fbpx Poskromić piratów! Tylko jak? | Strzelec Opolski

Poskromić piratów! Tylko jak?

Poskromić piratów! Tylko jak?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańcy Jemielnicy zgłosili do redakcji problem, na który od dawna szukają rozwiązania:

 

- Chodzi o tiry pędzące przez wieś po drodze wojewódzkiej - mówi mieszkanka ul. Strzeleckiej. - Jechałam raz czy dwa za nimi z mężem. Na liczniku w terenie zabudowanym mieliśmy 90 km/h. Najgorsze są ciężarówki na drewno, gdy jadą puste. Przy dużych prędkościach trzeszczą i hałasują. W nocy nie da się spać - do tego stopnia, że mamy w domach trzęsienie ziemi. Tego naprawdę nie da się wytrzymać - żali się.

 

Zdaniem mieszkańców, jeśli taki pojazd jedzie przez Jemielnicę w kierunku Szczepanka, wtedy mniej więcej od jemielnickiego boiska się rozpędza i przy wylocie z miejscowości, koło stacji paliw, ma już na liczniku ponad setkę. W przeciwnym kierunku też nie jest lepiej - na zakrętach, gdzie dozwolona prędkość wynosi 40 km/h, niektóre tiry nawet zimą po oblodzonej jezdni jadą 60 km/h.

 

Policjo, pomóż!

- Tu potrzeba częstszych kontroli policyjnych - uważa jedna z mieszkanek. - I to nie odnosi się do samochodów osobowych, bo one są lżejsze, nie hałasują tak bardzo i łatwiej im wyhamować w razie potrzeby. Kontrole powinny dotyczyć przede wszystkim łamiących przepisy kierowców tirów! Niechby policja właśnie nimi się zajęła. Tylko jak ich złapać, skoro pędzą jak wariaci nawet na światłach przy szkole w Jemielnicy? Nieraz słyszałam pisk opon przy hamowaniu - mówi.

 

Policja przekonuje, że kontrole prędkości na drodze wojewódzkiej 426 są prowadzone regularnie. Jednocześnie funkcjonariusze zachęcają mieszkańców do informowania o zagrożeniach:

 

- Przypominamy, że w powiecie strzeleckim funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - mówi Paulina Porada ze strzeleckiej komendy. - Dzięki tej aplikacji każdy mieszkaniec może podzielić się z policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Sygnały przekazywane przez mieszkańców powiatu są następnie wykorzystywane podczas dyslokowania patroli oraz do wskazywania właściwych zadań dla funkcjonariuszy. Informację o zagrożeniu można przekazać za pośrednictwem internetu na stronie Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich - klikając na umieszczony po lewej stronie baner „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” - podaje.

 

Jak podkreśla rzeczniczka policji, zgłoszenia mogą być anonimowe.

 

- Pamiętajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby pomocy - należy dzwonić pod numer alarmowy 112 - mówi Paulina Porada.

 

Sam zgłoś się po fotoradar!

Zdaniem niektórych mieszkańców Jemielnicy, piratów drogowych mógłby poskromić fotoradar.

 

Takie urządzenia są pod kontrolą Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Warszawie. Nasza redakcja skontaktowała się z tą instytucją. Dowiedzieliśmy się, że w ostatnim czasie CANARD zarejestrowało 2,5 tysiąca wniosków o ulokowanie fotoradarów w różnych częściach kraju, ale na drogach pojawi się tylko 100 nowych urządzeń.

 

- Nie wszystkie wnioski są zasadne. Każdy dogłębnie analizujemy - poinformowali przedstawiciele CANARD.

 

Każdy obywatel może sam złożyć wniosek o instalację fotoradaru przy drodze - obojętnie, czy jest to droga gminna czy wojewódzka. Formularz wniosku dostępny jest na stronie

 

www.canard.gitd.gov.pl w zakładce „Kontakt” - „Wniosek o instalację”.

 

Mieszkańcy Opolszczyzny, w tym powiatu strzeleckiego, mogą również wysyłać takie wnioski bezpośrednio do Delegatury Śląskiej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach na adres mailowy: sekretariat.del-sla@gitd.gov.pl.

 

Przy zgłaszaniu wniosków do CANARD lub do Delegatury Śląskiej nie można być anonimowym, należy podać imię, nazwisko, swój numer kontaktowy oraz dokładną lokalizację: miejscowość, ulicę i numer drogi, przy której miałby stanąć radar.

 

Zapraszamy Czytelników do dzielenia się pomysłami, jak poskromić piratów drogowych.

