fbpx Polacy posępnego oblicza | Strzelec Opolski

Polacy posępnego oblicza

Polacy posępnego oblicza

Artykuły : 
Numer wydania: 
Niedawno usłyszałam, że optymiści to ludzie, dla których świat stoi otworem. Pesymiści wiedzą nawet, jaki to otwór...

Polacy jako naród w większości należą do tych drugich. Dla nas wiele rzeczy jest po prostu do d..y. Nie potrafimy chwalić się swoimi sukcesami, a na pytanie: „jak leci?” nie przechodzi nam przez gardło słowo „świetnie”. Wolimy, by ludzie nam współczuli. Tak jest bezpieczniej. Sukces bliźniego bowiem na większość z nas działa jak płachta na byka... I na pewno niejeden znajdzie sposób na to, by uśmiechnięta mina pławiącego się w szczęśliwości choć trochę zrzedła!

Nie potrafimy radośnie obchodzić naszych narodowych świąt. Z okazji rocznic i uroczystości wynajdujemy za to zadry, by się nimi nawzajem dźgać. Do bólu, a nawet do krwi! Nie widzimy jasnych kart naszej historii, nie przyjmujemy ze zrozumieniem i tolerancją jej ciemniejszych stron, a już na pewno nie wybaczamy!

Potrafimy zgotować piekło nawet aktorowi, który zagrał zbyt sugestywnie rolę podpadającą „prawdziwym Polakom” (patrz ubiegłoroczna kampania nienawiści przeciwko Maciejowi Stuhrowi, który po roli w filmie „Pokłosie”, dotykającym problemu mordu w Jedwabnem, został odsądzony od czci i wiary przez bogobojne społeczeństwo). A gdy inicjatorzy akcji „Orzeł może” chcieli, na znak radości z okazji 3 maja, częstować obywateli czekoladowym orłem - znaleźli się tacy, co uznali to za szarganie symbolu... Przykłady gorzkich żali, które stały się synonimem patriotyzmu - można mnożyć bez końca.

Czy to wynika z naszej historii, z czasów, gdy byliśmy mesjaszem narodów, gdy walczyliśmy o tożsamość, a może to przez nasze romantyczne i często łkające dusze do twarzy nam z minami w podkówkę? Nie wiem, nie jestem socjologiem. Żal mi jednak, że np. 11 listopada wychodzimy na ulicę przeciwko sobie, zamiast tłumnie uczestniczyć w uroczystościach, wspólnie cieszyć się z niepodległej Polski i wspólnie snuć wielkie plany o jej świetlanej przyszłości.

Skończmy z martyrologią, przestańmy być wreszcie rycerzami posępnego oblicza. Rodacy uśmiechajcie się do siebie życzliwe! Na co dzień i od święta. Cieszmy się z naszej ojczyzny i nie traktujmy jej tylko jak (przykry i smutny) zbiorowy obowiązek.

Beata Kowalczyk

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2013 - 11:53

Kiedy zaczęła pisać pani felietony zamiast Karola Cebuli sądziłem, że jako kobieta będzie pani łagodzić obyczaje. Kiedy dziś przeczytałem pani "dzieło" niestety muszę przyznać, że moja nadzieja okazała się płonna.
Proszę przyjąć do swojej wiadomości, że Polacy mają prawo narzekać. Tak jak obecnie Francuzi narzekają na Hollande, tak jak Amerykanie na Obamę. Proszę również przyjąć do wiadomości, że będą narzekać. Bo mają do tego podstawy. A żadna jakaś lewicowa felietonistka/dziennikarka/redaktorka nie narzuci im co mają myśleć, sądzić, jakiego "aktora" wychwalać. Zwiększające się bezrobocie, podniesiony wiek emerytalny, kolejki w szpitalach i do specjalistów. Zwiększające się ubóstwo to tylko czubek góry lodowej złego samopoczucia Polaków. Tak jak na stypie nie ma radości tak, żaden lewicowy "autorytet" nie zakrzyczy rzeczywistości.
Można zaklinać, tak jak lewicowi "dziennikarze" chcą, że Polacy mają wielbić "aktora" który o historii nie ma pojęcia i bredzi o tym, iż "Pod Cedynią przywiązywaliśmy dzieci jako tarcze". Można pisać, że mamy radośnie obchodzić święto kiedy 2 miliony Polaków z powodu złego rządzenia wyjechało za granicę, kiedy urzędującym premierem Polski jest człowiek mówiący "Polskość to nienormalność".
Wszystko można pisać i mówić. Ale wystarczy aby lewicowi "dziennikarze" zajeli się rządzącymi. Rządzący zaś bojący się krytyki ze strony mediów zajmą się rządzeniem i poprawią życie Polaków. Wtedy będzie normalnie. Wtedy nikt nie będzie już musiał się "dziwić", że Polacy narzekają. Wtedy każdy będzie pisał Polacy są zawsze uśmiechnięci i zadowoleni.

