fbpx Rzeka zarasta... | Strzelec Opolski

Rzeka zarasta...

Rzeka zarasta...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Susza daje się we znaki w Jemielnicy. Rzeka, która zasila w wodę jemielnickie stawy, zarasta. Sprzyja temu brak wartkiego nurtu. W efekcie nie ma też dopływu wód do stawu.

 

- Woda w stawie opada, trudno utrzymać odpowiedni jej poziom, a brzegi schną i kruszeją - mówi wójt Marcin Wycisło. - Będziemy musieli je zabezpieczyć – zapowiada.

 

Zwykle w takich przypadkach - gdy potrzebna była interwencja związana z odmuleniem rzeki lub udrożnieniem jej koryta - sprawę zgłaszało się do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. Jednak od 1 stycznia 2018 roku ta instytucja przestała istnieć. W życie weszło Prawo Wodne, zgodnie z którym powstała nowa instytucja - Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, która przejęła dotychczasowe kompetencje marszałków i samorządów województw w zakresie zadań dotyczących gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej.

 

Sprawę zarastającej rzeki w Jemielnicy nasza redakcja zgłosiła do Wód Polskich. Otrzymaliśmy odpowiedź Lindy Hofman, rzeczniczki prasowej PGW „Wody Polskie”, regionalnego zarządu w Gliwicach. Napisała ona między innymi:

 

[...] wykaszanie skarp i obwałowań rzek oraz zbiorników, będących w administracji RZGW w Gliwicach odbywa się sukcesywnie. Wykaszanie jest prowadzone co do zasady jeden lub dwa razy do roku przez służby terenowe RZGW w Gliwicach lub przez wykonawców wyłonionych w postępowaniach przetargowych. Procedura co do wyłonienia wykonawcy zleconych prac utrzymaniowych m.in. rzeki Jemielnicy zostanie wkrótce rozstrzygnięta a skarpy i obwałowania cieku wykoszone. PGW WP RZGW w Gliwicach dokłada wszelkich starań i intensyfikuje pracę swoich służb, aby wykaszanie na ponad 2 tys. km obwałowań i skarp cieków, którymi administruje na samej tylko Opolszczyźnie, odbywało się regularnie. Nie zmienia to jednak faktu, że tegoroczne wyjątkowo ciepłe i suche, bezdeszczowe lato nie sprzyja poziomowi wód w rzekach. Obserwowany niski stan wody w korycie wynika z niżówki hydrologicznej, nie zaś z faktu, że skarpy rzeki porasta roślinność [...]. Niski stan wód jest obserwowany na wielu ciekach w kraju i wynika z niższej niż średnia opadów w stosunku do poprzednich lat w czasie wakacji.

 

Pismo do Wód Polskich z prośbą o konserwację fragmentów rzeki skierowała również gmina Jemielnica.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Młodzi wkraczają do gry
Procent czy pół?
Budki... z książkami
OPS przyjmuje wnioski

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Wrzesień, 2018 - 19:30

Wstyd mi za Pana Romana Kolka.

Panie Kolek jeździ Pan po dożynkach i je zadarmo, jedzie Pan na odbiór drogi czy chodnika itp. Koledzy Pana w gazecie powiat strzelecki piszą " do lekarza nie w roku 2025" a więc i w starostwie dostrzegają beznadziejność służby zdrowia. Panie kolek to Pan odpowiada w województwie za służbę zdrowia i widzi Pan jak w starostwie Pana podsumowali. 

Tak więc Romanie zajmnij się jeszcze przez ten Pana ostatni miesiąc tym co do pana należy a więc służbą zdrowia a nie innymi sprawami. Wiem że teraz dożynki a wiec będzie Pana pełno, będzie Pan sobie jadł za darmo, a pacjenci będą czekać w kolejce do lekarza do 2025 r. Wiec wyborcy nie dziwcie się kolejkom do lekarza jak na stołkach zasiadają tacy ludzie jak Roman którzy wolą sobie pojechać na dożynki czy przekazać wóz strażacki niż walczyć z kolejkami. 

Panie Kolek dzisiaj dziękuję sobie że 4 lata nie oddałem na Pana głosu. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2018 - 10:25

Przeciętny  lekarz był , beznadziejny marszałek - karierowicz . Nikt normalny nie odda głosu  na lenia z parciem na lans

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2018 - 13:21

Mnie natomiast jest wstyd za osobników piszących odpowiednio: wczoraj o 19:30 i dzisiaj o 10:25. Jak tacy durnie mogą funkcjonować w naszym środowisku? Dlaczego nazywam ich obraźliwie durniami? Z bardzo prostego powodu. Tylko wyjątkowy głupek jest "inaczej zdolny" powiązać kiepski poziom opieki zdrowotnej w Polsce z działalnością Romana Kolka. Może stosować takie paralele wtedy jak Kolek zostanie co najmniej premierem tego źle zarządzanego kraju. Osobiście mu tego nie życzę... Pierwszy cymbał jest wyłącznie głupi - patrz wiązanie dożynek z kolejkami do lekarzy. Drugi natomiast jest wybitnie prymitywny i chamski z wyraźnym komleksem niższości stymulowanym zazdrością. Opolanie za Kolkiem!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2018 - 13:44

