fbpx Radna wyszła z sesji na znak protestu | Strzelec Opolski

Radna wyszła z sesji na znak protestu

Radna wyszła z sesji na znak protestu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Podczas sesji 28 grudnia radni gminy Zawadzkie uchwalili budżet na 2018 rok. Jego założenia od początku nie podobają się przewodniczącej komisji budżetu i finansów, Beacie Mańce-Kulik. Na początku obrad radna przypomniała, że burmistrz planuje trzymilionowy kredyt na remont hali sportowej, co ma przynieść zadłużenie gminy na koniec kadencji na około 6 milionów złotych. Zdaniem Mańki-Kulik, gmina przez całą kadencję powinna oszczędzać, aby termomodernizację hali zrealizować z własnych środków. 
Większość radnych i burmistrz bronili jednak zarówno nowego budżetu, jak i dotychczasowych działań. Przewodniczący Stanisław Kiełek przypominał, że gmina włączyła się do subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego, bo obiecywano dotację na kwotę 85% wartości termomodernizacji. Dziś wiemy już, że dotacja wyniesie około 32%, a wycofanie się mogłoby przynieść negatywne konsekwencje dla całego subregionu. Janina Kulińska przyznała, że jej hala sportowa nie jest potrzebna, ale rozumie, że to miejsce jest ważne dla osób młodych i uprawiających sport. Popiera ten projekt, jednak nie powinno to być jedyne zadanie, które widzi gmina. Maria Miszczyk zauważyła, że wszystkie realizowane w czasie kadencji inwestycje były ważne i nie wyobraża sobie, że którąś można byłoby wykreślić. 
- Ja się z tym zgodzić nie mogę! Protestuję przeciwko zadłużaniu gminy - grzmiała Beata Mańka-Kulik i opuściła salę. 
Skarbnik gminy, Karina Nowak, tłumaczyła, że kredyt musiał zostać zaplanowany, aby domknąć budżet „na papierze”, ale gmina cały czas oszczędza. 
- Jesteśmy ostatnimi osobami, które chciałyby zadłużyć gminę - podkreślała Nowak. 
Ostatecznie radni budżet przyjęli. W głosowaniu wzięło udział 10 osób: Beata Mańka-Kulik opuściła salę, a radni Marek Kaczka, Joachim Szulc, Jan Czanguleit i Beata Ibrom-Duda nie wzięli udziału w sesji. Dziewięciu radnych poparło plany na 2018 rok, Urszula Piekacz wstrzymała się od głosu. 
W budżecie gminy, poza termomodernizacją hali za 3,3 miliona złotych, w bieżącym roku mają być realizowanie jeszcze dwie inwestycje: budowa tzw. Centrum Przesiadkowego, czyli remont ulicy Dworcowej z utworzeniem parkingów i zatok autobusowych (koszt ok. 800 tys. złotych) oraz budowa placu zabaw za 30 tysięcy.
MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dyrektorze, znajdź się!
Sukces młodych szczypiornistów
Gmina Zawadzkie w sklepie
Zimno w karetce

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 09:41

brawo pani radna  chociaz jedna pokazała co mysli o tej utopii burmistrza kolejny tak wielki kredyt to zabójstwo dla i tak już zadłuzonej gminy

 

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 10:46

I tak za to zapłacą mieszkańcy.

Oto dowód chorych ambicji.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 12:40

ci dalej z tym centrum przesiadkowym jakie centrum kto tam bedzie sie przesiadał i do czego nie lepiej te pieniądze przesunac na remont hali czy tam w tym urzędzie naprawdę są sami niemyslący

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 13:44

Centrum przesiadkowe to nic innego jak tylko przechowalnia rowerów na stacji PKP, ot i cała fllozofia

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 14:57

Przecież te ważne inwestycje mozna odłozyć, ważniejsze jest powołenie kolejnej chorej instytucji jak BiK czy utowrzenie centrum przesiadkowego.

