocji szkoły: możemy pokazać, w jakich warunkach pracujemy - mówi dyrektor szkoły, Beata Brzezińska. - Pozostaniemy też przy jesiennym terminie imprezy.

Dyktanda przygotowano w pięciu grupach wiekowych: dla klas I-III, IV-VI, gimnazjalistów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Autorką tekstów dyktowanych uczestnikom jest pracująca na Uniwersytecie Opolskim dr Iwona Kłopocka. W tym roku teksty przenosiły uczestników do bajkowej krainy.

24 listopada, po raz pierwszy w historii konkursu, konieczne było rozegranie dogrywki pomiędzy dorosłymi. Dagmara Żyłka i Piotr Nawrot napisali dyktando, popełniając tak samo niewiele błędów. Zgodnie z regulaminem sprawdzający prace nauczyciele wylosowali dziesięć przypadkowych słów ze słownika i podyktowali je uczestnikom. Były to między innymi takie słowa jak ździeblarzowata czy wahabita. Dwie rundy dogrywki nie wyłoniły mistrza ortografii. W końcu tytuł przyznano obu osobom.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli odpowiednio Aleksy Pacut, Małgorzata Ludwig, Agnieszka Kłys i Wiktoria Saternus.

- Trzeba zwrócić uwagę, że w kategorii klas IV-VI zwyciężczyni, Małgorzata Ledwig, uczęszcza do czwartej klasy - mówi Jadwiga Salachna, pomysłodawczyni i główna organizatorka konkursu. - Agnieszka Kłys bierze od lat udział w konkursie i po raz trzeci zdobyła tytuł mistrza ortografii w swojej kategorii.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
W złocie i diamentach
Świąteczne klimaty
Mokro, ale przyjemnie

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 16:41

Widać od jakiegoś czasu, że nastapiła zmiana w osobie redagującej tematy Zawadzkiego. Jednym Słowem powróciła dawna redaktor. Widać to bez czytania. Wystarczy spojrzeć na tematy. Jeszcze do tego niedbalstwo, Jakby tego było mało, to nawet nie mozna poprawnie napisać nazwisko. Lepiej wcale nie pisac..Same pierd...ły. Na pewno ten temat nie jest na 1 stronę. Chyba się tu płaci za wierszówke, ale pozostawiam to p. Naczelnemu. Myslę, że tematem nr 1 strony Zawadzkiego jest budżet. Po 1- podwyżki, po 2 plan przewiduje 3,5 mln na inwestycie, przy zabezpieczeniu własnych środków na 1 mln, czyli 2,5 mln kredytu? po 3- mysl, czy plan zakupu technikum od Starostwa, czyli mienia Naszego, gminnego, które za darmo zostało przekazane parę lat temu Starsostwu, a teraz mamy je kupić, czyli co - finansować starostwo. Mało, że mamy zapłacić za swoje, to jeszcze stracimy dochody z tytułu podatków, od gruntu i nieruchomości i problemy, bo żeby to dalej sprzedać, to trzeba zmienic plan zagospodarowania przestrzennego, w dalszej kolejności nie ma się zamiaru dopuścić od bidowy Centrum Przesiadkowego za prawie 1 mln zł, przywrócenia do ''zycia "" przedszkola, termoizolacje szkół, Hali Sportowej tez za prawie 1,3 mln zł i  inwstycje dróg, kolejne kilka mln zł. To tylko część tematów, które z tego budżetu-pomysłu burmistrza wynikają. Planuje się konsultacje z mieszkańcami, teraz, kiedy budżet jest juz ''klepnięty'' i jest w RIO i moża tylko teraz ''pogwizdać'', Są to tematy, ,które nas czytelników interesuja. Pokazuje ten artykuł kolejny raz , ze słabe rozeznanie, czy tez nie przykładanie się do tematu. Kolejny raz, bo mam na mysli atrykuł np na temat parkingu na Osiedlu Opolska 61, gdzie całośc sukcesu przelano na burmistrza i nie nawet nie wspomniano, że coś jest tu nie tak., że nalezy się sprostowanie tematu. Może tak trochę ''spaceru'' po mieście by się przydało i spojrzenia z bliska na tematy, a nie tylko z biura, czy telefonu

