Pomysły mieszkańców na budynek po gimnazjum

Pomysły mieszkańców na budynek po gimnazjum

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zburzyć czy zainwestować?
 

W centrum Zawadzkiego przy ul. Opolskiej 48 stoi zapomniany budynek, niepasujący do obecnego krajobrazu. Gmach budynku, jak donoszą karty historii, został wybudowany w latach 30. Początkowo mieściło się tam niemieckie gimnazjum, od 1945 roku Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Od 1966 roku w gmachu tym znajdowała się Szkoła Podstawowa nr 2, a w latach 1999-2010 mieściło się Publiczne Gimnazjum nr 1. Od sześciu lat budynek stoi, niszczeje i nie ma na niego pomysłu.

Burmistrz Mariusz Stachowski przyznaje, że miał parę pomysłów odnośnie do tego obiektu. Wśród koncepcji były mieszkania komunalne wraz z jadłodajnią i pralnią, hotel i przedszkole.

- Nie ma co ukrywać, że budynek jest w fatalnym stanie technicznym i jakiekolwiek zagospodarowanie, spowoduje dla gminy ogromne koszty - wyjaśnia burmistrz. - Obecnie budynek jest obiektem oświatowym. Póki nie zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego, nie widzę możliwości inwestowania w niego. Jest jeszcze inna możliwość, tj. rozbiórka budynku i sprzedaż działki - dodaje.

A jakie pomysły na ten budynek mają mieszkańcy Zawadzkiego?

- Ten budynek powinno się zburzyć - mówi o swojej wizji Bartłomiej Kowalczyk. - Na tym terenie można by stworzyć plac zabaw z prawdziwego zdarzenia obsadzony drzewkami owocowymi - proponuje.

- Podobno Zawadzkie jest Centrum Turystycznym Opolszczyzny - uśmiecha się pani Teresa, mieszkanka miasta. - Tak naprawdę nie ma wielu obiektów do zwiedzenia. Dlaczego nie zrobić tam muzeum np. dawnego szkolnictwa, kiedyś Zawadzkie było centrum - ale oświatowym.

- Jestem za zburzeniem tego budynku - stanowczo mówi pan Jan. - W tym miejscu można postawić blok mieszkalny, w Zawadzkiem nic się nie buduje, a mieszkań brakuje, jak tu zatrzymać młodych - bulwersuje się.

Może którąś z propozycji wykorzystają władze gminy, na chwilę obecną nie są znane dalsze losy tego zabytkowego już budynku.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Bal jak z bajki
Zgrana impreza
Kolędowanie ze scholą
Kolędowanie ze scholą

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 09:51

Najlepiej zamknąć, wyburzyć i zostawić bez pomysłu. Jak się pytam władze, czy cokolwiek zrobiły przez ten czas od zamknięcia tego budynku w sprawie jego zagospodarowania. Moim zdaniem należało zebrać jakieś gremium, wsłuchać się w propozycje i podjąć działania pozwalające ustalić która z nich ma szanse realizacji, tj. czy są jakieś programy np z ochrony zabytków, środki z UE, środki z krajowego, czy tez wojewódzkiego funduszu itp i w dalszej kolejności podjąc starania, napisać programy i pozyskiwac środki. Ile tych środków juz mogło przejść koło nosa, a ile jeszcze przejdzie przy takim tempie zainteresowania ze trony władz gminy. Finał będzie taki wyburzyć i przez kolejne lata będzie stało gruzowisko

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 10:03

Panie Bartku myslałem, że jest Pan  bardziej rezolutny. Placów zabaw na terenie gminy mamy za tyle, tylko, że należy je dozbroić w urządzenia. Masz Pan plac na Powst. Śl., u siebie na Opolskiej 61, coś na Nowym Osiedlu, przy przedszkolach. Orliki, tylko unowocześnić. W tym przypadku trzeba pomysłu, tak jak ktoś pisze wyżej, trzeba chęci ze strony urzędu i ruszyć w ''teren'' szukać pieniędzy, ''pogonić'' te władzę w tej sprawie, bo inaczej stanie się tak samo jak w przypadku tych środków finansowych co nam teraz przepadły na kanalizację, bo nie było wiadomo, kto ma napisac jedno zadanie ''tak wpisujemy się w program''. Trzeba tam zasadzić k.....pa jak powiedzł w Kiepskich Ferdek. Na litość w tym w budynku urzędu na 40 pracowników ktoś za to bierze kase, a nie tylko zbiera podatki i wydaje pieniądze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 11:15