Są sprawy ważne i mniej ważne

powinno sie zacząć od tych ważnych inwestycji , a nie zajmować sie swoim chorymi pomysłami

Portret użytkownika Czytelnikkk
Wysłane przez Czytelnikkk (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 15:09

Zrozumcie wreszcie ze to nie urzednicy sa winni tylko burmistrz ma takie "wizje".

Snia mu sie czy skad on je bierze...

A pozniej na radnych sie zrzuca winne bo oni podjeli decyzje.

 

Brawo Pani Beato!!!

Portret użytkownika Czytelnik102
Wysłane przez Czytelnik102 (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 16:49

Kolejna "Myszka-agresorka"! W innych sprawach za czasów Orgackiego jak robili na przekór mieszkańcom jakoś nie trzaskała drzwiami?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 17:30

Zamiast sloganów napisz co zrobili przeciw mieszkańcom? I jak w tamtej kadencji wyglądało zaciąganie kredytów, bo ten burmistrz w tym jest niekwestionowanym "mistrzem".

Portret użytkownika Przypadkowy
Wysłane przez Przypadkowy (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2018 - 08:46

Inwestycje tylko w oparciu o ustalenia rachunku ekonomicznego!

Czy w przypadku planowanych i w/w inwestycji mialo to miejsce?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2018 - 21:09

Nareszcie ktoś z jajami przecież pomysły naszego wodza to skandal i niegospodarność!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2018 - 09:39

Zastanawiam się czy naprawdę wśród radnych tylko jedna osoba jest myśląca czy inni nie widzą co wyprawia burmistrz  jak doprowadza gminę do bankructwa ,że jego pomysły i projekty maja tylko służyć do wybicia się przed wyboram,i ma być o wszystkim głośno żeby ludzie myśleli że tyle się dzieje pstryknąć parę fotek na otwarcie  na co komu centrum przesiadkowe, komu będzie służyć połączenie kinoteatru z biblioteką,beznadziejne wyspy na których wszystko niszczeje i młodzież rozrabia a menele maja miejsce spotkań,gdzie są nowe miejsca pracy gdzie są nowe mieszkania po prostu utopia

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2018 - 10:28

a ja z innym tematem może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym dyrektorem żłobka została wybrana p Guzy z Urzędu nawet wstęgę na otwarciu przecięła  a teraz co odwołali ją, o co biega

Portret użytkownika Czytelnikkk
Wysłane przez Czytelnikkk (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2018 - 14:35

Z dyrektorka zlobka.. no coz moze lubi byc medialna jak jej szef

 

W strzelcu pisze ze o kase ...jak zwykle

Ale posmiewisko niezle.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2018 - 15:31

Jeżeli pani Guzy startowała do konkursu na stanowisko dyrektora żłobka to chyba musiała znać warunki finansowe i zakres kompetencji wchodzących w  skład tej funkcji bo inaczej sobie tego nie wyobrażam tak jest w każdej sytuacji jak chcemy podjąć nową pracę tym bardziej w placówce państwowej(samorządowej) dlatego z artykułu opis sytuacji wygląda tak jakoby pani zachowywała sie jak rozkapryszone dziecko "mamusiu teraz chcę kupę a za minutkę sisiu"

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Styczeń, 2018 - 10:01

cała  ta sprawa to kolejny dziwny  smród, na siłę wypchana na stołek przed otwarciem  i tak już spóżnionym o 3 miesiące i nagle  wycofuje sie i znowu przesuniecie o kolejne 2 miesiące kpina jakaś lekceważenie rodziców ,pracowników i mieszkańców  miasta,ale tak właśnie wyglądają pomysły burmistrza nieprzemyślane,spontaniczne i bezsensowne,

 

Portret użytkownika Mieszkanka Żędowic
Wysłane przez Mieszkanka Żędowic (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2018 - 15:11

