Przyszły rok będzie drogi

Przyszły rok będzie drogi

Artykuły : 
Numer wydania: 

Burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski w 2016 roku odszedł od wprowadzonego przez poprzednika zwyczaju organizacji spotkań z mieszkańcami dotyczących planów budżetowych na kolejny rok. Jak przekazano radnym na sesji, zdaniem burmistrza na zebrania te przychodziła tylko garstka mieszkańców. Gmina postanowiła dotrzeć do obywateli w inny sposób: wydano ulotki informacyjne, zawierające podsumowanie trwającego roku w gminie oraz założenia na ten nadchodzący.

Folder ma cztery strony A4. Możemy się z niego dowiedzieć między innymi, że gmina w bieżącym roku wydała ponad 1 763 000 zł na inwestycje, prawie milion z tej kwoty pozyskano z zewnątrz. Są także informacje na temat stanu oświaty, wyposażenia jednostek pożarniczych oraz dotacjach przekazanych na sport i kulturę oraz innych podstawowych działaniach samorządu.

Ostatnia strona publikacji to plany na 2017 rok. Gmina ma ambitne plany inwestycyjne, szykuje się też parę zmian, które bezpośrednio wpłyną na życie mieszkańców. Najwięcej kontrowersji wywołuje projekt budżetu. Radnym przedstawiono go pod koniec listopada, mieszkańcy otrzymują go niemal w połowie grudnia. W poniedziałek 12 grudnia rano pytałam mieszkańców Zawadzkiego, czy widzieli już ulotki, i nie spotkałam takiej osoby.

W przyszłym budżecie zaplanowano szereg inwestycji, największe to budowa tak zwanego centrum przesiadkowego, przebudowa pięciu dróg w tym Ligonia i Paderewskiego w Zawadzkiem, przerobienie budynku na Powstańców Śląskich na żłobek i termomodernizacja hali sportowej. W budżecie na 2017 rok na wydatki inwestycyjne zaplanowano niespełna 3,5 miliona złotych, tymczasem zgodnie z dokumentacją kwota ta nie wystarczy nawet na inwestycje w hali sportowej. Gmina chce starać się o środki zewnętrzne z programów rządowych i Unii Europejskiej. Oby udało się je pozyskać.

Jak dowiadujemy się z ulotki, od przyszłego roku mogą podrożeć bilety komunikacji gminnej, która gminną być przestanie - przejmuje ją we władanie powiatowy związek „Jedź z nami”. Z informatora wynika też, że mogą wzrosnąć ceny śmieci. Na pewno mieszkańców czekają zmiany harmonogramu odbioru śmieci oraz zmiany w systemie segregacji.

Z informacji zawartych w informatorze wynika, że do 21 grudnia mieszkańcy mogą zgłaszać mailowo bądź pisemnie swoje uwagi do budżetu. Nie wiadomo, jak gmina chce uwzględnić postulaty mieszkańców. Co prawda rada ma głosować nad projektem dopiero 28 grudnia, ale komisje omawiają go w bieżącym tygodniu. Na tym etapie planowania wydatków jest już za późno na zmiany i wprowadzanie na przykład nowych inwestycji. Zapytaliśmy w urzędzie, w jaki sposób głosy mieszkańców będą brane pod uwagę, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Zdaniem radnej Beaty Mańki-Kulik, przewodniczącej komisji budżetu i finansów, która 12 grudnia także nie widziała jeszcze gminnego folderu, informacja na temat planów budżetowych płynie do mieszkańców zbyt późno.

- W ubiegłym roku te informacje docierały do obywateli wcześniej, przed przesłaniem projektu budżetu do Regionalnej Izby Obrachunkowej - mówi. - Uważam, że powinna być podtrzymywana tradycja bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. Ulotka to dobry pomysł, ale jako dodatek i przygotowana dużo wcześniej.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gmina nie musi zwracać
Pampersy i huśtawka w szkolnej bibliotece
Woda drożej, ścieki taniej
Super sprzęt w GOSiT
Świątecznie i sportowo

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2016 - 10:47

Jak się chce to można. lepiej żeby ludzie nie wiedzieli zbyt dużo . jak będą wiedzieć wcześniej to będą wymyślać i wysyłać swoje uwagi do projektu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2016 - 14:21

Chciałbym p. Rdaktor wiedzieć, w jakim stanie finansowym gmina bedzie na 31.12.2016r, a w jakim bedzie na koniec tej kadencji. Przecież do dzis płacimy ok. 1 mln zł raty za długi zaciągnięte przez tego burmistrza w jego wcesniejszej kadencji (chyba do 2020 lub 2023r). Czytając artykuł między wierszami, to mamy odpowiedź na temat Centrum Przesiadkowego. Już kiedyś wczesniej pisałem (ok 6-10 m-cy temu), przed pojawieniem się tematu Centrum, że u naszego burmistrza był v-ce starosta w sprawie PKS i komunikacji powiatowej - i mamy odpowiedź o co chodziło, Naszą chcą zlikwidować i wybudować inną- powiatowa za prawie 1 mln zł, do czego mamy się dołozyc i jeszcze dopłacać za bilety, czy to jest uczciwe. Dalej - przemilcza się przez burmistrza chęć kupienia od starostwa technikum - o czym też juz wczesniej piszałem. Dalej w budżecie planuje sie środki finansowe ze sprzedaży terenu k/ Czerwonej Torebki, który już jest sprzedawany kilka lat i bez efektu, planuje się sprzedać działki budowlane na Paderewskiego, gdzie wszystko jest jeszcze w lesie, bo zapomniano,że tam jakaś rura gazowa biegnie i trzeba nowy plan.Są to pieniadze, których nie ma i nie bedzie, a sa zaplanowane w budżecie, więc co się zrobi- zaciagnie kolejny kredyt. Dlatego się na kartce pisze(bo internet i forum juz o  nim zapomniał - pytanie-odpowiedź i zamykam temat)), aby nie było pytań i dyskusji ze strony mieszkańców. bo my mamy tylko płacić i cicho siedzieć.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Grudzień, 2016 - 19:12

