Rolnicy się napracowali i chleb dali

Rolnicy się napracowali i chleb dali

Artykuły : 
Numer wydania: 

Przed rokiem w Ujeździe świętowano dożynki wojewódzkie. Tym razem żniwniok miał charakter gminny, ale był równie udany.

W niedzielę proboszcz ks. Zygfryd Flak odprawił w Ujeździe mszę dożynkową. Później, o 14.00 ulicami miasta z rynku do parku przeszedł korowód. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 10 miejscowości w gminie. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i przygotowali przepiękny barwny korowód. Prześcigali się w pomysłach na platformy - było ich tak dużo, że przemarsz trwał przeszło godzinę.

Na boisku czekała już przystrojona scena, na której orkiestra odegrała dożynkowy hymn, a burmistrz Tadeusz Kauch przyjął chleb dożynkowy z rąk starostów Kariny Ogazy z Nogowczyc i Janusza Gismana z Niezdrowic.

- Rolnicy, dziękujemy za to, żeście się napracowali i chleb nam dali - mówił burmistrz. - W tym roku do rolników, działkowców i ogrodników z gminy dołączyła winnica rodzinna z Balcarzowic - chwalił.

- Macie w gminie również przemysłowego rolnika - burmistrza - zwrócił się do gości starosta Józef Swaczyna. - Strefa gospodarcza się rozwija, burmistrz zbiera plon - dodał. Starosta wspomniał też, że na dożynkach w Ujeździe jest po raz 15.

- Chyba należy mi się tytuł honorowego uczestnika? - zażartował.

Wśród zaproszonych na dożynki gości znaleźli się przedstawiciele gmin partnerskich: z Czech Břidličnej, z Niemiec Nusplingen i Lobenstein.

W części artystycznej wystąpili m.in. orkiestra ze Świbia, Mariusz Kalaga, zespoły taneczne z ośrodka kultury w Ujeździe, chór z Lobenstein, zespół Frohsinn oraz Redlin. Wieczorem zaprezentowali się Zgrani Fojermani oraz zespół Trio.

Na dożynkach było też sporo atrakcji towarzyszących m.in. miasteczko rowerowe dla dzieci, pokazy akrobacji rowerowej, symulator dachowania. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, pokosztować miodów i wina, popłynąć w rejs statkiem po Kanale Gliwickim.

- Dziękujemy mieszkańcom za liczny udział w dożynkach, strażakom i policji za czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ujeździe, rolnikowi Grzegorzowi Rekus ze Starego Ujazdu i Teresie Paluch za pomoc w organizacji imprezy, sołectwom za przepiękne korowody i misterne korony. Dziękujemy rodzinom, które przyjęły gości z zagranicy, rodzinie Miś za opiekę nad sportowcami, dyrektor szkoły w Ujeździe, Jadwidze Pszon-Chwedynie, i Krystynie Wodniok za pomoc w ugoszczeniu osób z partnerskich gmin - mówią zgodnie organizatorzy burmistrz Tadeusz Kauch i dyrektor ośrodka kultury Krystyna Kałużny.

JK

Odpowiedz