Daleko nie trzeba patrzeć. Ten burmistrz zamknął przedszkole nr 4 na ul. Powstańców Śl, a teraz trzeba będzie wrócić do jego uruchomienia. Dobrze,że nie udało się go całkowicie zamknąć, udało się tam coś tam uruchomić, ''życia wprowadzić'' do wewnątrz, bo inaczej by wyglądało jak teraz ta szkoła.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 11:30

"mieszkań brakuje", - hahaha ten pan chyba nie jest z Zawadzkiego

"jak tu zatrzymać młodych" - panie obeznany - tu młodych już nikt nie zatrzyma, zostaną jedynie stare poskomunistyczne buraki ich potomstwo przeżucające się g****m, żeby tylko dorwać się do jedynego miejsca dającego utrzymanie - Urzędu "Miasta" i Gminy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 luty, 2016 - 16:02

Panie Burmistrzu, czy Pan wie jak wygląda rekrutacja do Zaw-Komu? Gdzie można się dowiedzieć o wolnych miejscach pracy i kto personalnie decyduje o przyjęciu? Proszę się dowiedzieć bo chyba coś jest nie halo..

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 luty, 2016 - 06:19

Każdy pracodawca ma obowiązku zgłaszać każde wolne miejsca pracy w Urzędzie Pracy. Tam szukaj wolnych miejsc pracy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2016 - 10:23

Otóż dla Twojej informacji, pracodawca nie ma takiego obowiązku - nie ma takiego przepisu, który nakładałby na niego taki obowiązek. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2016 - 21:18

Ustawa   z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. z  2010 r. Nr 177, poz. 1193 z późn. zm.).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2016 - 21:21

A zwykła przyzwoitość wobec mieszkańców naszej gminy. Zawkom jest spółką gminną i wszyscy jej mieszkańcy na nią płacą więc wypadało by dać do wiadomości czy jest jakieś wolne miejsce.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 9 luty, 2016 - 12:58

Mój pomysł na gimnazjum przy ul. Opolskiej 48 to:

O ile gmina na to znajdzie środki, to proponuję zburzyć obecny budynek a na jego miejscu wybudować nowy budynek, moim zdaniem mogłaby to być w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych placówka edukacyjna, tzn. przedszkole, szkoła podstawowa razem z gimnazjum, centrum rehabilitacyjne z warsztatami terapii zajęciowej... Uważam to za dość uczynienie z powodu braku dostosowań w gimnazjum przy szkole podstawowej nr 1 w Zawadzkiem, które po mimo obowiązujących już przepisów prawa budowlanego o dostosowaniach do wymogów osób niepełnosprawnych, a nie zostało one dostosowane... Korzyści, moim zdaniem byłyby wymierne, ponieważ nie trzeba byłoby zmieniać planu zagospodarowania przestrzennego, bo obiekt były placówką edukacyjną, opiekę znaleźliby niepełnosprawne dzieci w przedszkolu, młodzież szkolna, byłaby zapewniona rehabilitacja połączona z zajęciami terapeutycznymi. Osoby niepełnosprawne mieszkające na terenie gminy, jak z pobliskich okolić mogłyby realizować edukację i swoje pasje....

N. Cz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 13:41

Co w gimnazjum nie jest przystosowane? Winda jest, progi w drzwiach zlikwidowane, wejscia szerokie.CZego brakuje?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 14:17

Wejście do budynku Gimnazjum znajduje się na poziomie otaczajacego terenu. Na parterze i piętrze znajdują się węzły  sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych (m.in. specjalne pochwyty oraz przestrzeń manewrowa dla wózka o średnicy min. 150cm). Jak już wcześniej wspomniano, w budynku znajduje się winda.
Warto chyba przypomnieć, że podczas wyborów obiekt ten spełnia kryteria lokalu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych.
Panie Norbercie - czy aby na pewno miał Pan na myśli nowe Gimnazjum w Zawadzkiem?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 14:29

Pragnę tylko przypomnieć,że w czasie dyskusji nad ew. budową nowego gimnazjum,obecny pan burmistrz, na zadane pytanie "co z budynkiem starego gimnazjum" jednoznacznie odpowiedział ,że ma kilka pomysłów! Więc jeden- ten  najlepszy wdrożyć w życie i po kłopocie.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 9 luty, 2016 - 15:19

Tak, mam na myśli nowe gminazjum przy szkole podstawowej nr. 1 w Zawadzkiem... Byłem tam jakieś dwa lata temu i nie zauważyłem żadnej windy...  W najbliższym czasie przejdę/przejadę się tam, aby dokładnie sprawdzić czy są tam dostosowania dla niepełnosprawnych...

