fbpx PUKiM wegetuje, rada dyskutuje | Strzelec Opolski

PUKiM wegetuje, rada dyskutuje

PUKiM wegetuje, rada dyskutuje

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ponad 40 minut trwała dyskusja nad projektem uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na przystąpienie do reorganizacji spółek komunalnych, czyli Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Mieszkaniowych oraz Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji. Przypomnijmy, że PUKiM miałby stać się częścią SWIK. Uchwałę intencyjną w tej sprawie radni podejmowali w środę, 25 września, na sesji rady miasta.

 

- Kolejność jest taka, że samorząd ma zamiar reorganizacji, ale potem wszelkie działania i procedury przechodzą na zarządy spółek. To one mają analizować i przygotować plan połączenia spółek co do kapitału, akcji, pracowników, i powiadomić wspólnika, którym jest burmistrz, o działaniach, i o tym, jak zamierzają one być zrealizowane - mówił wiceburmistrz Józef Kampa.

 

Głos w sprawie zabrało kilku radnych m.in. Marek Zarębski.

 

- Po przedstawionej analizie przygotowanej przez firmę, odnoszę wrażenie, że sytuacja PUKiM nie jest katastrofalna. Prosiłbym, aby połączenie przeprowadzić wnikliwie, bez zbędnego pośpiechu - podkreślił Zarębski.

 

- Będę głosować przeciwko i otwarcie o tym mówię - zabrał głos Jan Chabraszewski. - A dlaczego tak zagłosuję? Raport pokazuje jedynie historię spółek sprzed 3 lat. Nie napisano jednak, dlaczego mamy połączyć te spółki, może jest inna koncepcja, która rozwiązałaby problem ze spółką. Jeśli podejmiemy uchwałę intencyjną, to z góry skazujemy się na pewne rozwiązania, czyli likwidację PUKiM-u przez wchłonięcie go przez SWiK. Zalecałbym dużą ostrożność, żeby za kilka miesięcy nie okazało się, że to nie jest dobra droga - argumentował radny.

 

- Panie radny, wydaje mi się, że ta koncepcja została przedstawiona. To ma być recepta na funkcjonowanie spółki w naszej przestrzeni publicznej. Spółka będzie wykonywała najważniejsze usługi dla mieszkańców, czyli, odbiór odpadów komunalnych, ścieków i dostarczanie wody. To ma być partnerstwo, a zespoły, które usiądą do rozmów, wypracują taką formę działania, że te straty, które niestety są najistotniejsze, czyli straty ludzkie, pracownicze, będą jak najmniejsze - stwierdził Henryk Skowronek.

 

W dyskusję włączył się burmistrz Tadeusz Goc. Podkreślił, że dyskusja nad PUKiM-em trwa już kilka lat.

 

- Rzeczywiście patrzymy na tę wegetację spółki z przyzwoleniem, ale nie można liczyć na cuda, że przyjdzie ktoś i powie, że będzie wspaniale, bo nie będzie... - mówił. - Jestem burmistrzem, menadżerem, który kalkuluje ryzyko. Proszę nie zamykać się wyłącznie do załogi, załoga jest ważna, ale śmiem twierdzić, że społeczność lokalna jest ważniejsza - dodał.

 

Na sali zrobiło się głośno. Gorącą atmosferę przerwał Bogusław Farion, który zgłosił formalny wniosek o zakończenie dyskusji i przejście do głosowania.

 

- Nie zostały wprowadzone żadne nowe treści niż na posiedzeniu wspólnym - mówił.

 

W tym momencie Jan Chabraszewski wstał i powiedział, że komisje wspólne nie są transmitowane i mieszkańcy gminy nie widzą dyskusji radnych, dlatego dyskusja na sesji ma trwać tak długo, żeby mieszkańcy mogli usłyszeć wszystkie argumenty za i przeciw. Farion był jednak pierwszy i radni przegłosowali jego wniosek. Na „nie” byli jedynie Tadeusz Koteluk, Piotr Pospiszyl i oczywiście Jan Chabraszewski. Następnie radni głosowali nad uchwałą w sprawie przystąpienia do reorganizacji spółek. Marek Zarębski i Andrzej Porębny nie wzięli udziału w głosowaniu. Od głosu wstrzymał się Tadeusz Koteluk, na „nie” byli Piotr Pospiszyl i Jan Chabraszewski, pozostali radni głosowali na „tak”.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Poszedł na złom...
Realizują i planują
Mamy srebrny medal!

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Październik, 2019 - 11:01

A wiec dla Goca załoga PUKiMu nie jest ważna bo to nie społeczność lokalna. Komunisci sa jednak niereformowalni.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Październik, 2019 - 11:09

Skoro społeczność lokalna jest ważniejsza to fla dobra tej społeczności powinien sie pan, panie Goc podać do dymisji.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Październik, 2019 - 00:09

   Zbliżają się wybory  i   należr  zreorganizować  PUKIM    aby za   wykonaną pracę  otzrymać od  urzędu  miasta   [  strzeleckich podatników ]   wysoką  premię  która  pokryje  koszty  kampani   wyborczej     do   koryta   [  patrz   rzypadek   KOMISARZ     FELINIAK ] 

Odpowiedz