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 13 Listopad, 2013 - 22:15

20 lat wstecz myslalem w swej naiwności ze nadchodzi czas kiedy Polacy będą zawsze usmiechnieci i zadowoleni.Niestety zycie wszystko zweryfikowalo.Doczekalem bandyckiego państwa w którym chciwość wziela gore nad cala reszta a jedynym Bogiem stal się pieniadz.Ja już nie mam zludzen a swiadomosc ze lepiej nie będzie.
Będzie za to coraz gorzej.Ten swiat to już nie moja bajka ale sobie w nim poradzę i zawsze w taki sposób by inni przezemnie nie płakali.

silco

Portret użytkownika Mariusz2
Wysłane przez Mariusz2 w 14 Listopad, 2013 - 00:36

Silko świat prze do przodu nie dzieki uśmiechowi ale dzięki łzom to dzięki nim każdemu następnemu pokoleniu jest łatwiej żyć. A uśmiech to chwila wytchnienia po to by zacisnąć zęby i dalej przeć do przodu bo wtedy naszym dzieciom będzie lżej.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoine de Rivarol)

Portret użytkownika adi
Wysłane przez adi (niezweryfikowany) w 14 Listopad, 2013 - 07:14

Trafne spostrzeżenie świat tak , Polska nie , a Opolszczyzna to już napewno nie i to mnie martwi .

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 14 Listopad, 2013 - 15:13

Zycie człowieka należy do niego samego i sam musi decydować jak zyc.Czlowiek jednak nie zyje po to by zaciskac żeby i przec do przodu po to by dzieciom zylo się lzej.Dzieci należy uczyc jak zyc , a nie jak walczyc w betonowej dżungli.Czlowiek zyje po to by cieszyc się życiem a skoro tego nie potrafimy to nie nauczymy i dzieci.Kiedys przyjdzie taka chwila kiedy na swiecie zagości glod i wtedy ludzie stwierdza ze pieniędzy nie da się jesc.Poki co zyjemy w największym domu wariatow w kosmosie i nic nie wskazuje na to by miało być lepiej.

silco

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Listopad, 2013 - 07:25

Silco,nie masz się czym martwić.Powiem wręcz coś przeciwnego.Martw się dalej.Niemieccy naukowcy na przestrzeni dziesięcioletnich badań udowodnili,że pesymiści żyją dłużej od niepoprawnych optymistów.
Ja już z tą nadzieją,z optymizmem, zaczynam się martwić.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2013 - 12:08

Dlaczego "skończmy z martyrologią"? Raczej skończmy z pajacowaniem. Skończmy z narzucaniem Polsce obcych zachowań i kultur. Skończmy z ciągłym wmawianiem, że mamy wciąż beznamiętnie zachwycać się zachodem czy wschodem. Róbmy swoje. Szanujmy innych ale również domagajmy się szacunku do naszej historii, kultury.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2013 - 14:54

Mój poprzednik napisał" Skończmy z narzucaniem Polsce obcych zachowań i kultur..." i miał rację ! Dalej obchodźmy Swięto Zmarłych a nie halloween, 8 marca a nie "walentynki"

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2013 - 17:12

Bzdura! Dlaczego wiec nie jezdzimi furmankami a samochodami...
Polska to kraj cywilizowany wiec idzie z postepem! To ze swietuje Halloween i walentynki znaczy ze jestem inny? Czytelniku, zastanow sie co piszesz! Mamy 21 wiek, swiat sie zmienia, my sie zmieniamy, nie wolno nam zapomniec o tym co bylo kiedys 8-go marca ale nie mamy tez obowiazku obchodzenia tego "komunistycznego" swieta, choc osobiscie obdarowywuje swoja Zone co roku w tym dniu kwiatami, dlaczego? Bo nie zapomnialem. Obchodzimy takze walentynki bo to nasze swieto!!! Jestesmy ze soba juz siedemnascie lat, czas wielu pieknych jak i smutnych chwil ale ten dzien pozwala nam zapomniec o wszystkich tych zlych chwilach i pozwala nam sie poczuc jak w tym pierwszym dniu gdy sie w sobie zakochalismy, czyz nie o to chodzi!!! Czy twoje dzieci, wnuki nie ciesza sie gdy je pomalujesz, przebierzesz za duchy, czarownice i inne postrachy? Jesli tak nie jest to masz Problem, Problem z osobowoscia...
Ja ani sobie ani moim bliskim tego nie odbiore bo jestem czlowiekiem ktory zyje tu i teraz! Swietuj co chcesz ale pozostaw innym by sami decydowali co chca swietowac...
Ja i moja rodzina jestesmy za Halloween i walentynkami!!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2013 - 19:38