N. Cz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 21:04

Na przyszłość radziłbym Panu najpierw zbadać sprawę u źródła, zanim zacznie Pan publicznie kogoś oskarżać o łamanie przepisów prawa.

P.S. Dziwię się tylko, że Burmistrz (ten sam zresztą, który oddawał ten obiekt do użytkowania) nie potrafił Panu w tej sprawie rzeczowo odpowiedzieć na pytanie zadane na forum gminnym. To co Pan tam napisał jest zwykłym pomówieniem w stosunku do m.in.: projektantów, rzeczoznawców opiniujących dokumentację, wykonawcy, inwestora oraz organów zatwierdzających projekt i biorących udział w dopuszczaniu do użytkowania obiektu…

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 14:17

Oddac prostytutkom i opodatkowac. Gmina zarobi. Albo napisac do Merkel ze macie miejsce dla uchodzcow tylko wyremontowac trzeba.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 14:56

Gimnazja w gminie to nie problem. Są 3, tj 2 zespoły szkolno-gimnazjalne w Kielczy i Żędowicach i gimnazjum w Zawadzkiem. Więc komu potrzebne kolejne. Brak natomiast jest w nich zaplecza do gimnastyki, sportu, czyli Hali. Przy nowoczesnym PG w Zawadzkiembrak Hali powoduje stratę przynajmniej 1 godz. na przejście do obiektu Haki Sportowej i ewentualne choroby przeziebieniowe, bo rozgrzane dzieci wychodzą na powietrze aby dojść do szkoły. W ślad za tym namnozyło się etatów dyrektorskich : 1 dyr. PG, Szkoła podstawowa w Z-dzkiem - 2, Kielcza chyba 2 (zespól i przedszkole), Żędowice -1 lub 2, Hala Sportowa 1, Biblioteka 1, żłobek - 1, przedszkole w zawadzkiem - 1, chyba z 10-11 dyrektorów (nie wspomnę już kierownikach w gminie) i co ma byc kolejny dyrektor, nie jest to chore? Więc czekamy na ten pomysły burmistrza, skoro ma ich tak wiele!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 15:02

Basenu nie potrafi utrzymać, przygotować go latem na czas dla dzieci, tak prostej sprawy załatwić, a wy żadacie od niego tak poważych inwestycji . Popatrzcie jakie sale gimnastyczne przy budowie szkół postawiono w Kolonowskiem, Pawonkowie, Jemielnicy, Dobrodzieniu, gmin biedniejszych od nas

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 15:12

Moim zdaniem szkół, świetlic i innych tego typu budynków jest od groma w naszej gminie nie wspominając centrum turystyki w kinoteatrze,dlatego rozważanie nad nastepną inwestycją tego typu to absurd.Jest fakt że tak jak ktoś wczesniej napisał basen na ul.powstańców powiniwn być już przygotowany wiosną a nie za pięć dwunasta latem,natomiast wracając do budynku starego gimnazjum najtaniej dla gminy sprzedać albo rozebrać żeby nie straszył.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 17:21

Popieram, w gminie jest aż za nadto szkolnych budowli(nikt nie pyta ile kosztuje nas rocznie to rozbudowane zaplecze edukacyjne- w każdej wsi gimnazjum... pytam po co? Nie wystarczyłoby jedno w Zawadzkiem? o ile by spadły koszty utrzymania tych obiektów ale pewnie najważniejsze to nauczycielskie etaty...a nie zdrowy rozsądek.) Nowy rząd nie długo zrobi porządek i wreszcie będzie bez chuligaństwa i wybryków gimnazjalistów. Nikt nie rozumie tego co mówi Burmistrz! Koszty remontu w miliony zł a jaka z tego byłaby korzyść? Następna skarbonka... Ludzie utrzymanie obiektu kosztuje i to wcale nie mało... Zmienić plan zagospodarownia i sprzedać teren wraz z tą ruderą. A może ci wszyscy, którzy mają "super pomysły" wezmą udział w przetargu, kupią ten obiekt i będą sie "realizować" do woli? A wtedy ja będę wypisywał różne słowne wytyki... Zamiast krytykować Burmistrza wystąpcie do Gminy o kupno, napewno Radni wyrażą zgodę a potem będzie już jak w bajce..pieniądze z UE, darowizny, wsparcie rządu, Fundacji niepełnosprawnych, może zagraniczny pan "kugog", ten z forum gminnego, nie poskąpi niemieckiego grosza i tak dalej... Co? łatwiej gadać! krytykować i jęczeć! Dajcie tym co są do tego powołani, wybrani w wyborach ,robić swoje albo tak jak napisałem wcześniej..kupie sobie ten obiekt!