Witam! Radni - bezradni! W głosowaniu jest się ZA albo PRZECIW! Wstrzymanie się od głosu to wstyd i hipokryzja! Jesteście głosem mieszkańców! Jeśli nie macie swojego zdania i nie potraficie się określić - to nie pchajcie się na stołki! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Styczeń, 2018 - 17:26

Ciekawe rzeczy są opisywane w licznych artykułach dotyczących „pracy” Rady naszej Gminy. Staram się odłsuchiwać posiedzenia wszystkich komisji. Proszę mi wyjaśnić jak to się dzieje. Jest omawiany jakiś temat i kierowany pod głosowanie. Większość naszych radnych jest przeciw omawianym tematom. A jak jest zaraz głosowanie to głosują „za” ale twierdzą nadal że są przeciw. Pytam się Was radni miasta i gminy Zawadzkie, jak to się dzieje że jesteście przeciw a głosujecie za? Proszę mi to wyjaśnić bo tego nie rozumiem naprawdę. Narzekacie że pomysły burmistrza są złe a zaraz je popieracie w głosowaniu. O co chodzi?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2018 - 08:36

Gdzie są teraz ci ''aktywni'' jak p. Norbi, smok i pan b.radny z Żędowic. To, że radni mówia '' nie'' a głosuja na ''tak'' jest to wina ( moim zdaniem) p. Przewodniczącego Rady. Nie widzi i nie czuje jaka role powinien odgrywać. Wystarczy dobrze przeliterować i kilka sekunt pomyśleć nad znaczeniem '' PRZEWODNICZĄCY RADY'' (albo pójść do pobliskiej biblioteki i poczytać w słowniku wyrazów obcych). Mam wrażenie, że wchodzenie w rolę przewodniczącego ma wyłącznie charakter finansowy i dorobku, bo jest to ok. 1.100 zł. Proponuje diete tak jak radni, czyli gdzieś ok. 100, a reszte wg. jakiegoś regulaminuaktywności, pracy w rozumieniu cytowanego wyżej znaczenia ''PRZEWODNICZĄCY RADY'', bo to przestaje byc juz smieszne

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2018 - 09:52

Proponuję w przyszłych wyborach - które są wkrótce kandydować i zaproponować dla siebie wynagrodzenie w kwocie 100 zł. Proszę wyjść z ukrycia i na najbliżeszej sesji złożyć taki wniosek.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Styczeń, 2018 - 11:19

Jak najbardziej. Czas najwyzszy skończyć z bylejakościa, czy powiedzeniem z przeszłości, ''czy się siedzi, czy sie lezy to się należy...'' a co do kwot, to takie na dzis obowiazują kwotowo za udział w sesji, czy komisji. Skoro tak wazna jest rola Przewodniczącego Rady i jest ona odzwierciedlona w uposażeniu-ryczałacie, to nalezy na nia zapracować. Skoro sa uwagi takie jak w powyższej dyskusji, to bezsprzecznie za taki stan głosowania odpowiedzialny jest Przewodniczący Rady. Dodam do tego, że w tej bibliotece niech jeszcze Przewodniczący popatrzy jaka rolę pełni w Gminie Rada, bo czasami mam wrażenie, że reperezentuje  on organ wykonawczy jakim jest burmistrz. Może dlatego tak Radni głosują, czyli myslą jak rada czyli jako organ uchwałodawczy,a głosuja jako organ wykonawczy, czyli jak chce burmistrz..Co do kwoty, to przywołałem obecnie obowiązujące stawki. Czy są słuszne- może nie. Przy takim zrozumieniu i postepowaniu uważam za zbyt duże zróżnicowanie diety radnego z ryczałtem Przewodniczącego. Niech jest to 400-500 radnego do 1.100 Przewodniczącego,  a nie 100 zł do 1.100 zł. Tym zachecam przedmówcę do udziału (równiez) do wyborów, bo rozumiem, że 100 zł do za mało do dla niego aby takadecyzję podjąć i tez się ujawnić co chciałby za to zrobić dobrego na rzecz Gminy

Odpowiedz