Weźmy dla przykładu taki naród jak naród Żydowski. Obojętnie czy był pod presją cywilizacyjną starożytnych Rzymian, czy był w średniowiecznej Europie, czy był w Europie oświecenia. Naród ten zawsze pielęgnował swoje zwyczaje, pielęgnował kulturę. Jak trzeba było Żydzi bez większych problemów z furmanek zaczęli przesiadywać się w Mercedesy, ale nikt z Żydów kultury nie zmieniał. Dziś ten naród ma jedne z najlepszych armii świata. W kraju tym gospodarka działa wyśmienicie. Czy z "powodów nowoczesności" naród ten zapomina o swojej historii, kulturze? W żadnym wypadku! Nikt tam nie krzyczy, że mamy XXI w. i należy przyjmować na siłę obce kultury. Ponadto naród ten przetrwał tyle wieków, bo postępował tak jak wyżej napisałem. Naród ten nie miał swojego państwa, ale miał swoją tradycję i godność. Dlatego istnieje. Bierzmy przykład od najlepszych i dbajmy o naszą kulturę. Jak zaczniemy przyjmować za święta wszystko, to co tylko ma służyć komercji, to w końcu się okaże, że tak zajęci będziemy świętowaniem, iż nie będziemy mieli pojęcia jaka jest różnica pomiędzy "Świętowaniem", a "świętowaniem".
Walentynki to nie nasze święto, a to, że mamy XXI wiek to co to za argument? W XXIII wieku mogą się śmiać z nas, że byliśmy tak tępi, że obchodziliśmy Halloween i inne tego typu pseudo święta.
Jeżeli nie chcemy mieć problemów z osobowością to właśnie nie udawajmy tych którymi nie jesteśmy. Nie jesteśmy Amerykanami. Mamy od nich o wiele ciekawszą kulturę i historię, którą mogą nam pozazdrościć.

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2013 - 16:23

Nikt nie krzyczy ze mamy 21 wiek, zwrocilem jedynie na to uwage i nikogo nie zmuszam do przyjmowania na sile obcych Kultur. Czytaj ze zrozumieniem! Krzycze jednak bys pozostawil nam wolny wybor. Tego jednak chyba nie pojmujesz... Swietuj sobie co chcesz, masz do tego prawo i wiez mi ze nie obchodzi mnie i zapewne wielu innych co i jak swietuja zydzi. Jaka Maja Historie i tradycje wszyscy wiemy i to ich sprawa jak sie z tym obchodza. Czy Halloween to pseudo swieto nie tobie osadzac, dla mnie 8-my marca to swieto typowo komunistyczne ale skoro chcesz je swietowac, swietuj, twoja sprawa, nie przeszkadza mi to i nie staram sie na gwalt i orety przekonac do tego innych. Nie jestem Amerykanem to Prawda ale to nie znaczy ze musze zyc tak jak ty, nudnie! Czy mamy od kogos ciekawsza kulture? Smiem watpic. Historie jak najbardziej ale z ta kultura to zawetuje... W szwajcari, Danii, Szwecji gospodarka tez dziala wysmienicie wiec o czym ty piszesz? To ze w Polsce masz tak jak masz nie jest wina innych a nasza. To my jestesmy wyborcami... Jak juz pisalem, pozostaw nam co chcemy swietowac bo jestesmy WOLNYMI ludzmi i sami o sobie decydujemy.
P.S
Zapomniales dodac ze zydzi, semici to najbardziej paskudny narod swiata i wie o tym kazdy. Czy mamy brac przyklad z zydow i tluc sie z kazdym naszym sasiadem? Czy mamy tak jak Islamisci przkonywac sila innych do naszego Boga? Moim zdaniem i tylko moim takie "switowanie po twojemu" swiadczy o tym ze jednak Europa, wspolna Europa nie jest dla nas. Tak daleko jeszcze nie jestesmy, zyjemy jeszcze przeciez okupacja....

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2013 - 17:41

... a mi brakowalo flag, chcialbym aby bylo tak jak w USA Independence Day!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2013 - 19:51

Narzekamy na to czego jest nam za dużo,narzekamy na to czego jest nam za mało,ale gdy jest całkiem normalnie
narzekamy na nudę.

Portret użytkownika Nierozumiejący Polaków
Wysłane przez Nierozumiejący ... (niezweryfikowany) w 16 Listopad, 2013 - 18:18

Polacy to przedziwny i niezrozumiały naród. Gdy mają wspólnego wroga to jednoczą się jak nigdy, ale gdy nie ma wroga to biją się między sobą. Chcecie naprawić Polskę i Polaków?! Zacznijcie od siebie samych, niech każdy spojrzy na siebie samego czy postępuje zgodnie z wszelkimi zasadami i normami życia społecznego, w każdej dziedzinie. Dopiero wtedy będzie dobrze.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Listopad, 2013 - 10:23

A ja za to wlasnie kocham Polske :)
za roznorodnosc i wole kwasne miny jesli jest powod i uśmiech kiedy trzeba
Zamiast rozowych amerykańskich szerokich smajli na pokaz i duszenia reszty w sobie
Pewnie nie bez powodu tam jest tyle neuroz ;P
nie widze powodu dla ktorego nagle mielibyśmy się zmieniac:)

Odpowiedz