Podwyżki i obniżki

Podwyżki i obniżki

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na sesji 28 listopada radni dyskutowali głównie o wysokości podatków na 2017 rok. Burmistrz zaproponował, aby podatki zostały podniesione. Argumentował, że aby inwestować, potrzebne są pieniądze w budżecie.

Z poglądem burmistrza nie zgodził się radny Marek Kaczka, który najpierw zaproponował, aby podatki podnieść tylko tym grupom płatników, którym w zeszłym roku stawki pozostawiono na niezmienionym poziomie. Oznaczałoby to, że podwyżki objęłyby tylko przedsiębiorców. Ten pomysł nie spodobał się Janowi Czanguleitowi. Ostatecznie Kaczka zawnioskował, żeby nie podnosić podatków w ogóle, ale wniosek ten nie przeszedł.

Radne Janina Kulińska i Krystyna Sładek wnioskowały o obniżenie proponowanego podatku od zabudowań gospodarczych, bo te ich zdaniem są najbardziej odczuwalne przez mieszkańców. Radny Joachim Szulc poszedł o krok dalej i zaproponował, aby w ogóle nie podnosić podatków w tej pozycji. Ten wniosek przyjęto.

Nowa uchwała zakłada także obniżenie części podatków, ponieważ przekraczały one maksymalne stawki ministerialne. Większość zmian w podatkach to wartości kilku groszy za jednostkę pomiarową. Największa podwyżka obejmie budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza - 50 groszy za metr kwadratowy.

Poniżej prezentujemy stawki podatków na rok 2017.

Podatki od gruntów:

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 0,88 zł za m2

- pod wodami powierzchniowymi: 4,54 zł za ha

- pozostałych: 0,38 zł za m2

- niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji: 2,98 zł za m2

Podatki od nieruchomości:

- mieszkalnych: 0,71 za m2

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 20,70 zł za m2

- zajętych na prowadzenie działalności w zakresie obrotu materiałem siewnym: 10,59 zł za m2

- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych: 4,61 zł za m2

- pozostałych: 4,55 zł za m2 (tej pozycji na wniosek radnych nie zmieniono).

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Solistka zdobyła serca widzów
Niech tak zostanie!
Książki górą!
62 lata temu...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 10:18

Dobry pomysł. Tak trzymać Panie Burmistrzu. Znowu Pan pokazuje tym niedowiarkom że jak się chce to można. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 11:12

Racja jak się chce to można...za Burmistrza  Orgackiego nie podnoszono podatku w 2012 roku! Można - można.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 11:16

Stara zasada ,jeżeli nie potrafi się sięgać( zdobywać) środków zewnętrznych pozostaje "łupienie podatnika", a w dalszej perspektywie zaciąganie kredytów ....a w tym obecny Burmistrz to mistrzunio!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 11:25

To ma być ten dobry pomysł-"Burmistrz zaproponował, aby podatki zostały podniesione. Argumentował, że aby inwestować, potrzebne są pieniądze w budżecie."???? W taki sposób to każdy głupi umie.Gratulacje dla pomysłowego burmistrza.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 11:21

No ja pierniczę podatek na budynki pod działalność wzrost o 50gr.przy ogólnokrajowej deflacji!!!!  Nawet MF obniżyło podatek w tej grupie. No ale tak jest jak pisze przedmówca.....Jaki Burmistrz takie decyzje.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 11:30

Dziękuję burmistrzu i rado, mam podatek większy o 140 zł niż w 2016r!!!! A jest deflacja -jeszcze raz dziękuję

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 12:55

Z tych pieniędzy inwestycji nie będzie za wiel ,może żadne.

W końcu nasz urzad gminy z roku na rok się rozrasta , i trzeba się wyżywić.

Na kunsumpcję urzedu gminy nie ma żadnych dotacji zostaje zatem łupienie mieszkańców.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 13:29

I znowu te same płaczki i nieudacznicy... Co by nie zrobił Burmistrz dla tych Jegomościów zawsze będzie źle! Podwyżki na poziomie minimum dla zwykłego mieszkańca a podwyżka dla działalości gospodarczej to nic nadzwyczajnego.. 50gr za m2 ??? a gdy ta działanośc podnosi swoje ceny to nie lamentujecie? Pan  Radny Czanguleit był przeciw... bo prowadzi z małżonką i szwagrem biznes firankowy(Ares) jak zwać takie zachowanie? poprostu PRYWATA! A co do zatrudnienia w UM... są przecież ogłaszane nabory...trzeba spróbować swoich sił a potem opowiadać o wysokich wynagrodzeniach, przerostowi zatrudnienia i tych wszystkich głupotach o których tu można przeczytać. Życzę wszystkim pieniaczą rózgi od Mikołaja! Pozdrawiam...

