Prokuratura zbada wodę w Zawadzkiem

Prokuratura zbada wodę w Zawadzkiem

Artykuły : 
Numer wydania: 

Po raz drugi w okresie 3 miesięcy doszło do skażenia wody w wodociągu w Zawadzkiem. Za pierwszym razem 12 czerwca w studni na Nowym Osiedlu wykryto bakterię coli, 9 sierpnia w wieży ciśnień pojawił się paciorkowiec. Dziś już wiemy, że w obu przypadkach skażenie było niewielkie, ale polskie normy mówią jasno, że nie powinno ich być w ogóle.

Jak podaje prezes spółki ZawKom, Eugeniusz Konik, wynik badania wskazywał minimalne skażenia bakterią w granicach błędów pomiaru. Dla bezpieczeństwa mieszkańców w mieście na kilka godzin całkowicie zamknięto wodociąg.

- Chcieliśmy uniknąć sytuacji, w której ktoś z przyzwyczajenia otworzy kran i skorzysta ze skażonej wody - tłumaczy burmistrz Mariusz Stachowski. - Jednocześnie zadysponowaliśmy strażaków, którzy dostarczali mieszkańcom wodę do celów gospodarczych, a ZawKom rozdawał wodę butelkowaną do celów spożywczych.

Spółka komunalna od razu rozpoczęła procedurę oczyszczania wodociągu oraz zbiornika wieży. W sobotę o 6:00 rano woda była już czysta, ale musiał to potwierdzić sanepid. Badania trwają dwie doby.

W sobotę w wodociągu płynęła woda ze studni z Żędowic, którą można było wykorzystywać do mycia zewnętrznych części ciała. Tego dnia strażacy przestali dostarczać wodę. Informacje o możliwości korzystania z wody podawano z megafonów na ulicach, rozwieszano specjalne notatki, były też komunikaty na stronie internetowej i facebooku. ZawKom zamówił 12 palet wody butelkowanej, a w czasie całej akcji wydano 9,5 palety. W poniedziałek alarm odwołano.

- Po czerwcowej sytuacji ze skażeniem wody badania zamiast raz na miesiąc robiliśmy co dwa tygodnie, wszystkie wyniki były dobre - zapewnia Eugeniusz Konik. - W międzyczasie zakupiliśmy chlorator do oczyszczania wody, ale nie było wskazań, aby z niego korzystać - podkreśla.

W czasie wodnej afery prezes przebywał na urlopie, ale telefonicznie wydawał dyspozycje pracownikom, pozostawał też w kontakcie ze strzeleckim sanepidem. Ze skażeniem uporano się w 18 godzin.

Burmistrzowi nie podoba się, że w czasie trzech miesięcy w gminie dwa razy doszło do zanieczyszczenia wodociągu.

- Chcę, aby sprawą tą zajęła się rada nadzorcza spółki, przygotowujemy też zgłoszenie do prokuratury, aby zbadała, czy nie doszło do jakichś zaniedbań - mówi Stachowski.

Do sprawy na pewno będziemy wracać.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Z ostatniej chwili!
Lepiej wiedzieć
Nowe twarze w GOSiT
Nie lubią się chwalić...
Będą się bawić w Żędowicach
Matka Boża zaprasza na kawę

Komentarze

Portret użytkownika Nv68
Wysłane przez Nv68 (niezweryfikowany) w 22 Sierpień, 2017 - 11:31

Takie badanie powinni robic codziennie!!! A nie dwa tygodnie albo miesiac.miedzyczasie ile moze sie potruc ludzi jak faktycznie bedzie skazona a nikt nie bedzie o tym wiedzial bo badania co jakis czas. W dzisiejszych czasach codziennie.zobic wlasne laboratorium i dzialac!!!

Portret użytkownika gral
Wysłane przez gral (niezweryfikowany) w 22 Sierpień, 2017 - 11:55

RACHUNKU za WODE czerwiec i sierpień nie powinno byc w cale, a nie jakies smieszne rabaty !!! Wode rozdawana 1,5L na osobę na dzień - ŚMIECH NA SALI. Woda we wszystkich sklepach wykupiona, a tam gdzie została nagle butelka 5L kosztuje prawie 5zł gdzie normalnie za 1,5zł mozna kupic. WSTYD ZAWKOM i ZAWADZKIE

Portret użytkownika zdenerwowana kłamstwem
Wysłane przez zdenerwowana kł... (niezweryfikowany) w 23 Sierpień, 2017 - 23:57

w biedronce woda 5l za 1,5zł była w sobotę na pólkach i paltech było jej pełno

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Sierpień, 2017 - 07:55

Jeśli wogóle była. Każdy wie że w bardzo krótkim czasie znikła. Dlatego trzeba było kupować za 5 zł i gdzie indziej.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Sierpień, 2017 - 16:28

