fbpx Potrzebne porządki na grobach | Strzelec Opolski

Potrzebne porządki na grobach

Potrzebne porządki na grobach

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na cmentarzu w Fosowskiem znajdują się miejsca upamiętnienia ośmiu powstańców śląskich. W jednej części cmentarza jest mogiła, w drugiej - pamiątkowy pomnik. Ani mieszkańcy, ani władze nie potrafią na 100% powiedzieć, który z obiektów jest którym. Ważne, że ten znajdujący się po prawej stronie od wejścia do nekropolii parę lat temu doczekał się gruntownego remontu ze środków konserwatora zabytków, a ten po lewej nadal pilnie potrzebuje renowacji.
W tym roku gmina Kolonowskie pozyskała środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem LGD Kraina Dinozaurów na remont obiektu znajdującego się po lewej stronie od wejścia.
- Inwestycja zakłada rozebranie całości istniejącej płyty i wykonanie nowej, która będzie stanowiła odtworzenie istniejącej obecnie formy pomnika - mówi wiceburmistrz Kolonowskiego, Konrad Wacławczyk. - Ponadto zostanie wykonana posadzka i schody oraz ogrodzenie z łańcucha. Na drugim obiekcie zostaną w tym roku odnowione napisy ze środków wojewody opolskiego.
Pomnik i mogiła, poza dużymi remontami, potrzebują także bieżącego utrzymania, a z tym jest gorzej. Kiedyś prace porządkowe robili uczniowie. Teraz gmina raz w roku zleca komuś zrobienie tu porządków przed Wszystkimi Świętymi. Patrząc na rozmiar krzaków i zgniłe wieńce wydaje się, że powinno się to robić częściej. Wiceburmistrz obiecał zająć się tą sprawą.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wandalizm na boisku
Mecz i inne atrakcje
Seniorzy mogą sobie grać, ale nie za gminne pieniądze
Po ośmiu latach nowa korona

Odpowiedz