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 14:13

"Życzę wszystkim pieniaczą rózgi od Mikołaja!" Jaki przydupas burmistrza taka ortografia! Kto to są ci "wszystkim pieniaczą"???Cieciu malinowy, kiedy zrozumiesz ,że podwyżką podatków wiele się nie zrobi,trzeba ruszyć głową! Tobie przydupasie nie rózgi trzeba, ale od razu kijem bejsbolowym w...

Portret użytkownika BEBOK
Wysłane przez BEBOK (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 14:41

Zawsze jak przeglądam Strzelca w wersji internetowej najwięcej komentarzy jest pod artykułami z Zawadzkiego. Wszedłem zobaczyć skąd ta aktywność i to co rzuca się w oczy to fakt że negatywne komentarze lecą jeden po drugim w odstępie nie przekraczającym 5 min.  Nie sposób nie zauważyć że musi je pisać jedna lub 2 osoby. Nie mieszkam w waszej gminie, ciężko mi oceniać sytuację u was panującą, ale naprawdę słabo wyglądają negatywne komentarze, które pisane są masowo żeby pokazać jak to wiele osób niby jest zatrwożonych. Szkoda że nie mam możliwości sprawdzenia IP, byłoby dopiero śmiesznie ;) dziecinada. pozdrawiam

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 14:59

Widzę, że p. Redaktor czyta forum i wyciagnęła wnioski z poprzedniego artykułu i od razu widać, że w 5 min. było 12 wpisów, a w poprzednim artykule w 1 tydzdzień 13 wpisów. Nie chodzi o to by komuś dokopać, ale jak się juz pisze, to pisac to co interesuje mieszkańców, co ich boli, co chcą przekazać władzy itp, a to niestety wymaga chęci i ruszenia w tzw ''teren''.
 Jak widac z wypowiedzi na ten temat jest on interesujący i gorący, bo bije nas po kieszeni. Jak widać nie szuka się oszczędności u ''siebie'', nie szuka się tych brakujących pieniędzy na zewnatrz, tylko idzie się po najmniejszej linii oporu, do kieszeni podatnika. Chciałbym, aby w takich przypadkach pisać imiennie kto był ''za'' i jakie były jego argumenty w tym zakresie i po drugie uzupełnic informację na temat zachowania się p. Przewdniczącego Rady, bo z tego co wiem, to był on bardzo zdziwiony  tym, że są osoby przeciwne podwyzkom i kazał wskazywać tym ''niepokornym'', skąd chca pozyskać środki (podpowiem- może by tak z jego diety)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 15:04

Zawadzkie również pozdrawia Sherlocka Holmesa! Smieszny ludziku "Nie mieszkam w waszej gminie, ciężko mi oceniać sytuację u was panującą" takie bzdety to możesz wciskać jaśnie panującemu! No chyba ,że odprawiasz samoistny masochizm czytając wpisy z Zawadzkiego.Jak to możliwe ,że są negatywne wpisy pod podwyżką podatków , wszyscy powinni być zadowoleni, szczególnie ci " nie mieszkający w naszej gminie"!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 21:14

Ta sesja to nie tylko podatki. Waznym jej punktem było stanowisko Rady w sprawie likwidacji gimnazjum, przegłosowane przez radnych.Warto by wiedzieć jak w tej sprawie rozłozyło się  głosowane, jak głosowała radna b. dyrektorka Gimnazjum, czy  była za likwidacja

