fbpx Rzadka tradycja | Strzelec Opolski

Rzadka tradycja

Rzadka tradycja

Artykuły : 
Numer wydania: 

Żędowice to jedna z niewielu miejscowości w Polsce, gdzie odbywają się wielkanocne procesje konne. Opisane są one m.in. w książce „Czas niezwykły. Obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku”. Kto i gdzie zorganizował pierwszą taką procesję - nie wiadomo, ale od 34 lat tradycja ta jest kultywowana w Żędowicach.

 

Zwyczaj praktykowany jest na Opolszczyźnie i w województwie śląskim, a także w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Jak podają autorzy wspomnianej publikacji, są to dziękczynno-błagalne objazdy pól. W Żędowicach w procesji biorą udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Koni Hubertus z Toszka oraz lokalni jeźdźcy. Do wspólnej modlitwy przy krzyżach przydrożnych zachęca się wszystkich.

 

Jeźdźcy i bryczki 22 kwietnia wyruszyli z placu przed firmą Bronder i ulicą Opolską udali się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zawadzkiem. Zatrzymywali się przy przydrożnych krzyżach, gdzie czekali na nich mieszkańcy, tam modlono się i śpiewano. Powrót odbywał się ulicami Miarki i Mickiewicza, a dalej polami w kierunku Żędowic. Jeźdźcy spotkali się na boisku przy ulicy Stawowej, gdzie czekał na nich sołtys Patryk Kotylak z kawą, ciastem i grillem.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dwa jajka pękły
Wieś na stronie
To już w sobotę!
Drugie podejście
Niepozorna, a potrzebna

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Maj, 2019 - 13:11

Oooo! Przepraszam bardzo mnie i wielu moim znajomym nie przeszkadza,nie przeszkadzał 30 lat to i następne 30 nie będzie przeszkadzał.

Odpowiedz