 

Justyna Kubik

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nominowane do tytułu Perła Roku
Autobus odjechał bez pasażera
Dziury coraz większe...
Annaland o dotacjach
Prawdopodobnie doszło do zwarcia
Obalił królewski testament
Martwa krowa w rowie
Facebookowe zbiórki pieniędzy

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 12 luty, 2019 - 12:35

No przecież ludzie wyraźnie proszą, żeby policja coś z tym zrobiła, a ta odpowiada, że w powiecie funkcjonuje mapa i można zgłaszać.

Panowie i Panie POLICJA - to od was ludzie oczekują działań i pomysłów, Zgłoszone już macie, SO o tym nawet napisał, nadal będziecie czekać i pouczać, co kto może zrobić?

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 12 luty, 2019 - 12:40

A odnośnie pomysłów. Nie jest rozwiązaniem stawianie radarów. Rozwiązaniem są przewężenia na jezdni, wysepki w newralgicznych miejscach, bramy wjjazdowe i wyjazdowe, szykany na drodze wymuszające zmniejszenie prędkości - pisali o tym mądrzy ludzie, ja też kiedyś wspominałem. Pani Justyna pewnie o tym pojęcia nie ma, zresztą nie musi mieć, ale pani Paulina już mogłaby, a na pewno lekturą obowiązkową powinno to być w ZDW. Zresztą polecam lekturę zainteresowanym mieszkańcom Jemielnicy.

 http://www.ek-kom.pl/wp-content/uploads/2015/10/zasady_uspokajania_ruchu...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 luty, 2019 - 13:46

"Jechałam raz czy dwa za nimi z mężem. Na liczniku w terenie zabudowanym mieliśmy 90 km/h" - Jeszcze się Pani chwali łamaniem przepisów, zarzucając jednocześnie to samo innym kierowcom? Szczyt hipokryzji! Od mierzenia prędkości jest Policja, a nie jakaś "pani z mężem"

Portret użytkownika Marek z Jemielnicy
Wysłane przez Marek z Jemielnicy (niezweryfikowany) w 12 luty, 2019 - 19:44

Fotoradar nie pomoze. Co z tego ze w mejscu gdzie jest fotoradar samochod pojedzie 50 km a przez reszte miejscowosci 90 km. Jedyna sluszna opcja to odcinkowy pomiar predkosci wtedy mamy pewnosc ze samochod pojedzie 50 km od poczatku miejscowosc do konca.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 luty, 2019 - 19:59

Z podobnym problemem borykają sie inne wsie jaK Niwki, Kalinów, Rożniątów.... wszyscy chcemy by w naszej miejscowości jeżdzono  wolniej ale sami jadąc tych ogrniczeń nie przestrzegamy. Może zacznijmy od siebie!

Portret użytkownika Andy1974
Wysłane przez Andy1974 (niezweryfikowany) w 13 luty, 2019 - 14:12

W powiecie to 2 radiowozy może 3 na noc, jak pilnować drogi.1 w Zawadzkiem  2 w OST 3 w Leśnicy a Tiry pędzą.Nowa droga fajny asfalt to po co zwalniać.Pan burmistrz powinien zainwestować w fotodar a kasę z Kronospnu dostać bo do nich drzewa pędzą z Polski północnej. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2019 - 14:50

W Polsce nie szanuje się prawa!

Zwykly czlowiek olewa limity predkosci, bo nie nauczono go za mlodu szacunku do prawa.

Politycy tez sa podobni. Olewaja prawo. Prawo mowi, ze partia nie ma prawa prowadzic biznesów, a Jarosław Kaczyński planował budować w Warszawie dwa drapacze chmur (wieżowce).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 luty, 2019 - 09:04

Faktem jest, że w Polsce brakuje szacunku dla PRAWA.

Ale też Polacy sami nawzajem się nie szanują..... 

Marzeniem sciętej głowy jest dyskusja bez obrażania w tym kraju. NIEWYKONALNE....! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 luty, 2019 - 22:35

Pani redaktor pewnie stała w sklepie w kolejce po  bułki  i uslyszala dwie babcie które w nocy spać nie mogą. I powstał artykuł . Najpierw Pani powinna zgłosić na Policję  tą bohaterkę artykułu  Panią jeżdżącą 90km/h w terenie zabudowanym. I może Pani wytłumaczy mi i czytelnikom jaka jest różnica między przekraczającym przepisy kierowcy ciężarówki a pojazdu osobowego. Jak już pisał poprzedni komentujacy trzeba wybrać się  do Europy Zachodniej i zobaczyć jak się ogranicza prędkość  bez fotoradaru.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 luty, 2019 - 01:44

Jak samochod ciezarowy moze jechac ponad 100km/h,  jesli ustawowo ma ograniczoną predkosc maksymalna do 90km/h, a od szkoly do stacji nie jest z górki??

Odpowiedz