Dlaczego ci wstyd? Dlatego ze napisali prawde? To wypowiedzi ludzi dla ktorych biale jest bialym a czarne jest czarnym... To wypowiedzi ludzi ktorych nie manipuluje zadna partia, ktorzy nie otrzymuja lapowek (premi) za mowienie tego co inni chca uslyszec. Kieruja sie uczuciami, swoim rozsadkiem ktorego nie tobie oceniac! Kim jestes? Zapewne kims kto nie ma swojego zdania. Marionetka ktorej sterowaniem zajmuja sie inni. Nie posiadasz szacunku, honoru i to czyni z ciebie czlowieka ubogiego, wrecz zacofanego! W swoim wpisie biadolisz jak stara baba a niczego nie napisales kto jest odpowiedzialny za zarosnieta rzeke! Wycislo? Kolek? Widzisz, zadnego z nich nie interesuje syf jaki mamy we wsi! Moze jako inteligentny czlowiek podalbys jakies przyklady rozwiazania problemu a nie biadolil ze az sie plakac chce! Powiedz, doznales zbyt malo matczynej milosci w zyciu ze tak wyjesz? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2018 - 16:06

Z radością zaliczam cię do grona osobników opisanych w poście z godz. 13:21. Wiesz czym zaslużyłeś na to szczególne wyróżnienie? Brakiem umiejętności czytania tekstów ze zrozumieniem. Artykuł prasowy, pod którym się popisujemy swoimi mniej lub bardziej udanymi wypowiedziami, wyraźnie wskazuje instytucję opdpowiedzialną za utrzymanie rzek. Nie jest to bynajmniej agenda samorządowa a dziecko poczęte i urodzone przez urzędników a poźniej parlamentarzystów miłościwie nam rządzącej, jedynie słusznej opcji politycznej a nie środowisk związanych z Kolkiem czy Wycisłą. Kompromituj się dalej. Powodzenia! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2018 - 02:35

 Lubię Kolka i na niego zagłosuje, bo on walczy ze smogiem. To dla mnie priorytet.

Kolek nie je za darmo. Tylko bierze udział w spotkaniach oficjalnych, gdzie zwyczajowo się jada z zaproszonymi gośćmi. Jak twierdzisz, że to jedzenie za darmo..... to idź i powiedz to PREZYDENTOWI DUDZIE, który 11.11.2018 , czyli w stulecia niepodległości Polski, będzie mieć przyjęcie na 500 osób. Idź i mu powiedz o darmowym jedzeniu, to Cię w najlepszym wypadku spisze Policja, a w najgorszym spałuje.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2018 - 14:16

PO nic nie jest w stanie pobić, tępy naród dał się okraść i wydoic a trzeci filar 80 miliardów nic nie  przebije.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Wrzesień, 2018 - 00:21

Jezeli PO byla zla, to nie wynika z tego, ze PiS ma prawo byc zly, bo PO byla zla....!!!!

Jezeli PO byla zla, to PiS mial szanse pokazac, ze jest inny....nie pokazal

To ze Hitler mordowal zydow, nie daje prawa jego nastepcom do mordowania zydow..!

Portret użytkownika annabel
Wysłane przez annabel (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2018 - 11:43

W jaki sposób walczy ze smogiem?? Puszcza mniej bąków? Czy może utylizuje śmieci na  wysypiskach (czytaj podpala).... czy możewreszcie montuje wszędzie czujniki smogu ,które nam powietrze poprawią....

Portret użytkownika Kokoszka
Wysłane przez Kokoszka (niezweryfikowany) w 4 Wrzesień, 2018 - 00:17

Kolek ma olejowe ogrzewanie w domu, wiec nie smrodzi. ZACZAL SAM OD SIEBIE.....!

Pozatym stara sie uswiadamiac debili, zeby nie palili smieciami i weglem.

W Europie zachodniej nie trzeba uswiadamiac, ze wegiel i smieci, to rak. ONI PALA GAZEM, bo gaz jest czysty w spalaniu..... W Polsce palenie smieciami to dla Polaka nic zlego.... i z tým ciemnogrodem ajzatycko-polskim walczy Kolek.

W Afryce sie murzyni morduja sie nawzajem... W Polsce wiemy, ze nie wolno zabijac innych... ale dla Afryki to rewolucja...intelektualna....aby zaczac...nie zabijac.....

Tak, jak Polacy z politowaniem patrza na zabijacych sie murzynow, tak z politowaniem na Polakow palacych smiecami patrzy SZWAJCAR, SZKOT, SZWED, NORWEG i inne bogate narodo Europy zachodniej....etc

Kolek uwiaswiadamia, aby Polska stala sie krajem na wzor zachodni.... I

 

Odpowiedz