fbpx Prawie jak w Monachium | Strzelec Opolski

Prawie jak w Monachium

Prawie jak w Monachium

Artykuły : 
Numer wydania: 

Tradycja organizowania chmielowych dożynek sięga początku XIX wieku. Po raz pierwszy zorganizowano je w Monachium. Do dziś to jeden z największych festynów w Europie. By posmakować świeżutkiego złotego trunku, zjeżdżają się tu ludzie z całego świata - szacuje się, że co roku na bawarskie święto piwa przybywa ponad sześć milionów osób!

Wzorując się na niemieckiej tradycji w Krośnicy też zorganizowano piwny festyn w weekend 30.09-1.10. Prawie taki sam jak w Bawarii - tyle, że mniej liczny. Zebrani mogli się napić piwa z Masskrugów - litrowych kufli, stoły wyścielono ceratami w biało-niebieską kratkę, a wielu siedzących za nimi biesiadników miało na sobie charakterystyczne stroje. Panowie: skórzane spodenki do kolan lub dłuższe (Lederhosen), kapelusze z piórkiem albo filcowe czapy, panie: wydekoltowane bluzki i drindl - czyli sznurowane bezrękawniki z przewiązanym fartuchem. Na scenie prezentowała się, jak na ten rodzaj święta przystało, blasskapele czyli orkiestra dęta.

Było też symboliczne odszpuntowanie pierwszej beczki piwa. Tej czynności dokonali Hubert Grabowski, przewodniczący gminnego zarządu DFK w Izbicku, inicjator imprezy, oraz starosta strzelecki Józef Swaczyna, otwarciu towarzyszył też przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, który chwalił organizatorów imprezy za ogrom pracy włożony w przygotowanie święta.

Po znamiennych słowach: O`zapft is - odszpuntowana! - uczestnicy odśpiewali „Ein Prosit, Ein Prosit” i zabawa rozkręciła się na całego!

Wybrano króla piw (wśród uczestników, którzy najdłużej utrzymali litrowy kufel w ręku i najszybciej wypili jego zawartość), losowano nagrody, wystąpiły gwiazdy takie jak Klaudia i Kasia Chwołka oraz Markus, a także rodzime zespoły: Echo Krośnicy i Refleks. Chmielowe dni pełne wrażeń kończyły zabawy taneczne, a w niedzielę wystrzelono w niebo kolorowe sztuczne ognie. Jak się okazało, Bawaria nie jest wcale tak daleko stąd.

W ramach Oktoberfestu rozegrano też turniej skata, a także świętowano drugą rocznicę powstania Miro Fussballschule - szkółki łączącej trening piłkarski z nauką języka niemieckiego.

Z okazji urodzin rozegrano turniej piłki nożnej. Do Krośnicy przyjechało 11 drużyn i 120 zawodników. Młodzi krośniczanie zajęli III miejsce!

bea

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Strażacy pracowali prawie całą noc
Trzeba policzyć krzaki i ptaki
Aplikacja przed wiatrem nie chroni...
Czy burze nam nie straszne?
Dla tych, co potrzebują...
Ale purchawka!

Odpowiedz