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 21:35

Za chwilę za tymi podwyzkami, wejdą podwyzki czynszów (logiczne), za chwilę ''boczkiem'' - bo cicho jest o tym na razie- podwyzka wody, ścieków i kolejna podwyzka czynszów i co jeszcze. Co w zamian -Centrum Przesiadkowe za prawie1 mln zł .Mam pytanie do burmistrza - dlaczego siłą wprowadzono te podwyzki skoro w swoim budżecie wykazał 1,5 mln zł tzw wolnych środków, czyli pieniędzy na np. inwestycje, ile ta podwyzka wzmocni budżet (w mojej ocenie ok 200 tyś), czy nie mozna było tego uniknąć ,odejść od pomysłu Centrum i zweryfikować te plany wg możliwości gminy, bo nie wiemy co nam jeszcze zafunduje w Nowym Roku Państwo, gdzie mówi się o paliwie, prądzie,gazie itp, chyba że się patrzy na sprawy z poziomu swojego zarobku (jak widać w biuletynie inf,publicznej, z oświadczenia majatkowego- to jest to ok. 10 tys brutto).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2016 - 22:42

Jasię pytam p. burmistrza, gdzie mam się zwrócić po zwrot poniędzy za nadpłatę podatku, bo jak rozumiem, we wskazanym przedziale był on zawyzony, wyższy niz przewidywały przepisy. Nie rozumiem jak tak może byc, że przepis sobie ( ustawa), a uchwały Rady sobie. Kto przygotował taki projekt uchwały dla radnych, sa Radcy Prawni, którzy chyba przeglądają te propozycje burmistrza, takie działanie chyba się nazywa przekroczeniem uprawnień. może Redakcja temat ten wyjaśni dalej, bo jak się powiedziało ''a'' to wypada powiedzieć ''b''. Nie wiem jak takie rzeczy  inaczej nazwać, wierzyć mi się niechce,że do takich nieprawidłowości jeszcze dochodzi

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 7 Grudzień, 2016 - 09:12

Zgodnie z wyjasnieniem na forum Z-go obnizenie podatkow dotyczy jedynie nieruchomosci wykorzystywanych przez opieke zdrowotna itd. itp. Odnosnie prywatnych posesji podatki beda rosly. Za to wodociag i kanalizacja w sumie tanieja o 16 gr/m3

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Grudzień, 2016 - 09:37

Właśnie mam na mysli obiekty wykorzystywane przez słuzbę zdrowia.Jest w nich nadpłata za ubr. Więc co dalej ?. Logicznie mysląc, jeżeli nastapiła podwyzka od nieruchomości, gdzie jest prowadzona działalnośc gospodarcza ( 50 gr.m2), to jasnym jest, że zdrożeje wyrób tej firmy, że nie będzie podwyżek dla pracowników, a w ekstremalnych przypadkach (teoretycznie) nawet  moga byc zwolnienia. Że tak sie dzieje, proszę zajrzeć na teren b. Huty. Wyburzane sa budynki, hale  (obecnie kotłownia), aby tych podatków nie płacić. Firmy się bronią, szukają oszczędności, to się im za to jeszcze ''dowala''. Nie wiem, czy to jest dobrze przeanalizowany i przemyslany kierunek. Czy za wodę i ścieki (kanalizację) bedzie taniej, to się jeszcze okaże. Jak zrozumiałem woda bedzie drożej, ścieki nie lub na odwrót, co w sumie ma być taniej o te 16 gr.m3, to tego tak nie jestem pewien. Odbieram to jako tzw. ''mydlenie oczu''. jak nie bedzie jakiegoś czytelnego , przykładowego wyliczenia, to w to nie wierzę.

Portret użytkownika też zawadczanin
Wysłane przez też zawadczanin (niezweryfikowany) w 7 Grudzień, 2016 - 10:45

Tak, ścieki tanieją o 20gr. woda drożeje o 4 gr. Wszystko opisane w Strzelcu Op. Tak na marginesie nie sprawdził się czarny scenariusz ( lansowany również przez b. prezesa p. Morysa),podchwycony przez wielu tu piszących w tym i b. radnego( pretensje do b. Burmistrza, by  lepiej robić prywatne oczyszczalnie), że po połączeniu Kielczy cena ścieków będzie na poziomie 20zł.......co tu komentować!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Grudzień, 2016 - 19:24

Bardzo dobrze że są podnoszone podatki. Sami piszecie że na hucie burzą stare hale. Gdyby nie te podwyżki to te hale by straszyły i stanowiły zagrożenie dla ludzi. Zobaczcie ile rzeczy będzie można zrobić za te podwyżki, np. basen kryty zbudować.

Odpowiedz