Słyszalem,żep. Przewodniczący RADY RAZEM Z P. BURMISTRZEM, tworzyli ten budzet. No gratuluję. Widzę, że był. p. Przewodniczący wreszcie w bibliotece i odrobił  lekturę, Czy aby tą właściwa. Zapytam co z cmentarzem, co z basenem, co z technikum, co będzie z komunikacja i inni rzeczami. Zapomniał Pan ile długu wtedy zostało kiedy był Pan  tylko radnym. Czarno to widzę, gdy scenariusz ten się powtórzy, gdy Pan jest przewodniczącym i  współautorem tego budżetu

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2016 - 06:28

Od dłuższego czasu można zauważyć ze ktoś tu ma wielki problem do p.Kiełka ciagle go atakuje

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2016 - 09:53

To nie ten ktos, tylko on sam ma problem. Trzeba spojrzeć w lustro i zderzyć się z czasem.Poza tym ''slizga'' się od wielu lat, jak nie z ''lewa'' to z ''prawa''. Niestety dziś poprzeczka dla niego jak na ta funkcję jest za wysoka i nie daje rady. Jak bedzie to robił społecznie, to inny temat. Jest zmiana funkcjonowania gospodarki, jej finansowania i kto tego nie przeszedł to jest epokę do tyłu. To  nie ten czas i hasła -pomożecie albo zrobimy, damy radę?Między synem to juz jedna epoka różnicy, a dziadkiem dwie. To inny świat. Poza tym nie jeden z nas chciałby dzis za taką ''robotę'' miec bez podatku 1.100 zł. Uważam, że dzis trzeba stawiać na młodszych, są lepie wykształceni, bardzie obeznani z realiami, sprawniejsi, a czas leci. Dla każdego jest miejsce tylko trzeba wiedziec gdzie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2016 - 11:02

Czy on się wybiera do rady sam??? Wydaje mi się ,że jednak to jego wybierają! Tobie pozostaje zrobić kampanię  "anty" przed następnymi wyborami ,  może z lepszym efektem, niż pisanie tutaj,całkowicie  bez efektu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2016 - 13:38

Spójrz ile dostał głosów. Rzutem na tasmę się dostał. Ma szczęście, że taki a nie inny komitet go wziął. Nie dobijali się  inni o niego. Faktycznie trzeba czekać na kolejna weryfikację jeszcze 2 lata, co nie znaczy, że jemu i innym radnym nie nalezy patrzeć co robia na rzecz tego co się zobowiazali (proszę zobaczyc jakie przyjął zobowiazania wyborcze i co zrobił z nich)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2016 - 13:52

W dalszej dyskusji odsyłam do wypowiedzi radnej p. Beaty na forum zawadzkiego. Ciekawie pisze na temat budżetu i zadłużenia, że są 2 budżety - 1 widzialny dla ludzi i RIO i drugi niewidzialny p. burmistrza, łącznie wydaków chyba z 5,5 mln zł do końca kadencji za 2 lata- na niecałe 1 mln zł środków własnych). Pamietac należy, że  bedzie to stanowic-zadłużenie- ok. 20-25 % całego budżetu + to co  juz jest zadłużeniem (np. Gimnazjum). Brak w tej onf. jest zdania, skąd są te środki własne/wolne, czy z tego, że nie zrealizowano inwestycji adaptacji przedszkola na Powst. Sl. na żłobek, i czy zostały one przeniesione z tego roku na następny i dlatego są?
 czy wydano wszystko juz z tego co poprzedni burmistrza zarobił na sprzedazy działki k/cmentarza (chyba 3,5 mln - 900 tys na odkupienie). jak to wyglada jak pisze, to kolejny raz pójdziemy z ''portkami''

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Grudzień, 2016 - 14:06

A jaki wazny jest. Gdzie teraz są ci krzykacze- 2 zawadzkiego,jeden co mu się ciagle mostek nie podobał (i prawie wszystko) i drugi znawca od wszelkich przepiesów drogowych, no i oczywiści b. radny z Żędowic z radiem i telewizją, bo mu ściezki rowerowo-pieszej nie chcieli zrobic

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Grudzień, 2016 - 12:33

Jak to gdzie są,siedzą cichutko jak myszy pod miotłą bo im teraz jest głupio

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Grudzień, 2016 - 14:54

Mnie jest b.przykro, że burmistrz nie potrafi ludziom spojrzec w oczy i ten swój plan budżetowy z nimi omówic. Po protsu mam wrażenie, że nie chce nas sluchac. Robi swoje i boi się niewygodnych pytań.Najlepiej zrobić ulotkę, która nie zadaje pytań. Juz internet-forum zawadzkiego odpuścił, bo nie ma czasu. Sam z tą całą wymienioną wyżej trójka pisał, zę jak on jest potrzebny, jak jest niszczony przez poprzednika, niszczy sie kontakt z ludźmi i nie pozwala sie im wypowiadać. Po prostu pokazuje teraz kim jest rzeczywiście.

Odpowiedz