Już dawno nasi włodarze powinni się zainteresować Zawkomem. Atmosfera tam panująca nie sprzyja pracy. Nie mowtyuje ludzi to efektywnej pracy. Impezy integracyjne, wyjazdy integracyjne ludzi rozleniwiają,

Portret użytkownika anpio
Wysłane przez anpio (niezweryfikowany) w 26 Sierpień, 2017 - 10:03

No tak ..w/g niektórych nawiedzonych.... wszystkiemu winny Zawkom i włodarze...a tak na poważnie nie można sprawdzić kto gnowowice wylewa w pobliży lub wpuszcza ścieki w  burzową instalacje .....no tak ale to sąsiad -i jego nie zakapuję ..wstyd

Portret użytkownika kos
Wysłane przez kos (niezweryfikowany) w 23 Sierpień, 2017 - 17:11

Prokuratura niech sprawdzi gdzie mieszkańcy Kielczy wylewajom szampa.                 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Sierpień, 2017 - 21:03

Powinni nie tylko odwołać/zwolnić prezesa tam kilka osób powinno się zwolnić. A kto odpowiada za wieżę ciśnień? Czy też nie powinien za to odpowiedzieć?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Sierpień, 2017 - 13:14

Co jeden to mądrzejszy w swoich wypowiedziach... aż się w oku łza kręci.. jakich to ćwoków się po świecie jeszcze pałęta.. Tak,tak ..ukarać! zlinczowa! pozwalniać i nas zatrudnić mądrych,statecznych, bez skazy i wiedzy, przecież to myśmy tu do Zawadzkiego wnieśli umiłowanie porządki, czystości i to my uczymy rdzennych mieszkańców jak żyć w majestacie prawa i korzystać z dobrodziejstwa demokracji, samorządności i OPS!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Sierpień, 2017 - 18:42

"Przyjdzie nowy prezes i zaprowadzi porządek w spółce." Oooj naiwny, naiwny....niczym w piosence Jana Kaczmarskiego.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 24 Sierpień, 2017 - 15:53

Jedno jest pewne, tak jak pisze w artykule - skazenia byc nie powinno. Ktos musi za to beknac... 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Sierpień, 2017 - 11:28

Masz rację, że nie powinno! ale się zdarza i nie tylko w Zawadzkiem. Karać? niby za co? że bakterie? przecież napewno nikt nie dokonał sabotażu a bynajmniej tego nie stwierdzono! Bakterie są wokół nas a wysokie teperatury temu sprzyjają... Nie tylko wodociągi Zawadzkie  ... również w tym samym czasie Ujazd, wcześniej inne ujęcia ale tam nikt nie robił z tego tytułu afery na miarę katatastrofy eko! Zawadzkie jest wyjątkowe pod każdym jednak względem.....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Sierpień, 2017 - 21:54

ostatnio w wiadomościach mówili, że w miejscowości Działdowo też mają skażenie wody...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Sierpień, 2017 - 09:38

Może cieszmy się tymi chwilami i takimi małymi skażeniami,bo jak teroryści od allaha wpadną na to że mogą nas wytruć małym kosztem to będzie za późno na biadolenie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Sierpień, 2017 - 17:46

Sugerując się tytułem artykułu wyrażam swój głęboki podziw dla wszechstronnej wiedzy prokuratorów, którzy będą zajmować się badaniami wody. Kończyli, oprócz prawa, również biologię?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Sierpień, 2017 - 07:26

Prokurator nie musi się znać na skażeniu wody, od tego ma biegłych których może powołać do tej sprawy. Jeśli nie wiesz nie zabieraj zdania.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Sierpień, 2017 - 08:14

Mimo twjej wyraźnej sugestii ośmielam się jednak "zabrać zdanie" (może jednak głos?). Według mnie tekst powinien być raczej zatytułowany następująco: Prokuratura zbada sprawę skażenia wody w Zawadzkiem. Na  honorarium za korektę nie oczekuję.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Sierpień, 2017 - 09:36

Oczkiwania pustej pały, honorarium mu się marzy,ehh szaraku poszedł ty dalej kicać na pole .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Sierpień, 2017 - 12:44

Zanim razem sobie pokicamy to uświadom sobie proletariuszu, że nie masz zielonego pojęcia o znaczeniu i stosowaniu takich słów jak ironia czy autoironia.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2017 - 09:13

Ruszyła juz karuzela kandydatów na prezesa spółki. Jedanym z nich jest dobry kandydat. Dobry będzie dla mieszkańców. Gorzej dla pracowników. Potrafi motywować i trzymać twardą ręką porządku. 

 

Odpowiedz