fbpx Podwójna opłata za licznik? | Strzelec Opolski

Podwójna opłata za licznik?

Podwójna opłata za licznik?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Już nie rada gminy ani nawet zakład komunalny ustalają ceny dostarczania nam wody i odprowadzania ścieków, a robi to Polskie Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Woda, przy uwzględnieniu obecnych dopłat ze strony gminy, kosztować będzie o 10 groszy mniej za kubik, niż do tej pory.

Stawki za kanalizację mają wzrosnąć o ponad złotówkę za kubik. - Na wzrost cen największe znaczenie mają zaliczone koszty amortyzacji kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni ścieków -  wyjaśnia prezes KGK, Kamil Koj. Rada gminy postanowiła podnieść dopłaty do kanalizacji o 50 groszy netto do m3 ścieków do końca bieżącego roku. Dzięki temu wzrost cen narzuconych przez Wody Polskie będzie mniej dotkliwy. Podrożeje nie tylko kubik ścieków, kanalizacja będzie teraz obarczona dodatkowym abonamentem w wysokości 7,16 złotych netto na miesiąc. Opłata ta ma służyć pokryciu kosztów związanych z odczytem liczników.

 

W sumie zgodnie z nowymi taryfami, po uwzględnieniu dopłat, mieszkaniec zapłaci łącznie 12,52zł brutto za 1 m3 dostarczonej wody i odbioru ścieków. Miesięczne opłaty stałe łącznie wyniosą 15,13 zł brutto.

Ten dodatkowy abonament wywołał oburzenie części radnych. Ich zdaniem nie powinno się płacić za coś, co jest już wliczone w ceny wody. Kanalizacja nie ma osobnych liczników, jej zużycie obliczane jest na podstawie liczników mierzących poziom wykorzystania wody. Choć w naszych domach nie pojawią się nowe liczniki, ani nikt nie przyjdzie dwa razy odczytać tego istniejącego, Wody Polskiej uważają, że usługi odczytywania liczników służą zarówno naliczaniu stawek za wodę, jak i za ścieki, więc to w obu taryfach powinna być podzielona jej wartość.

Problemem w naszej gminie stanowić będzie naliczanie opłat. Nowa taryfa obowiązuje od 5 czerwca 2018 roku. Wiadomo, że nikt w tym dniu nie dotarł do wszystkich domów, aby spisać liczniki, a oczywistym jest, że dostarczanie wody i odbiór ścieków są zapewnione mieszkańcom w sposób ciągły. Spółka KGK, aby poradzić sobie z tym problemem, postanowiła zrezygnować z kwartalnego systemu rozliczeń!

- Obecny system odczytu nie jest zadowalający dla mieszkańców, jest grupa odbiorców, którzy co miesiąc przekazują stan wodomierza - podaje prezes. - Każdy woli wnosić opłaty raz w miesiącu, co niewątpliwie jest wygodniejsze. Zostały podjęte kroki, aby w całej gminie odczyty były raz w miesiącu. W tym roku spółka ma zamiar przystąpić do wymiany wodomierzy z odczytem zdalnym - zapowiada Koj.

Wracając jednak do podwyżek: pociechą dla mieszkańców może być fakt, że Wody Polskie wydały decyzję o taryfach na trzy lata i w tym okresie co roku opłaty będą o kilkadziesiąt groszy tanieć...

Komentarze

Portret użytkownika Janek2
Wysłane przez Janek2 (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2018 - 21:15

"Choć w naszych domach nie pojawią się nowe liczniki, ani nikt nie przyjdzie dwa razy odczytać tego istniejącego, Wody Polskiej uważają, że usługi odczytywania liczników służą zarówno naliczaniu stawek za wodę, jak i za ścieki, więc to w obu taryfach powinna być podzielona jej wartość" - Nie wody Polskie tak uważają tylko Komunalka przecież w innych gminnach też Wody Polskie zatwierdzały taryfę a nie mają dodatkowych abonamentów za kanalizację.

Portret użytkownika janek2
Wysłane przez janek2 (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2018 - 21:25

Potwierdzone jest to w decyzji Wód Polskich która jest na stronie internetowej kolonowskie.pl - Jest tam napisane że Wody Polskie zatwierdzają ustalone przez Kanalizację Kolonowskie taryfy. Dlatego też dodatkowy abonament nie był narzucony prze Wody Polskie tylko wymyślony przez kanalizację Kolonowskie.

Portret użytkownika Karol
Wysłane przez Karol (niezweryfikowany) w 15 Czerwiec, 2018 - 06:36

Niestety, prawda jest taka, że w komunalce są coraz wyższcze koszty i dlatego płacimy więcej. Nierozsądna pokityka inwestycyjna i kupowanie czego popadnie bez zastanowienia teraz odbija się tylko na ludziach. 

Portret użytkownika Marianna
Wysłane przez Marianna (niezweryfikowany) w 15 Czerwiec, 2018 - 06:41

Jest tak jak już ktoś pisał wcześniej, to komunalka wychodzi z wnioskiem do Państwowego Gospodarstwa Wodnego o zatwierdzenie cen, nikt tu cen nie narzuca. Dlaczego okłamujecie zwykłych ludzi???? Ceny ustala gmina i komunalka!!!!

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 15 Czerwiec, 2018 - 07:41

Juz kiedys pisalem,ze to jest kolonowska Mafia.Ale mieszkancy ich wybieraja im to odpowiada.I co znowu bedziecie czekac na wybory? I Takt sie nic nie zmieni.Zostana wybrani Ci sami przez naiwnych mieszkancow 

Odpowiedz