fbpx Przegląd aut ma być droższy | Strzelec Opolski

Przegląd aut ma być droższy

Przegląd aut ma być droższy

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kiedyś posiadanie auta było wyznacznikiem zamożności. Dziś jedna rodzina ma nieraz na utrzymaniu trzy samochody...

 

- Ja jeżdżę swoim do pracy, żona ma własny, a syn przymierza się do zakupu - mówi Czytelnik. - „Trochę” wydajemy na utrzymanie pojazdów - przyznaje.

 

Sporo kosztuje sama eksploatacja i serwis, ale również ubezpieczenia.

 

- Od dwóch lat widzimy tendencję wzrostową kosztu polis OC - mówi właścicielka jednej z firm pośredniczących w zawieraniu umów. - Jest to różnica sięgająca w historii ostatnich dwóch lat rzędu 30-100% - zauważa. - Młodzi kierowcy, którzy nie mogą liczyć na zniżki związane ze stażem posiadania prawa jazdy, muszą się liczyć z największymi kosztami - zaznacza. - Często jest tak, że młodzi wpisują w dokumentach kogoś z członków rodziny jako współwłaścicieli i wtedy mogą korzystać z ich zniżek w polisie.

 

Czy - mimo stale rosnących opłat związanych z utrzymaniem auta - ludzie są w stanie zrezygnować z tego „dobra”?

 

- Nie widzę trendu spadkowego wśród liczby sprzedawanych polis ubezpieczeniowych, a wręcz przeciwnie - mówi pośredniczka ubezpieczeniowa. - Teraz większość ludzi posiadanie chociaż jednego auta w rodzinie uważa za coś oczywistego. Osobiście ciężko byłoby mi funkcjonować bez auta, jako że muszę dojechać do pracy, a innego środka transportu nie ma. Jestem świadoma zalet i minusów bycia właścicielem auta.

 

Kolejnym wydatkiem, który od wiosny może mocniej uderzyć po kieszeni posiadaczy samochodów, jest wzrost opłaty za przegląd stanu technicznego pojazdu na stacji diagnostycznej. Wiadomo, że przegląd jest obowiązkowy, więc od opłaty nie ma ucieczki. Wiadomo też, że opłata ustalona jest odgórnie, na każdej stacji diagnostycznej obowiązuje taka sama. Jeśli poszybuje w górę - odczują to wszyscy.

 

- Wiemy, że podwyżka będzie miała miejsce - potwierdza Edyta Nowak ze starostwa powiatowego w Strzelcach Opolskich - jednak na chwilę obecną żadnych oficjalnych informacji o jej wysokości nie mamy.

 

Z projektu rozporządzenia ministra infrastruktury, sporządzonego pod koniec września 2016 roku, wynika, że z obecnej kwoty 98 zł opłata za okresowe badanie techniczne miałaby wzrosnąć do 126 zł i obowiązywać od maja 2018. Na razie jednak rozporządzenie czeka na podpis ministra...

 

Auto to niestety nie inwestycja, tylko „worek z kosztami”, który jednak znacząco ułatwia życie. Czasem bez auta ani rusz...

 

MR

 

 

 

Odpowiedz