Portret użytkownika as
Wysłane przez as (niezweryfikowany) w 13 luty, 2016 - 20:49

Pełna zgoda!

Tylko ktos kompletnie odklejony od wiedzy nt. sytuacji w gminie bedzie proponował kolejna placowke

oswiatową albo jakis park lub ogrodek zabaw!!!

Sprawa trudna ale na dziś proponuje utworzyc w tym gmachu "Muzeum poronionych pomysłow Pana

burmistrza Stachowskiego". Na parterze z z polowkowej kadencji pierwszej, na 1 pietrze z kadecnji 2006-2010, a na 3 pietrze z kadencji obecnej. Obawiam sie ze miejsca braknie, Ale jest jeszcze podziemie gdzie ob. Stachowski i jego podhoojaszczy moga sie schronic po kolejnych, przerżnietych wyborach!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 luty, 2016 - 08:04

A gdzie proponujesz upamiętnić "sukcesy" miecia? Nieładnie, że zapomniałeś o tej świetlanej kadencji, oj nieładnie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 14 luty, 2016 - 08:59

..przynajmniej coś się działo, teraz stagnacja i "czekam na pomysły mieszkańców" bo "kiełbasa wyborcza" już z jadem kiełbasianym.Inwestycji zrobionych za miecia ,mariuszek nawet w 10% nie zrealizował  wczasie swoich "uśmiechniętych przyjaznych mieszkańcom" 8 letnich nierządów.Upamiętnieniem miecia są wyremontowane drogi inwestycje na wsiach, uporzadkowanie finansów gminy,złamanie chorego układu w Zaw-Komie ,pogonienie nierobów w urzedzie, nagrody i stypendia dla sportowców,komunikacja miejska (funkcjonuje do dziś),rodzina 4+ nagrodzona jako jedna z dwóch gmin z opolskiego  -przez ministra.PS Tak to piszę ja mieciu...  więc proszę  mariuszku swoje osiągnięcia przedstaw

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 20:00

I co dalej !My tu gadu-gadu a ten najważnieszy w gminie ma pomysły i nie wie po który z nich sięgnąć. Może za mało kasy dostaje (ok. 10 tyś brutto) za tą pracę i na podwyżkę czeka. Mam wrażenie, że  ta kasa to za podpisanie listy obecności się należy. Proszę wskazać co zostało za tej kadencji zrobione,Podanie czegoś to tak jakby w totka wygrać milion

Portret użytkownika Konieczko Michal
Wysłane przez Konieczko Michal (niezweryfikowany) w 9 luty, 2016 - 20:35

no nie wiem, moze warto by to jednak wyremontowac i stworzyc cos na podobienstwo inkubatora przesiebiorczosci, ale nie  w tradycyjnej formie ale polaczyc to dodatkowo z przedsiebiorczoscia spoleczna ( w sensie umiescic tam prezne, ambitne organizacje spoleczne), dac lub wydzierzawic im odpowiednia (podstawowa) infrastrukture biurowa, objac patronatem urzedu, np pomagajac organizowac spotkania i prelekcje tematyczne zarowno w kwesti mikroprzedsiebiorstw jak dzialalnosci spolecznej. Kto wie, moze przy udanej wspolpracy tych podmiotow moglyby powstawac ciekawe projekty biznesowe  realizujace takze cele spolecznie uzyteczne. Moze razem latwiej bylo by takim podmiotom ubiegac sie o roznego rodzaju granty czy dofinansowania, lub poprostu odpowiadac na potrzeby ekonomiczne czy spoleczne mieszkancow. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 luty, 2016 - 11:01

I to jest konkretny pomysł. Co na to pan burmistrz i jego słuzby ? Dają radę to ''przetrawić'', czy znów braknie 1 dnia, że temat załatwić i zostanie nam tylko opcja  najprostsza -wyburzenie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 luty, 2016 - 15:08

Panie Konieczko nie twierdzę że pańskie pomysły są złe ale to o czym pan pisze można zorganizować w kinoteatrze tam jest mnóstwo wolnych metrów na realizację tych pomysłów.Dla gminy najlepszą opcją jest sprzedaż,która odciąży niepotrzebne koszta utrzymania.Prosze zauważyć że gmina ma do sprzedania 1 piętro w były domu kultury nad Pocztą,jescze raz powtarzam że jestesmy za biedni finansowo na tyle pustostanu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 luty, 2016 - 13:03

Po prostu przeznaczyć budynek na to co jest najbardziej potrzebne czyli mieszkania i nie dla socjali co zdewastują je po roku tylko dla normalnych  pracujących płacących czynsze młodych ludzi