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Grudzień, 2016 - 14:19

Jeżeli boli to burmistrza, bo mu nie odpuszcza w realizacji jego ''dziwacznych'' pomysłów i dązy do realizacji tego co chcą i oczekują mieszkańcy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2016 - 16:52

Możeby tak trochę przedstawienia tematów z ''biura' p.burmistrza, jak on widzi, czy tez jak przygotował  gminę finansowo na temat oświaty-likwidacji gminazjów, płacenia 500 +, inwestycji, ściągalności podatków, planowanych dochodów i przychodów, budżetu, zatrudnienia, bezrobocia, funkcjonowania i rozwoju firm na terenie gminy, jak planowane zmiany w przepisach wpłyną na sytuację finansową gminy, itp.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2016 - 08:07

Rozmawiałem z jedną radną na temat uchwalonych podwyzek. Chciałbym wiedzieć jakie uchwalono podwyzki, czego one dotycza, za co mam więcej płacic jak równiez dowiedzieć się  dlaczego  obnizono jakieś stawki podatków, które ponoc były za wyskie do obowiązujących przepisów prawnych. Chciałbym wiedzieć, czy Państwo, tj. Sejm, czy tez  jakieś ministerstwo zmieniło przepisy, czy też było to spowodowane lokalna decyzją naszch władz. Może by tak wreszcie p. burmistrz zaczął coś wyjaśniać, lub żeby przemówił p. Przewodniczący rady. Wydaje mi się, że oboje sa od tego i że taka informacja należy się nam mieszkańcom gminy

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2016 - 11:36

Czytając przedmówców, zachęcam do przeczytania na forum zawadzkiego- moja gmina wypowiedź p. radnej Beaty Mańka-Kulik, która opisuje sytuacje dot. podniesienia podatków przez radnych (oprócz 3 radnych -p. B.Kulik, M.Kaczki i chyba p. radnego J.Szulca). Jak pisze wymieniona, to przez ostatnie 2 lata podwyżki są ciągle podwyższane i to więcej niz za wczesniejsze 4 lata.Dalej (tak to rozumiem), że nie prawnie wyzsze płacilismy podatki od gruntów pod wodami i za budynki pod przychodnie i gabinety. Dlaczego? Od czego sa prawnicy wgminie, którzy podpisują zgodność prawną pod takimi uchwałami,co robił nadzór prawny wojewody. który oceniał prawidłowość tycu uchwał. Wymieniona pisze równiez, że ona jak i wymienieni radni nie widzieli potrzeby podwyżek, gdyz są wypracowane (jeszcze) wolne środki. Jeżeli już postanowił p. burmistrz (a klepneli to pozostali radni), to powinien wskazać na jaki cel maja byc przeznaczone uzyskane z podwyzki środki finansowe? I ostatnim ciekawym tematem,który porusza jest uchwałą dot. gimnazjum-likwidować, czy nie. Jak wynika jej  wypowiedzi to nie wszyscy głosowali za pozostaniem- (jestem ciekaw jak głosowała p. radna-b.wieloletnia dyrektorka gimnazujm w Zawadzkiem). Jeżeli głosowała za likwidacja- to brak mi jest słów. Proponuje kolejny raz, aby głosowania uchwał podawać imiennie kto za, a kto przeciw, bym wiedział ja i wielu jeszcze innych wyborców jak (na kogo) mamy głosowac

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Grudzień, 2016 - 12:24

Dla tych ,którzy jeszcze płacza po Morysie.Źródło " W dolnym śląsku"-

Liczby nie kłamią

Nie inaczej jest w przypadku spółki Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Karpaczu, która na koniec ubiegłego roku była zadłużona na ponad milion złotych (w tym zobowiązania długoterminowe na kwotę 141 591,52 zł i krótkoterminowe - 876 083,55 zł).

Co na to Henryk Morys, prezes MZGK? Jak nam wyjaśnił „sytuacja spółki jest dobra - osiąga wynik dodatni oraz posiada dobra płynność finansową”.

