fbpx Ruina Myśliwca | Strzelec Opolski

Ruina Myśliwca

Ruina Myśliwca

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=1255|title=|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=113]W tym roku minie sto czterdziesta rocznica urodzin Franciszka Myśliwca - znanego śląskiego działacza, który urodził się i swoją młodość spędził w Sprzęcicach
Kto przejeżdża przez Sprzęcice nigdy nie domyśli się nawet, że właśnie stąd pochodziła taka osobistość. Jego rodzinny dom, usytuowany na końcu wsi, popada od lat w ruinę. Nie ma nawet wzmianki, że tu żył i pracował na ojcowskiej roli Myśliwiec. Upamiętnia go nazwa ulicy – jedynej we wsi.
Dom niszczał przez z góra ćwierć wieku – odkąd opuścił go poprzedni właściciel. Pięć lat temu kupił go sprzęcicki gospodarz Walenty Polok.
- Na razie w pomieszczeniach gospodarczych trzymam młode bydło. Trochę porządkuję teren, ale na razie nie mam pieniędzy, aby zacząć remontować budynki – wszystkie są w fatalnym stanie i tak naprawdę – zwłaszcza dom (albo raczej to co po nim zostało) nadają się do wyburzenia. – mówi Polok.
Rodzina ma pomysły, ale na ich realizację trzeba znaleźć środki.
- Chcielibyśmy założyć agroturystykę, z możliwością przejażdżek konnych. Nasza wieś doskonale nadaje się na wypoczynek – spokojnie tu, wkoło pola, lasy, blisko góra św. Anny. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby gmina, albo jakieś stowarzyszenie zechciało upamiętnić choćby jakąś tablicą ten budynek. Mało kto wie, że jest to ojcowizna Myśliwca.
Sołectwo przystąpiło jakiś czas temu do Programu Odnowy Wsi. Lokalni liderzy za hasło programowe przyjęli: Sprzęcice - oaza spokoju. Zamiary Poloków, gdyby zostały zrealizowane, dobrze wpisywałyby się w planowany kierunek rozwoju wioski.
- Już od dawna nosimy się z zamiarem stworzenia jakiejś Izby Pamięci poświeconej Myśliwcowi, ale niestety nie dysponujemy żadnym pomieszczeniem, nawet zebrania sołeckiego nie ma gdzie zrobić. W innych wsiach pozostały budynki po szkołach, przedszkolach czy spółdzielni – u nas takich nie było. Nowego budynku nikt nie wybuduje – wieś jest mała, skąd na to weźmiemy pieniądze? – mówi Franciszek Nieświec.
Na Izbę idealnie nadawałby się dawny dom Myśliwca, ale o tym trzeba było myśleć 25 lat temu, kiedy cokolwiek można było tu zrobić. Wtedy Gmina jednak nie interesowała się prywatną własnością.
Może warto wrócić do tematu. Świetności starym ruinom raczej się nie przywróci, ale w ramach popularyzacji historii lokalnej, powrotu do regionalizmu postarać się o utrwalenie pamięci Myśliwca. Sprzęcicom, małej wiosce na skraju gminy zainteresowanie na pewno się należy.
bea

Odpowiedz