Aby dowiedzieć się, jaki „wynik dodatni” osiąga spółka, wybraliśmy się do Krajowego Rejestru Sądowego we Wrocławiu, gdzie znajdują się jej akta – np. sprawozdania finansowe, opinie biegłych, czy podejmowane uchwały. Z zebranego materiału wynika, że w 2015 roku, spółka miała łącznie niecałe 15 tys. złotych zysku brutto. Kwotę, co do złotówki, przeznaczono na pokrycie strat z ubiegłych lat.

Milczenie jest złotem

Prezes Henryk Morys i urzędnicy z Karpacza nie odpowiedzieli na wszystkie pytania zadane przez naszą redakcję. Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie jest średnie roczne wynagrodzenie wraz z uposażeniem (np. wspomniane przez eksperta delegacje) na stanowisku prezesa spółki MZGK. Na to pytanie prezes odpowiedział nam: „Średnia płaca  miesięczna brutto wszystkich pracowników (wraz z nadgodzinami) za 2015 rok wyniosła 3637,28 zł”.

Jednak informację o wynagrodzeniu prezesa znaleźliśmy w jego oświadczeniu majątkowym za 2015 roku, opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Karpaczu. Z oświadczenia wynika, że roczny dochód prezesa to ponad 166 tys. zł - czyli miesięcznie zarabia prawie 14 tys. zł (przy czym średni miesięczny zysk spółki to ok. 1200 zł!).

Dla porównania – Grzegorz Kuzak prezes spółki Noworudzkie Usługi Komunalne, w której udziały ma zarówno gmina miejska, jak i wiejska (łącznie ok. 40 tys. mieszkańców) zarobił w ubiegłym roku 118 tys. zł – czyli zdecydowanie mniej, niż prezes z Karpacza.

Czy mieszkańcy Karpacza powinni domagać się obniżenia pensji prezesowi MZGK? Według dr Krystiana Mieszkały – zdecydowanie tak. – Z tą inicjatywą powinien wyjść burmistrz. Pensja prezesa to nic innego, jak pieniądze podatników. Jeśli władze miasta nie reagują, wówczas naciski powinna wywierać opinia publiczna –dodaje." Ps Czy w MZGK Karpacz szykuje się "cięzkie chorobowe"??? Dobrze ,że to już nie nasz problem ,Orgacki skutecznie to ukrócił

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2016 - 11:41

Ja z kolei chcę zwrócić uwagę jak ciekawy temat podjęła p. Redaktor, skoro wszystkie(oprócz błedu nazwiska) wypowiedzi są na inny temat. Gratuluję wyczucia. Ale tak trzymać bo więcej kasy mi zostanie w kieszeni, bo nie muszę kupować tygodnika.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2016 - 12:05

kugog- oj bedziesz czekał długo az się ten niedźwiedź obudzi. Szykuje się długa zima/ Ale tak juz na poważnie, to chcę Cię zmartwić. Pan burmistrz stwierdził na jednej z komisji, że są kierowane do niego pytania na forum, a on nie ma czasu na odpowiedzi i rozważa jak ten temat ''załatwić''. Widzi 2 mozliwości :1 - pytanie/odpowiedź i zamykam temat, i 2- nie będzie wypowiadał się na forum tylko na konkretne kierowane do niego e-maile. Tyle i tylko tyle. Koniec kropka. Zyczę więc Ci cierpliwości i długiego snu zimowego

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Grudzień, 2016 - 11:34

Nie wiem, czy to p. radnego Marka boli, czy nie. Jest on radnym i przedstawicielem przede wszystkim nas mieszkańców tego osiedla, i taka jest jego rola,  za która my wyborcy - mieszkańcy wystwiamy mu laurkę przy nastepnych wyborach (jak bedzie startował). Boli to przede wszystkim wiele innych osób, które się domagały tego parkingu i go po części realizowali, chodzili za tym wiele miesięcy, żeby doprowadzic do jego realizacji. Z kolei najwięcej to Boli czytelników, do których kierowany jest ten artykuł, którego przekaz jest nierzetelny, a jego opis wypacza to co jedni robia za darmo, społecznie, a inni biora za to pieniadze

Odpowiedz